Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Zakon o građevinskim proizvodima od naredne godine

asphalt_concrete
wikipedia
  • Autor onogost.me
  • 11.06.2016. u 10:42

Zakonom o građevinskim proizvodima, koji će se primjenjivati od 1. januara naredne godine, uređuju se ocjena i provjera postojanosti svojstava i dokazivanje upotrebljivosti građevinskog proizvoda kao uslova za njegovo stavljanje na tržište, saopšteno je u Privrednoj komori (PKCG).

Samostalni savjetnik u Direktoratu za građevinarstvo Ministarstva održivog razvoja i turizma, Svetlana Vuksanović kazala je na sjednici Odbora udruženja građevinarstva i industrije građevinskih materijala PKCG, da taj zakon prvi put postavlja pravni okvir za promet i upotrebu građevinskih proizvoda u Crnoj Gori. 

“Riječ je o propisu koji djelimično transponuje evropsku direktivu novog pristupa koja reguliše ovu oblast, a koja između ostalog navodi obavezu da, prije stavljanja u promet, građevinski proizvodi moraju imati oznaku usaglašenosti sa standardima CE”, rekla je Vuksanović.

U Crnoj Gori se, kako je saopšteno iz PKCG, među ostalima, proizvode beton, betonski galanterija, željezo i blokovi, malter, negašeni kreč, asfalt, parket i proizvodi od kamena.

“Zakon je usvojen 2014. godine sa odloženom primjenom da bi se kroz saradnju sa proizvođačima, Akreditacionim tijelom Crne Gore i laboratorijama stvorili uslovi za njegovu nesmetanu primjenu od 1. januara naredne godine”, kazala je Vuksanović. 

Ona je dodala da će se pojedine odredbe primjenjivati nakon ulaska Crne Gore u EU.

Zakonom se, kako se dodaje, uređuju ocjena i provjera postojanosti svojstava i dokazivanje upotrebljivosti građevinskog proizvoda kao uslova za njegovo stavljanje na tržište i u upotrebu u mjeri potrebnoj za ispunjenje osnovnih zahtjeva za objekte i druga pitanja od značaja za građevinske proizvode.

Osnovni zahtjevi za objekte su mehanička i otpornost na požar, higijenska i zdravstvena te zaštita životne sredine i od buke, energetska efikasnost, bezbjednost tokom upotrebe i održivo korišćenje prirodnih resursa.

Građevinski proizvod može se, kako se dodaje, staviti na tržište i upotrebljavati samo ako je sačinjena izjava o njegovim svojstvima, propisno je označen u skladu sa usaglašenim crnogorskim standardom ili tehničkom ocjenom kojom je preuzeta evropska tehnička ocjena i ima tehničko uputstvo.

Izuzeci su, kako se navodi, ako je proizveden ili izgrađen na gradilištu za njegove potrebe, ako se proizvodi pojedinačno po mjeri u neserijskoj proizvodnji, po posebnoj narudžbi i ugrađuje u određeni objekat. Izuzeti su građevinski materijali proizvedeni na tradicionalan način, neindustrijskim procesom zbog obnove objekata zaštićenih u skladu sa zakonom, posebne arhitektonske ili kulturno-istorijske vrijednosti.

Odbor je informisan da će od 1. januara stupiti na snagu pravilnici o izgledu i sadržaju izjave o svojstvima građevinskog proizvoda, zatim o načinu označavanja građevinskog proizvoda, kao i o sadržaju sistema ocjene građevinskog proizvoda.

Na sjednici je usvojen predlog potpredsjednika PKCG, Stanka Zlokovića da se u okviru Odbora formira grupacija servisera rashladnih i klima uređaja.

“U Crnoj Gori posluje oko 60 firmi iz ove oblasti, pa je pokrenuta inicijativa da se kroz Komoru razmatraju i rješavaju problemi sa kojima se susrijeću u radu. Komora je prihvatila tu inicijativu, a podržala ju je i Agencija za zaštitu životne sredine”, objasnio je Zloković.

U grupaciji je planirano da budu predstavnici 18 firmi.

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Prosječan januarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore, ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni, iznosi 53,52 eura, saopšteno je iz Elektroprivrede (EPCG).
Iznos materijalnog obezbjeđenja za porodice usklađivanjem od januara uvećan je za svega oko 1,5 eura po osobi, pa će najugroženiji građani u narednih šest mjeseci primati socijalnu pomoć koja je tek simbolično veća u odnosu na prethodni period, prenosi "Dan".
Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) saopštilo je da je Akcionarsko društvo Lutrija Crne Gore, nakon 76 godina postojanja, prinuđeno da od 5. februara ove godine obustavi obavljanje djelatnosti priređivanja igara na sreću u Crnoj Gori.
-->