Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

DMEN: Prevencija požara sprečava gubitak resursa, sredstava i degradaciju ekosistema

Društvo mladih ekologa Nikšić
  • Autor onogost.me
  • 26.07.2025. u 07:52
Požari na otvorenom sve su učestaliji posljednjih godina, posebno tokom ljetnjih mjeseci, a često imaju dalekosežne posljedice tako što ugrožavaju ljudske živote, imovinu ali i cjelokupne ekosisteme na određenom području, poručeno je sa radionice na temu „Uloga i odgovornosti lokalnih zajednica u prevenciji požara na otvorenom“, koju je organizovalo Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN).

”S obzirom na to da su požari na otvorenom česti, sa tendencijom povećanja intenziteta, kao i veličine pogođenog područja, od izuzetne je važnosti pripravnost društva i institucija kroz preventivno djelovanje. Sve osim preventivnog djelovanja su gubici resursa, sredstava i degradacija ekosistema”, naveli su iz DMEN-a.

Radionica je bila namijenjena predstavnicima mjesnih zajednica, eko-turističkih domaćinstava, vlasnicima privatnih šuma i poljoprivrednicima sa područja opština Nikšić, Plužine i Šavnik.

”To je ciljna grupa koja kao nosilac odgovornosti u ruralnoj zajednici koja može mnogo da pomogne i aktivno utiče na okruženje kako bi se smanjila opasnost od požara, a samim tim i neželjene ili nesagledive posljedice”, smatraju iz ove NVO.

Goran Tripković, komandir odjeljenja u Vatrogasno-spasilackoj jedinici Nikšić, istakao je da je prevencija najbolji i najeftiniji način da se spriječe posljedice požara i da je svako po zakonu odgovoran da održava svoje imanje.

”Zatim je prikazao kratak video-zapis planine Vojnik poslije požara koji se desio 2017. godine pri čemu je izgorela šuma i rastinje na površini od 3,5 km2. Naveo je da je od te godine izdašnost vidrovanskog vrela ispod prosjeka u ljetnjem vremenskom periodu te da se može pretpostaviti da je zapravo taj požar izazvao posljedice po vodoizvorište. Pomenuo je da je dobro što je na snazi zabrana paljenja vatre na otvorenom u periodu od 01. 06. do 15. 10. te da se tako umanjuje opasnost od izbijanja požara na otvorenom”, saopštili su iz DMEN-a.

On je dao preporuke prisutnima da preventivno i aktivno djeluju na terenu u komunikaciji sa lokalnim upravama i profesionalnim službama zaštite i spašavanja i rekao da se tako može postići  potpun efekat.

”Takođe je naglasio da je potrebno lokalno stanovništvo animirati i edukovati da prepozna opštu opasnost od požara te da ih treba opremiti naprtnjačama kako bi oni mogli biti prva linija odbrane i spriječiti razbuktavanje požara”, rekao je Tripković i napomenuo da je pretpostavka da je posljednji požar na brdu Tović koji je trajao mjesec dana izazvao ljudski faktor.

Srđan Šašić, koordinator LFM mreže za Crnu Goru govorio je o suštinskim razlikama između prevencije i pripravnosti.

”Istakao je da je ključ prevencije u saradnji više činilaca zajednice te kada je u pitanju prevencija da ima više problema koje treba rješavati, između kojih je i katastarski, te da je u tom pogledu potrebno adaptirati katastar u skladu sa novonastalim stanjem na terenu jer u dosta slučajeva ne prikazuje pravo stanje terena”, smatra Šašić, navode iz DMEN-a u sapštenju sa radionice.

Diplomirani biolog Jelena Marojević-Galić održala je predavanje na temu “Kako spriječiti požare na otvorenom prostoru: prepoznavanje rizika, održivo korišćenje zemljišta i šuma, uloga zajednice“.

”Govorila je o trendu požara posednjih godina, pejzažnim požarima koji su sve češči a koje je sve teže kontrolisati, zatim je govorila o negativnim trendovima i ključnim uzrocima koji utiču na izbijanje požara kao što su paljenje šuma radi stvaranja uslova za pojavu pečurki, paljenje livada radi čiščenja, paljenje otpada, usled piromanstva i sl. Dalje je govorila o posledicama požara koje se manifestuju duži  niz godina  i nakon pojave požara i to na biološku raznovrsnost, nestajanje rijetkih, ugroženih i ranjivih biljnih i životinjskih vrsta, promjenu pejzaža i ljepotu predjela, mijenjaju se fizičke i hemijske osobine zemljišta, kao i mikrobiološki sastav zemljišta, klima i mikroklima”, navodi se u saopštenju.

Marojević-Galić na kraju prezentacije govorila je o važnosti zajednice i međusektorskog djelovanja i navela niz primjera i preporuka kako se može preventivno djelovati, istakavši odgovornost zajednice kao ključni faktor.

Prisutnima se obratio i Slavko Krivokapić iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Brestice koji je naveo više problema i nerazumijevanja sa kojim se DVD, kao volonterska organizacija nastala za opšte dobro, srijeće.

”On je istakao da je namjerno izazivanje najveći uzrok požara na otvorenom. Nemar i nebriga za zajednicu dovode do teških posljedica pa je u tom smjeru istako i opasnost izbijanja požara pored magistralnih puteva usled izbacanje lako zapaljivog otpada i pikavaca iz automobila”, poručio je Krivokapić, navode iz DMEN-a.

Radionica  je realizovana u okviru projekta „Jačanje odgovora na pejzažne požare“ koji je finansijski podržan u okviru Programa upravljanja požarima na otvorenom prostoru na Zapadnom Balkanu (LFMWB), uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

Društvo mladih ekologa realizuje projekat u saradnji sa Opštinom Nikšić, Parkom prirode „Piva“ i Parkom prirode „Dragišnica i Komarnica“.

 

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Ministarstvo dijaspore postuhmno je dodijelilo Miodragu Kostiću, osnivaču MK Group, Nagradu za doprinos unapređenju privrednog partnerstva sa Crnom Gorom.
    Uprava policije (UP) apelovala je na građane da reaguju i prijave nasilje ukoliko sumnjaju da član porodice posjeduje oružje i pokazuje nasilno ili prijeteće ponašanje.