Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Poslodavci za radnu nedjelju, poslanici protiv zbog povećanja cijena

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 20.04.2025. u 21:22
Poslodavci ponovo traže radnu nedjelju, jer je, kažu, od 2019. pola malih radnji ugašeno.

No, za njihove zahtjeve političari ponovo nemaju sluha. Jedan od razloga zbog kojeg su protiv je moguće povećanje cijena, a drugi i važniji, kažu, to što radnici imaju pravo na dan koji će provesti sa porodicama.

Kao i pred svaku ljetnju turističku sezonu, pokreće se priča o uvođenju radne nedjelje. Ipak, takav predlog, trenutno nema podršku političara, kako vlasti, tako ni opozicije.

“Kao sto znate, DPS je protagonist politike neradne nedelje. Zbog toga stojimo i dalje pri tom stavu, jer smatramo da radnici i radnice tog dana treba da budu sa svojim porodicama”, kazao je za TVCG poslanik DPS-a Nikola Rakočević.

“Mi smatramo da je radna nedelja apsolutno pravo i potreba radnika u trgovini kako bi taj dan imali potpunosti da rade sa svojim porodicama”, smatra poslanik NSD Velimir Đoković.

Kako kažu iz Pokreta Evropa sad, uvođenjem radne nedelje doslo bi do potrebe zaposlljavanja novih radnikada koji bi odbbijali naknadu uvećanu za 80 odsto redovne zarade. Samim tim, kažu, postoji realna bojazan da bi ti dodatni troskovi poslodavaca doveli do uvećanja cijena u marketima.

“Trgovinske kompanije nisu u mogućnosti da obezbijede dovoljan broj zaposlenih u svojih trgovinskim lancima, a ovo uvođenje radne nedjelje bi se manifestovalo još više i videlo bi se taj problem u još jednom većem obimu”, kaže Miloš Pižurica iz PES-a.

A kako se priče intenziviraju, svi su spremni na dijalog o ovoj temi.

“Ukoliko Vlada bude mislila drugacije, da treba da pravimo neku varijaciju na takvo rješenje, sa nekim izuzecima. Čekamo da vidimo taj predlog, koje su konsekvence, isto tako koji bi bili efekti, pa ćemo razmotriti”, navodi Nikola Rakočević.

“Moramo i definisati kako i zašto neki eventualno objekti da rade nedeljom, a neki ne. Znači, ako bi se sve to sklopilo na zadovoljstvo svih strana, smatramo da je onda to stvar direktno u interesu kako poslodavca, tako i radnika”, kazao je Đoković.

“Na odboru koji smo imali u Skupštini Crne Gore sam izrazio zabrinutost to što se trgovina nedeljom predstavlja kao ponuda Crne Gore u turističkoj sezoni. Zaista je neverovatno da zemlja ovakvih potencijala predstavlja trgovinu nedeljom kao turističku ponudu”, kaže Pižzurica.

Od 2019, kada je usvojen Zakon o trgovini, podaci Unije poslodavaca pokazuju da se broj malih trgovina smanjio sa 480 na 230. Da li će prodavnice raditi ove godine, ostaje da vidimo.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.