Ugostitelji iz Njegoševe: Takse za terase i dalje visoke

- Autor onogost.me
- 03.05.2016. u 12:43
Uprkos činjenici što je lokalni parlament u gradu pod Trebjesom krajem prošle godine usvojio odluku da vlasnici ugostiteljskih objekata u strogom centru Nikšića, koji zakupe trotoare radi postavljanja terasa, otvorenog ili zatvorenog tipa, od ove godine plaćaju duplo više novca nego dosad, odgovarajući na brojne apele nikšićkih kafedžija, lokalne vlasti su prelomile i cijenu te usluge smanjile.
Kako piše Dan, tako će umjesto planiranih 22,5 eura u prvoj „A” zoni, odnosno Njegoševoj ulici, za metar kvadratni terase plaćati 17 eura, ali su ugostitelji i dalje nezadovoljni smatrajući da je i ta cijena, imajući u vidu socio-ekonomske prilike u Nikšiću, i dalje previsoka.
Nezavisni odbornik i ugostitelj Ivan Radojičić, koji je u ime ugostitelja lokalnom Parlamentu prenio njihovu inicijativu o smanjenju cijene za ljetnje bašte, kaže da oni jednostavno ne mogu više da izdrže razne vrste pritisaka koji direktno utiču na njihov budžet i na sam način urednog finansiranja kako postojećih dažbina, tako i na odnos kada je u pitanju njihova zarada.
Radojičić je „Danu” kazao da je i cijena od 17 eura za metar kvadratni terase u užem gradskom jezgru izuzetno visoka, odnosno čak i duplo veća nego u gradovima u okruženju pa i regionu.
”Nakon što smo potpredsjedniku opštine Draganu Peroviću izložili sa kojim problemima se suočavamo, obećao je da će učiniti napore da i tu cijenu od 17 eura, koja je na nivou prošlogodišnje, smanji za nekolika eura. Ipak, ništa se nije dogodilo po tom pitanju. Ostala je najskuplja cijena uprkos najtežem ekonomskom momentu u kom se nalazi Nikšić. Ta cifra je ogromna, a da li će biti nekih intervencija ostaje da sačekamo. Cijena od 17 eura za metar kvadratni terase je i dalje najveća u regionu. Primjera radi u Puli je cijena devet eura, Splitu 7,5, Novom Sadu 8,5, Beogradu devet eura, a u Nišu četiri eura. U Bosni da i ne govorimo jer je tamo cijena metra kvadratnog ljetnje bašte mnogo niža. U Tivtu, koji posjeduje sve turističke potencijale, komunalna taksa za ljetnju baštu je 12,5 eura”, navodi Radojičić i naglašava da je zasad situacija takva kakva jeste, jer, kako kaže, ne postoji mogućnost da taj iznos bude ispod 17 eura.
”Na ivici smo izdrživosti. Većina ugostitelja ne može biti profitabilna sa tom cijenom zakupa. Ako sagledamo mjesečne obaveze, odbijemo kišne dane, u čistom smo gubitku. U obavezi smo da plaćamo dažbine, pa koristili ili ne taj prostor. I na tom polju smo dali neke predloge i naveli primjer da se u Novom Sadu ugostitelji slušajući vremensku prognozu usmjeravaju i prilgođavaju da li da zakupe terasu na tri ili pet dana. To je poštena i fer politika. Ostalo je da i tu stavku razmotre lokalni ‘oci’, ali očigledno su se samo odlučili da vrate prvobitnu cijenu ne baveći se problematikom”, kaže Radojičić.
Sekretar Sekretarijata za finansije, preduzetništvo i razvoj Đoko Krivokapić kaže da je prilikom donošenja odluke o komunalnim taksama u decembru prošle godine izostala javna rasprava, te da su odgovarajući na inicijativu ugostitelja iz Njegoševe ulice, za preispitivanje mogućnosti smanjenja visine taksi za formiranje ljetnjih bašti, pristupili rješavanju njihovog zahtjeva na način što su smanjili naknade po tom osnovu.
”Imajući u obzir činjenicu da su ugostitelji u inicijativi naveli da povećanje taksi u toliko velikom procentu može ugroziti njivohovo poslovanje, donijeti im dodatne troškove i dovesti do smanjenja broja zaposlenih koji po njivhovim tvrdnjama iznosi oko 200, odlučili smo se na smanjenje naknade u znatnoj mjeri odnosto sa 22, 5 eura u prvoj „A” zoni na 17 eura. Naknada je smanjena i u ostalim zonama. I sami smo prepoznali da smo vrlo vjerovatno preko mjere povećali ovaj vid naknade, tako da smo ozbiljno pristupili ovom problemu. Prilikom usvajanja ove odluke nije bio cilj ostvarenje nekog velikog prihoda, već prvenstveno da uvedemo red”, kazao je Krivokapić.
Veći porezi za kafane u blizini škola
Lokalna uprava je povećala i komunalne taksa za određene kategorije objekata koji se nalaze u blizini škola, kao što su na primjer kafane. U lokalnoj upravi navode da su zahtijevali da se privremeni objekti, takvog i sličnog tipa, oporezuju 100 odsto više nego prije, pod uslovom da se nalaze na udaljenosti manjoj od 100 metara od škola.
Uz to i privremeni objekti u blizini škola koji se nalaze na zelenim površinama, oporezivaće se po 50 odsto većoj cijeni nego što je to bio slučaj dosad. Na udaru će se naći i popularne betonske kućice koje se ne nalaze u planu privremenih objekata.
Komunalna taksa za njih biće uvećana za 50 odsto. Cijena kvadrata betonske kućice je 16 eura u prvoj „A” zoni, dok je u prvoj zoni duplo manja.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0

