Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

DMEN organizovao trening o bezbjednom upravljanju hemikalijama

DMEN
  • Autor onogost.me
  • 14.05.2025. u 12:41
Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) organizovalo je trening pod nazivom „Upravljanje hemikalijama – rizici, opasnosti, obaveze“, u okviru projekta „Doprinos sigurnijem upravljanju hemikalijama“, uz podršku UNDP-a kroz kampanju podizanja svijesti o hemikalijama i upravljanju otpadom.

Predsjednik DMEN-a Miodrag Karadžić predstavljajući projekat istakao je sveprisutnost hemikalija u svakodnevnom životu – od deterdženata i pesticida, do kozmetike i igračaka. Poseban akcenat stavljen je na važnost informisanosti građana o bezbjednoj upotrebi i potencijalnim rizicima, naročito kada su u pitanju proizvodi za djecu.

Sara Lukovac, iz Instituta za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije Univerziteta Crne Gore, govorila je o hemikalijama sa aspekta zakonodavstva, nauke i prakse. U svom predavanju osvrnula se na međunarodne konvencije poput Stokholmske, Roterdamske, Bazelske i Minamatske, ciklus žive u prirodi, bezbjedonosne liste, označavanje i ambalažu hemikalija, kao i preporuke za potrošače — uključujući upotrebu prirodnih sredstava za čišćenje i izbor proizvoda sa ekološkim sertifikatima.

“Umjesto agresivnih hemikalija treba koristiti sirće, sodu bikarbonu, limun, alkohol. Kupuj proizvode sa oznakom “eco”, “bio”, “non-toxic”, “ecolabel” ili sličnim sertifikatima. Obratite pažnju pri izboru kozmetičkih proizvoda i koristite prirodnu kozmetiku bez sintetičkih mirisa i boja. Izbjegavajte proizvode sa dugim listama nepoznatih hemikalija. Obratite pažnju pri izboru igračaka za mališane, treba izbjegavati kupovine igračaka napravljenih od: -polivinil-hlorida, tvrde bikarbonatne plastike, drvene igračke sa previše ljepljivih djelova, elektronske igračke; Kupujte igračke koje posjeduju Evropski znak usaglašenosti (CE)”, piše u saopštenju DMEN-a.

U praktičnom dijelu treninga, Adnan Efović, master zaštite životne sredine, govorio je o klasifikaciji hemikalija prema Pravilniku u skladu sa UN-ovim globalno harmonizovanim sistemom, kao i o bezbjednom transportu, skladištenju i upravljanju hemijskim otpadom. Ilustrovao je opasnosti kroz globalne incidente poput eksplozije u luci Bejruta 2020. godine.

Prisutni su bili u prilici da se upoznaju sa „Informativnom brošurom o hemikalijama“, koja je štamapana za potrebe projekta.

“Brošura je namijenjena da služi u edukativne svrhe različitim grupama u zajednici. Sadrži osnovne informacije o konvencijama i preuzetim obavezama Crne Gore, opasnosti hemikalija za zdravlje i čovjekovu okolinu, posledicama izlaganja hemikalijama, zakonskim odredbama, standardima u EU”, kazali su iz DMEN-a.

Trening je okupio predstavnike lokalnih samouprava i nevladinih organizacija iz Nikšića, Pljevalja, Berana i Podgorice, sa ciljem jačanja znanja i kapaciteta za odgovorno upravljanje hemikalijama u lokalnim zajednicama.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Kako bi pomogli sugrađaninu Marku Raduloviću, kojem je potrebna transplantacija bubrega u klinici “Acibadem” u Turskoj, nikšićki muzičari i di-džejevi organizovaće humanitarnu svirku u nedjelju, 18. maja, na Trgu slobode.