Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Turizam i poljoprivreda šanse za Šavnik

savnik
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 25.08.2016. u 14:42

Surova statistika pokazuje da je u Šavniku sve manje stanovnika, što za lokalnu upravu predstavlja veliki izazov.

Predsjednik te opštine, Mijomir Vujačić, pričao je za Dan o prednostima i problemima, demografiji nekad i sad, ali i perspektivama šavničkog kraja.

On je napomenuo, između ostalog, da se iz Šavnika i sa sje­ve­ra uvi­jek od­la­zi­lo u cen­tral­ni dio i na jug, a ne­ri­jet­ko i u dru­ge dr­ža­ve. 

”Lju­di su od­la­zi­li za po­slom, na ško­lo­va­nje i ta­mo osta­ja­li. Struč­nja­ci ocje­nju­ju da su uzro­ci mi­gra­ci­ja na sje­ve­ru ne­za­po­sle­nost, lo­ši dru­štve­no-eko­nom­ski od­no­si, kao i ga­še­nje obra­zov­nih in­sti­tu­ci­ja. U po­je­di­nim op­šti­na­ma na sje­ve­ru ima­mo slu­ča­je­va da je vi­še za­tvo­re­nih ku­ća ne­go što ima do­ma­ćin­sta­va. A ta­kav pri­mjer za­bi­lje­žen je i u Šav­ni­ku. Glav­ni raz­log što se sta­nov­ni­štvo ra­se­lja­va je lo­ša eko­nom­ska si­tu­a­ci­ja, pri­vre­da ko­ja je za­mr­la. In­du­stri­je na ovom pro­sto­ru ne­ma. Je­dan od pro­ble­ma ovog kra­ja je i to što su lju­di ži­vje­li na pod­ruč­ju op­šti­ne Šav­nik, a ku­će gra­di­li u dru­gim op­šti­na­ma, pre­te­žno u Nik­ši­ću i Pod­go­ri­ci. Dje­ca su im od­la­zi­la u te gra­do­ve, ško­lo­va­la se i ni­kad se vi­še ni­je­su vra­ti­li u Šav­nik, ta­ko da su i ro­di­te­lji od­la­zi­li za nji­ma. Zi­me su ov­dje surove i pre­du­ge, tra­ju po­la go­di­ne. Ipak, lje­ti je ne­što dru­ga­či­je. Go­to­vo se du­pli­ra broj sta­nov­ni­ka, jer se mno­gi do­ma­ći­ni vra­ća­ju pra­dje­dov­skim og­nji­šti­ma”, ka­zao je Vu­ja­čić za Dan.

On je u intervjuu rekao i da Opština Šavnik pokušava da razvojnim projektima vrati mlade ljude na selo.

”Sma­tram da bi do­la­skom pri­vat­ni­ka i ino-part­ne­ra ova sre­di­na mo­gla vra­ti­ti ne­ka­da­šnji sjaj, ka­da su se­la, po­put Gor­nje Bu­ko­vi­ce, bro­ja­la vi­še sta­nov­ni­ka ne­go što ih da­nas ima­ju po­je­di­ne ma­nje op­šti­ne u Cr­noj Go­ri”, dodao je Vu­ja­čić. 

Predsjednik Šavnika šan­se opštine vidi u razvoju tu­ri­zma i polj­o­pri­vre­de i očekue u narednom periodu povećanu pažnju i u oblasti energetike, lova i ribolova, vodoizvorištima, korišćenju ruda  i minerala. Sve to, kako je rekao Danu, zacrtano je Strateškim planom razvoja opštine.

”Već sa­da svi objek­ti ko­ji su u funk­ci­ji tu­ri­zma, po­čev od ka­fa­na i re­sto­ra­na do et­no se­la ima­ju po­sla. I u ka­njo­nu Ko­mar­ni­ce ta­ko­đe bi­lje­ži­mo po­sje­će­nost. Ka­fa­ne su pu­ne go­sti­ju. Uz to, otva­ra­njem ho­te­la ‘’Šav­nik’’ kao da do­la­ze bo­lji da­ni za va­ro­ši­cu, jer je u tom objek­tu an­ga­žo­va­no tri­de­set lju­di”, ka­zao je Vu­ja­čić.

U šavničkoj opštini na­da­li su se da će se si­tu­a­ci­ja u svim tim segmentima po­pra­vi­ti iz­grad­njom no­vih ma­gi­stral­nih i re­gi­o­nal­nih sa­o­bra­ćaj­ni­ca, kao i po­bolj­ša­njem lo­kal­ne in­fra­struk­tu­re.

”Iako je si­tu­a­ci­ja mo­žda i za­bri­nja­va­ju­ća, u pod­dur­mi­tor­sko pod­ruč­je mo­gu­će je vra­ti­ti ži­vot… Tre­nut­no su na se­li­ma ve­ći­nom sta­rač­ka do­ma­ćin­stva. Ve­li­ki broj lju­di ko­ji zi­mi ži­ve u Nik­ši­ću ili negdje dru­go vra­ća­ju se na pro­lje­će u rod­ni kraj. No, sta­ti­sti­ka ni­je isto što i ži­vot. Kad bi­smo pra­ti­li sta­ti­sti­ku, na­met­nuo bi se za­klju­čak da u Šav­ni­ku za de­set – pet­na­est go­di­na ni­ko ne­će ži­vje­ti”, zaključio je predsjednik opštine Šavnik.

Opština Šavnik, prema po­sljed­njem po­pi­su 2011. godine, imala je 2.100 sta­nov­ni­ka. 

U pro­šloj go­di­ni u ma­tič­nu knji­gu ro­đe­nih u Šav­ni­ku upi­sa­no je sa­mo dvo­je dje­ce. Šav­ni­ča­ni ka­žu da je bi­lo još no­vo­ro­đen­ča­di, ali su ro­di­te­lji upis tra­ži­li u ma­tič­nu knji­gu ro­đe­nih u nik­šić­koj op­šti­ni.

 

Izvor: dan.co.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.