Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

OZON: Zatvoriti smetlište „Mislov do“

mislov-do_niksic1
Ekološki pokret OZON
  • Autor onogost.me
  • 19.07.2016. u 10:08

Ekološki pokret OZON saopštio je da podržava inicijativu građana mjesnih zajednica Kličevo i Straševina, u cilju hitnog zatvaranja i sanacije neuređenog gradskog smetlišta „Mislov do“.

Kako navode iz te nevladine organizacije (NVO), smetlište „Mislov do“ koristi se 13 godina. Po njhovim procjenama na njemu je odloženo oko 500.000 tona različitih vrsta otpada.

”Imajući u vidu da lokalna uprava definitvno nije sposobna da uspostavi zakonit, pravilan sistem upravljanja komunalnim otpadom, ideja je da se peticijom građana, koja će biti adresirana na Vladu Crne Gore, utiče da se ovaj veliki ekološki problem riješi, tako što će resorno Ministarstvo održivog razvoja i turizma, preuzeti odgovornost za sanaciju, što je već poznata praksa u slučajevima opštine Berane – bivša gradska deponija ,,Vasove vode” i Prijestonice Cetinje – neuređeno smetlište ,,Vrtjeljka”, za čiju su sanaciju sredstva obezbijeđena iz državnog budžeta”, predlažu iz OZON-a.

Prema njihovim riječima, najprimitivniji način odlaganja komunalnog otpada na lokaciji ,,Mislov do” ne samo da ugrožava zdravlje ljudi i kvalitet životne sredine, već postoji i realna opasnost da se izazovu veće komplikacije u slučaju zapaljenja deponijskih gasova.

Deponijski gasovi, navode, nastaju kao rezultat brojnih bioloških, hemijskih, fizičkih i drugih reakcija, koje su rezultat razgradnje organskog otpada u aerobnim i anaerobnim uslovima.

”Da je riječ o nezakonitom objektu potvrđuje i član 78 važećeg Zakona o upravljanju otpadom, koji propisuje kako je infrastrukturno potrebno da bude opremljena lokacija koja se koristi za privremeno odlaganje komunalnog otpada, što neuređeno smetlište ,,Mislov do” nema, kao i nepostojanje saglasnosti Ministarstva održivog razvoja i turizma, što smo utvrdili direktnom komunikacijom i za šta posjedujemo zvaničnu prepisku”, upozoravaju.

Takođe, najavili su da će preko svog Arhus Centra Nikšić i u ovom slučaju pokrenuti potrebne inicijative ka pravosudnim i inspekcijskim organima.

”Cilj je da se iskoristile sve institucionalne mogućnosti i utiče da se što prije zatvori nelegalni objekat ,,Mislov do” u okviru koga se 13 godina vrši nepravilno deponovanje i miješanje različitih vrsta otpada, što je, takođe, nezakonito, i otpočne sa sanacijom lokacije, ali i ispitivanjem svih drugih relevantnih okolnosti koje su uslovile da se na tom prostoru deponuje otpad iz drugih opština i za to naplaćuju usluge”, zakljućuju iz Ekološkog pokreta OZON.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Građani koji žele da legalizuju objekte i investitori koji žele da grade od sada će na portalima legalizuj.me i gradjevinskadozvola.me moći da dobiju sve potrebne informacije, istaknuto je na konferenciji za novinare Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Na tim portalima, kako su istakli, građani će dobiti svaku informaciju koja im je potrebna, a cilj je da se ovi procesi olakšaju građanima, ali i zaposlenima u Ministarstvu i nadležnim službama.
Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, zajedno sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimirom Jokovićem, svečano je otvorio vodovod na Planiku, u mjesnoj zajednici Petrovići, u Banjanima, saopšteno je iz Opštine.
Nakon šest godina života u prašini i građevinskim radovima odlučili su da tome stanu na kraj. Anđela (Škurić) Perošević zajedno sa porodicom u Ulici Živka Nikolića jutros je blokirala radove koji se izvode na susjednoj zgradi, tvrdeći da se potpokavaju temelji njene kuće, da se radi suprotno sudskim odlukama, te da investitor na njenom imanju želi da napravi potporni zid za garaže. Sa druge strane investitor Milivoje Božović kaže da radi isključivo na svojoj parceli po odobrenom projektu. Sve ovo rezultiralo je podnošenjem prijava u policiji.
-->