Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za godinu 466 krivičnih prijava zbog nasilja u porodici

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 13.05.2025. u 08:25
Crna Gora je prepoznala problem nasilja i sa njim se suočava i obračunava svakodnevno, kroz rad institucija. I pored toga što postoji sistem za borbu protiv nasilja i što se svaka institucija i svi zaposleni u njoj trude da svoj posao obave valjano i do kraja, potrebno je još mnogo toga uraditi kako bi se u ovo pitanje pozitivno zaokružilo, navodi se u Sektorskoj analizi MUP-a o nasilju o porodici.

Dokument je objavljen na sajtu Vlade.

Kako se navodi, po podacima Uprave policije u toku 2023. godine na teritoriji Crne Gore registrovana su 422 krivična djela iz člana 220 Krivičnog zakonika u vezi krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici, za koja je podnijeto 466 krivičnih prijava.

“Navedeni broj krivičnih djela učinjen je od strane 450 lica, od kojih je 409 muškog pola (od kojih su šest maloljetnih lica) i 32 ženskog pola (od kojih su 3 maloljetna lica)”, navodi se u analizi.

Od svih izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici, 117 krivičnih djela ili 27,73% je izvršeno na području nadležnosti policije u Podgorici, upozoreno je.

“Žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici su 520 lica, 154 muškog i 366 ženskog pola. Od ukupnog broja žrtava, 76 su maloljetna lica, i to 39 muškog i 37 ženskog pola. Uprava policije je u 2023. godini podnijela 1.534 prekršajnih prijava zbog izvršenih 2.077 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Navedeni broj prekršaja učinjen je od strane 1.679 izvršilaca, od kojih je 1.272 muškog pola (od kojih su 22 maloljetna lica), i 407 ženskog pola (od kojih su pet maloljetna lica)”, piše u analizi.

Žrtve izvršenih prekršaja su 1.881 lice, od kojih su 744 muškog i 1.092 ženskog pola, pojašnjeno je.

Od ukupnog broja žrtava izvršenih prekršaja, 188 su maloljetna lica (88 muškog i 100 ženskog pola), naglašava se u Sektorskoj analizi .

“Registrovana su 250 povratnika u izvršenju krivičnih djela i prekršaja u vezi sa nasiljem u porodici, što čini oko 14,89% od ukupnog broja izvršilaca. Policijski službenici su u 33 slučaja naredili učiniocu nasilja udaljenje ili zabranu vraćanja u stan ili drugi prostor za stanovanje, a podnijeli su i 126 prijava za zanemarivanje”, ukazano je u dokumentu.

“Postupajući u vezi sa događajima nasilja u porodici, policijski službenici su privremeno oduzeli 119 komada vatrenog oružja, od čega u legalnom posjedu 101 i nedozvoljeno držanje”, dodaje se.

Registrovano je i jedno ubistvo u vezi sa nasiljem u porodici, koje je ishodovalo smrtnom posledicom, počinjeno hladnim oružjem (nožem) od strane muškog lica, takođe na štetu muškog lica (braća).

“Policija je predložila sudovima za prekršaje ukupno 670 zaštitnih mjera, a izrečena je jedna mjera – zabrana približavanja, te pratila ukupno 623 zaštitnih mjera po osnovu rješenja sudova za prekršaje. U skloništa je upućeno 38 žrtava, od kojih su 24 maloljetna lica. Prisutan je trend rasta svih oblika nasilja, među kojima su najzastupljeniji nasilje u porodici i nasilje nad ženama, nasilje nad predstavnicima medija, nasilje kao oblik maloljetničke delikvencije, nasilje na sportskim događajima i politički motivisano nasilje”, konstatovano je u Sektorskoj analizi.

Nadalje, krijumčarenja roba, koje kako je poznato, donosi veliki profit (akcizne robe, cigarete), predstavlja kontinuiran rizik, zbog konstantne potražnje i vrijednosti proizvoda na crnom tržištu.

“Pored toga, prisutan je i problem zelenašenja, koji je podstaknut socio-ekonomskim statusom građana”, piše u Sektorskoj analizi.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci