Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uz podršku domaćoj proizvodnji smanjiti i PDV na voće i povrće

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 06.04.2025. u 20:07
Smanjenje PDV-a na voće i povrće, podrška domaćoj proizvodnji, formiranje robnih rezervi neke su od mjera koje bi omogućile niže cijene osnovnih životnih namirnica, ocjenjuju sagovornici Dnevnika RTCG.

Do nižih cijena može se, poručuju, samo razgovorom na svim nivoima i konkretnim mjerama.

Zbog visokih cijena namirnica, crnogorski ceger sve je teže napuniti. Iako su sindikati i građanski aktivisti pozivali na bojkot trgovačkih lanaca kako bi se ograničila snaga velikih marketa, Vlada ga – djelimično – podržala, ali i nastavila s prošlogodišnjom akcijom “limitirane cijene“ osnovnih životnih namirnica – talas poskupljenja se nastavlja.

Potrebne su dublje promjene.

“Da se smanji prije svega stopa PDV-a na voće i povrće, to bi bilo jako pozitivno prihvaćeno. Potrebno je što više mjera da se preduzima kako bi se domaća proizvodnja pokrenula, da se ljudi zainteresuju da se dugoročno bave proizvodnjom. To je najbolji način kako ćemo imati i dalje stabilan i održiv kvalitet”, istakao je Slobodan Mikavica iz Unije poslodavaca Crne Gore.

“Bilo da se radi o tome da se smanje marže, odnosno fiksiraju marže na jednocifrene iznose za osnovne životne namirnice kao što su brašno, ulje, šećer, mlijeko i sl. ili da se radi o tome da se te marže transparentno istaknu u radnjama, u prodavnicama, da li se radi o tome da se vrši povrat PDV, a djelimičan ili potpun za ranjive kategorije našeg društva”, kaže savjetnica predsjednika za održivi razvoj Olivera Vukajlović.

Posebno je važna veća podrška domaćoj proizvodnji, saglasni su naši sagovornici.

“Poboljšavanja mogućnosti za naše poljoprivredne proizvođače da plasiraju svoje proizvode, da li se radi kroz formiranje distributivnih centara ili kroz neke kraće lance snabdijevanja”, navodi Vukajlović.

Mikavica ističe da za jačanje domaće proizvodnje nije dovoljno, možda samo kroz određene subvencije, smanjenje PDV-a.

“Postoji niz mjera koje su možda još i važnije za tu održivost”, navodi Mikavica.

Na trgovačkim lancima je, zaključuje Mikvica, da i oni prepoznaju da samo fer i korektnim odnosom prema potrošačima mogu za sebe obezbijediti bolji položaj na tržištu i dugoročno se zaštititi od konkurencije koja kuca na vrata.

Do rješenja se, kaže, može samo razgovorom i konkretnim mjerama.

A kako će prosječni crnogorski građanin napuniti ceger u ovoj skupoći i kada će dočekati niže cijene, i dalje je neizvjesno.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Na 33. Međunarodnom džudo turniru "Vinko Šamarlić" koji je održan u Bosni i Hercegovini (BiH), mladi džudisti Trebjese opsvojili su 12 medalja, među kojima četiru zlatne, tri srebrne i pet bronzanih.