Nikšićanka peglom stvara umjetnost na papiru

- Autor onogost.me
- 24.04.2016. u 06:36
Nikšićanka Spomenka Cica Jeličić dar za umjetnost otklila je tek u penziji i to baveći se neobičnim vidom umjetnosti, slikanjem peglom.
Iako je u djetinjstvu i mladosti uživala baveći se raznim vidovima umjetnosti Spomenka koja je radni vijek provela kao glavna laborantkinja u bolnici za plućne bolesti „Brezovik“ nikada se nije bavila slikarstvom.
Odlaskom u penziju vratila se ljubav prema umjetnošću, i skriveni talenti počeli su da izlaze na vidjelo. Mirovina od posla Spomenki je donijela mnogo slobodnog vremena, koje je željela iskoristiti na najbolji način, i tako je u šestoj deceniji otkrila ljubav prema slikarstvu.
No, posebnost nije što Spomenka talenat za umjetnost izražava na platnu, već što svoja umjetnička djela stvara peglom. Za takav vid umjetnosti informisala se putem medija i interneta, a radoznalost je bila glavni pokretač.
„Dosta vremena sam provodila gledajući televiziju. Tražila sma načine da kvlitetno provodim slobodne vrijeme. Slučajno sam gledajući neku emisiju vidjela da se slika može slikati peglom. To mi je bilo nevjerovatno, interesntno. Imala sam tu staru peglu i kalendar, kupila sam voštane boje i odlučila da probam“, sjeća se Spomenka kako je peglu pretvorila u četkicu za slikanje.
Draž je u iščekivanju
Prvi rezultati dali su joj volju da nastavi. Iako nije imala ideju šta da slika, prvi crtež je ispao i više nego dobar. Tiha i smirena Spoemnka do detalja objašnjava kako nastaje slika koja se stvara peglom. Za izražavanje na taj način tvrdi da ne treba mnogo materijala, već samo želja, dobro raspoloženje i kreativnost.
„Neophodno je da imate staru peglu, stari kalendar ili foto papir koji je gladak i ne upija boju, ubrusi i voštane boje. Pegla se blago zagrije i na nju se direktno maže boja koja se tako topi. Zatim, boju peglom prenosimo na papir odozgor na dolje i tako slikamo.Igrate se bojama, kreirate, šarate. Peglu čistite ubrusima od predhodne boje. Ja nekada spajam i po nekolike boje i imam bolje efekte“, objašnjava Spoemenka.
Ono što je posebno u stvaranju umjetničkog djela peglom je to što stvaralac ne zna koji je krajnji rezultat. Iščekinvanje je draž koja je, kako kaže Spomenka, tjera da što više slika.
„ Kad počnem ja možda imam neku viziju, ali to je daleko od onoga što na kraju ispadne, tako da je to uvijek i za mene iznenađenje. To me u stvari i privlači, to traganje za nečim i zato toliko slika i nastane“, iskreno priča umjetnica.
Avantura u koju se vrijedi upustiti
Najčešći motiv na slikama koje stvara je priroda, a nerjetko i apstrakcija. Spomenka naglašava da je bavljenje umjetnošću odličan način za popunjavanje slobodnog vremena kojeg sada, kako u šali kaže, ima na pretek jer je u penziji već dvanaest godina.
Po malo je samo ometaju godine, bolesti koje donosi starost i problemi sa kojima se suočava vodeći računa o domaćinstvu. Svima koji bi željeli da se oprobaju poručuje da je slikanje peglom avantura u koju se vrijedi upustiti. Svoje radove Spomenka je dva puta predstavljala nikšićkoj publici i svim prisutnim na zatvaranju darivala svoja umjetnička djela. Ljepotu slikanja peglom predstavila je i korisnicima Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju Nikšić. Svi koji žele da se uvjere u ljepotu stavranja umjetničkog djela peglom, ali i da posjeduju Spomenkine radove mogu da je posjete u njenom domu u Nikšiću, a stanovnici ulice Manastirske rado će vas uputiti na njena vrata.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0