Kovačević se do sjutra mora odjaviti iz parlamenta

- Autor onogost.me
- 02.07.2025. u 08:14
To proizilazi iz odredbi Zakona o sprečavanju korupcije.
Taj pravni akt predviđa da javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika, ali i da u roku od 30 dana od početka vršenja druge funkcije mora podnijeti ostavku na javnu.
Kovačević je na poziciju prvog čovjeka Nikšića izabran 3. juna, a ta odluka je stupila na snagu danom donošenja, pa njegov rok za napuštanje poslaničke pozicije ističe sjutra.
Zakon o izboru odbornika i poslanika (stav 101, član 3) predviđa da, nakon prijema obavještenja o razlozima za prestanak mandata poslanika, Skupština to konstatuje na prvoj narednoj sjednici.
Da li je Kovačević podnio ostavku “Vijesti” nisu mogle dobiti odgovor od njega, ali ni iz parlamenta.
Ukoliko je to uradio, Skupština bi to mogla konstatovati već danas, jer je zakazan nastavak proljećnjeg zasijedanja.
Potencijalni nasljednici Kovačevića u poslaničkoj klupi su nekadašnji izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić, ali i bivši predsjednik Opštine Berane Vuko Todorović.
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je krajem septembra prethodne godine donijela rješenje kojim se poništavaju odluke te institucije donijete 2023. dok je na njenom čelu bila Jelena Perović – da tadašnji predsjednici opština Bar, Kolašin i Tuzi, Dušan Raičević, Vladimir Martinović i Nik Đeljošaj nisu u konfliktu interesa iako su, osim te funkcije, obavljali i poslaničku.
U Zakonu o sprečavanju korupcije, koji je važio do kraja prošle godine, čija primjena je počela 2016. godine i na osnovu kog su predsjednici opština mogli biti i skupštinari, nisu se pominjali organi lokalne samouprave (predsjednik opštine i skupština opštine). Pisalo je da “javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave (sekretarijati, agencije, opštinske uprave…) ne može obavljati funkciju poslanika i odbornika”.
U junu prethodne godine, u sklopu tzv. IBAR zakona, usvojen je Zakon o sprečavanju korupcije, prema kom “funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika”.
Martinović i Đeljošaj su, u međuvremenu, postali ministri i napustili poslaničke funkcije, ali su u skupštinske fotelje sjeli Kovačević, odnosno prvi čovjek barskog parlamenta Branislav Nenezić.
Raičević je ostavku podnio u oktobru, dok je parlamentarac NSD-a to odbio, tvrdeći da su oba mandata započeta po prethodnom zakonu. Sa druge strane, Nenezić se žalio Upravnom sudu i kazao da će se konačnu odluku donijeti na osnovu sudske.
Kovačević je, gostujući na Radio televiziji Nikšić početkom juna kazao da će napustiti skupštinske klupe “u zakonskom roku”.
“Upravo je dokaz činjenica da sam ja izabran da ponovo budem predsjednik opštine, da ću u zakonskom roku, u mjesec dana podnijeti ostavku na mjestu poslanika. I to je najbolji dokaz da se niko nije skrivao, nego da jednostavno ja sam imao svoje planove i radio sam u skladu sa onim što su moji prioriteti, a ne u skladu sa onim što su prioriteti nekog drugog”, poručio je tom prilikom.
Parlamentarna funkcija je duže od godinu dana štitila Kovačevića od istrage.
Više državno tužilaštvo (VDT) je 16. juna prošle godine formiralo predmet protiv prvog čovjeka Nikšića zbog njegove izjave na da će “s onima koji neće da budu kao braća, nego da liče na Turke, postupati kao prema Turcima”.
Kovačević je to izgovorio prilikom obilježavanja 166 godina od bitke na Grahovcu, a VDT ispituje da li u toj izjavi ima krivičnog djela – govor mržnje.
Ipak, da bi bio saslušan, bilo je potrebo da mu se skine poslanički imunitet, ali Administrativni odbor parlamenta nikad nije raspravljao o tome.
Predsjednica tog skupštinskog tijela Jelena Nedović je krajem januara, gostujući u emsiiji Načisto na Televiziji Vijesti kazala da, kad Tužilaštvo dostavi to što je potrebno, na adresu parlamenta, spusti se Administrativnom odboru”.
Ipak, iz VDT-a su istoj televiziji saopštili da su sve potrebno dostavili.
’’VDT je na zahtjev Administrativnog odbora, 7.10. 2024. godine, dostavilo zatražene kopije spisa. Kako po navedenom dopisu tužilaštva nije postupljeno, upućena je urgencija 17. 12. 2024. godine, kojom je zatraženo da se postupi po navedenom, što do danas nije učinjeno”, kazali su u martu.
Prestankom poslaničke funkcije bi nestao i imunitet, pa bi se, na taj način, otklonile prepreke da prvi čovjek Nikšića bude ispitan pred VDT-om.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Reprezentacija, Sport
- u
- 0