Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Započet program osnaživanja ženskog preduzetništva

zene
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 09.11.2016. u 13:58

Program ''Ekonomsko osnaživanje žena u opštini Nikšić'' prezentovan je danas u Tehnopolisu, čime je počela prva faza njegove realizacije, a čiji je cilj unapređenje i razvijanje ženskog biznisa.

Nosioci projekta su Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i UNDP, a sprovodi se u saradnji Asocijacie poslovnih žena Crne Gore i Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis. 

Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović otvorio je skup riječima da se ekonomska aktivnost žena i njihovo učešće u radnoj snazi mijenjala kroz istoriju, u zavisnosti od kulturoloških, socijalnih, društvenih i ekonomskih faktora. 

”U svijetu je došlo do velikih promjena, kada je u pitanju položaj žena. Jednu četvrtinu svih domaćinstava u svijetu vode žene, a, isto tako mnoga domaćinstva zavise posredno ili neposredno od njihove zarade. Produktivni kapacitet žena, posebno u zemljama u razvoju, neophodno je podstaći pristupom kapitalu, resursima, kreditima, informacijama, te obukom u stručnom i tehničkom smislu, ne bi li ostvarile puni udio u dobrobitima razvoja i proizvodima svog vlastitog rada”, naglasio je Numanović u svom obraćanju pred oko 50 slušateljki, koje se bave nekom vrstom biznisa ili žele da započnu poslovanje.

Ispred kancelarije UNDP-a govorila je stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija (UN) i stalna predstavnica UNDP-a Fione Mekluni, koja je naglasila da su ekonomisti i obrazovani ljudi saglasni u stavu da je nedovoljno iskorišćena snaga žena koje, ukoliko se to promijeni, mogu popraviti ekonomski rast.

Ona je navela podatke na svjetskom nivou, kada je u pitanju zastupljenost žena poredeći ih sa stanjem u Crnoj Gori kada je ova oblast u pitanju.

”Širom svijeta, žene se sve više bave preduzetništvom, pri čemu je 36 odsto ukupnog  broja preduzeća u njihovom vlasništvu. U Crnoj Gori su žene vlasnice manje od 10 odsto preduzeća. Da bi se ravile  politike  utemeljene na dokazima  potrebno je prikupiti  podatke, izvršiti analizu ekonomskih i tržišnih  trendova po rodovima, povećati broj modela finansiranja i sve veće prepoznavanje ekonomskih i tržišnih  trendova po rodovima, povećati broj modela finansiranja i sve veće prepoznavanje potrebe  da se razvija žensko preduzetništvo, brze i efikasne mjere za žene preduzetnice”, kazala je Mekluni.

Predsjednica Skupštine opštine Nikšić Sonja Nikčević rekla je da je ovaj projekat jedna od komponenti šireg programa podrške antidiskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti, te da je višestruko važan.

”Osnaživanje uloge žene kao preduzetnice čini važan korak u zaštiti prava žene. Osnaživanjem prava žena osnažujemo cjelokupni korpus ljudskih prava. Ne manje važno će biti da se realizacijom ovog projekta i osnaživanjem žena da pokrenu svoj biznis, doprinese ekonomskom osnaživanju zajednice u cjelini”, poručila je Nikčević.

Predviđeno je da se program sprovodi do 2108. godine kroz pružanje različitih servisa ženama u nastojanju da pokrenu sopstvene biznise.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.