Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Niže kreditne kamate možda iduće godine

novac2222
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 21.10.2016. u 12:30

U Crnoj Gori bi do smanjenja kamatnih stopa na kredite i povećanja kreditne aktivnosti moglo doći naredne godine.

To je za Pobjedu izjavio sekretar crnogorskog Udruženja banaka, Mirko Radonjić.

”Banke sada definišu planove za narednu godinu u kojima će se posebna pažnja posvetiti politici kamatnih stopa i optimalizaciji kreditne aktivnosti za preduzeća i građane”, rekao je Radonjić.

On je dodao da je posljednjih godina evidentan blagi trend pada kamatnih stopa, koji je posljedica izražene konkurencije među bankama, kao i pojačane aktivnosti na pozicioniranju novootvorenih banaka.

Radonjić je kazao da su kamate i naknade promjenljive kategorije i da su sklone promjenama u skladu sa poslovnom politikom banke. 

“Svaka banka je dužna da na propisani način blagovremeno informiše klijente o visini kamata i naknada za odgovarajuće bankarske proizvode. Zakonom je precizirano pravo klijenata da podnose prigovor banci ako smatraju da je povrijeđeno neko njegovo finansijsko pravo, a ona je dužna dasprovede interni postupak i utvrdi da li su primjedbe opravdane”, objasnio je Radonjić.

On je podsjetio da na kretanje kamatnih stopa utiče više faktora. Na aktivnu kamatnu stopu, prije svega utiče rizik zemlje, dostupnost kapitala, cijena izvora sredstava, sistemska zaštita povjerilaca, kvalitet i brzina rada sudova.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ni nakon dva zahtjeva švajcarska kompanija “8B Capital”, koja je u zakup uzela pogone nikšićke Željezare, Čeličanu i Kovačnicu, nije ispunila ugovorne obaveze za 2024. godina i platila zakup koji na mjesečnom nivou iznosi 31.000 eura.
Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.