Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Bojan Kontić proizvodima od kafe osvaja tržište

kontic
Milovan Danilović
  • Autor onogost.me
  • 07.06.2016. u 09:56

Nikšićanin Bojan Kontić osnovao je 2013. godine firmu za proizvodnju kafe „Manna“. Kako kaže, u tu priču ušao je zahvaljujući svojoj ljubavi prema crnoj kafi, sa željom i entuzijazmom da napravi dobru kafu, prema svom ukusu.

Četiri godine kasnije firma je proširila asortiman, pa osim crne kafe proizvodi i espreso kafu pod nazivom „Noir“.

Bojan kaže da je firma osnovana dobijenim kreditom kod Investicionog fonda, koji se uredno vraćao.

„Za sada postoje tri proizvoda. To su dvije tradicionalne crne kafe i Inga kao premium brend. To je kafa besprekornog kvaliteta, a Gala kafa je propratni brend za svačiji džep i potrošačku korpu. Imamo i espreso kafu Noir, što je, u suštini, naša paleta prizvoda. Inga je naš prvi proizvod, koji je nastao iz ljubavi prema crnoj kafi, a druga dva proizvoda došla su kasnije, tako da se ponuda proširila. Kafa je posebna, jer koristimo vrhunske sirovine, najbolje koji mogu ovdje da dospiju. Zbog toga je kvaliet prepoznatljiv, iako je naravno sve stvar uskusa, šta će se kome svidjeti… Suština je da je napravljena od najboljih mogućih sirovina“, objašnjava Bojan.

Prema njegovim riječima, sa „Inga“ kafom najzastupljeniji su na terioriji Nikšića. Ta kafa se nalazi u skoro svim maloprodajnim sistemima i trgovinskim radnjama, dok se „Gala kafa“ može naći na primorju i u Podgorici jer je pristupačnija potrošačkoj korpi građana.

„Planovi su da se proširimo na tržište cijele Crne Gore, da sa svojim proizvodom zauzmemo lijepe pozicije i da budemo pristupačni svakom, da svi probaju našu kafu. Sa svojim trenutnim pozicijama smo zadovoljni, ali želimo da idemo naprijed i da priuštimo svakom građaninu Crne Gore da proba naše proizvode“, navodi on.

Iako su prilično mladi na tržištu i imaju zadatak da se izbore sa brendovima koji su kod nas zastupljeni i po nekoliko decenija, Bojan kaže da ono do čega je došao nije neuspjeh. Sve je postigao sopstevnim radom i trudom, i ističe da je sa ekonomskog aspekta održivo.

„Ali, sada je pravo vrijeme da se proširimo. Jedini problem predstavlja pozicioniranost jer postoje proizvodi na tržištu prije nas i po dvadesetak godina, i sada se borimo sa njima. Naravno da su oni zauzeli pozicije i na nama je da se izborimo sa tim, a jedini način je kvalitetnom našeg proizvoda, i da dokažemo kupcima i potrošačima da je to to. S obzirom da smo novi na tržištu treba doći do dobrih pozicija, ali vjerujemo da ćemo to uspjeti samo kvalitetom onoga što nudimo“, kaže on.

Kako dodaje, marketing iziskuje velika ulaganja, ali je pronašao i druge načine za komunikaciju sa potrošačima. To su popularne društvene mreže, te su zbog tog neobičnog načina komunikacije interesantiji mlađoj populaciji, jer su upravo oni ti, koji ih koriste.

„Za marketing treba dosta novca, ali eto, pronašli smo kompromis da se približimo kupcima, i to nekim simpatičnim načinom komunikacije. I naravno, tu je i taj vizuleni identitet koji nam je prilično bitan, od samog dizajna ambalaže, za koji su bili zaduženi dizajneri i vrhunski stručnjaci. Oni su odradili taj dio posla. U pitanju je moderan dizajn, i to bi trebalo da bude kupcima bitno. Upravo zbog te prepoznatljivosti i drugačijeg izgleda“, ističe on.

Kao nikšićka firma, „Manna“ teži ka tome da bude prepoznatljiva prvo kod svojih sugrađana, sa proizvodom koji može postati brend tog grada.

„Lijep je osjećaj kada znaš da tvoj komšija, prijatelj ili sugrađanin pije tvoju kafu. Zato nam je bilo bitno da ljudi iz ovog grada prvi prepoznaju naš rad. Lična je satisfakcija kada vidim da naši sugrađani sa uživanjem piju kafu koju mi proizvodimo“, zaključuje Kontić.

 

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u oktobru su, u odnosu na isti prošlogodišnji period, u prosjeku bile više 1,2 odsto, pokazuju podaci Monstata.
Kako bi se poboljšala efikasnost i konkurentnost tržišta javnih nabavki, u junu 2024. godine usvojen je Pravilnik o načinu sprovođenja jednostavnih nabavki, kojim je utvrđen maksimalan godišnji iznos direktnih nabavki od 100.000 eura. Ove izmjene imaju za cilj smanjenje udjela ove vrste nabavki u ukupnoj vrijednosti javnih nabavki na 2 odsto do kraja 2026. godine, piše u dokumentu Ministarstva finansija