Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Mladi novinari slušali o monitoringu zdravstvenih insistucija

trening2
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 26.12.2016. u 08:14

Nevladina organizacija Mladiinfo Montenegro organizovala je tokom vikenda dvodnevni trening u hotelu “Trim”, na temu monitoringa zdravstvenih institucija. 

Tri mlada novinara iz Nikšića imala su priliku da saznaju više o zakonodavnom okviru, korupciji, ali i mjerama za sprečavanje.

“Na osnovu javnog konkursa izabrali smo tri mlada novinara iz Nikšića. Ovo je prvi od dva treninga na kojima će oni učestvovati, a nakon toga vršiće monitoring i pisati istraživačke priče. Prvog dana novinari su učili o zakonskoj regulativi, pravima pacijenata, korupciji u zdravstvu i nepravilnostima u radu zdravstvenih institucija. Drugog dana, zajedno sa trenerima koji imaju iskustva u obavljanju monitoringa u zdravstvu, radili su na indikatorima za praćenje korupcije u zdravstvu, metodologiji monitoringa, a takođe su i simulirali potencijalne situacije sa kojima se mogu sresti na terenu”, kazala je Milica Žugić, koordinatorka projekta.

Učesnicima su predstavljena dosadašnja istraživanja u oblasti korupcije, u Crnoj Gori, ali i regionu. Tokom treninga bilo je riječi i o tome kako se korupcija najčešće manifestuje i kako napraviti izvještaj nakon monitoringa.

Sljedeći trening biće održan u januaru na temu istraživačkog novinarstva. Mladi novinari imaće priliku da čuju više o toj vrsti novinarstva, kako doći do informacija u posjedu zdravstvenih institucija, koji su podaci javno dostupni, Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, ali i da identifikuju potencijalne teme za istraživačke priče koje se tiču zdravstva u Nikšiću. Nakon treninga, u trajanju od mjesec dana, novinari će vršiti monitoring i raditi na istraživačkim pričama.

“Obučavanjem mladih novinara za vršenje monitoringa putem organizovanja treninga, zatim vršenjem monitoringa i pisanjem istraživačkih tekstova, i krajnje, objavljivanjem istraživačkih tekstova na portalu www.mladiniksica.me  i štampanjem izvještaja, kao i pres konferencijom, podići će se svijest građana generalno o problemu korupcije, a specifično o korupciji u zdravstvenim ustanovama u gradu”, dodala je Žugić.

Ona je istakla da je generalni cilj projekta smanjenje korupcije u zdravstvu u opštini Nikšić, kao i prevencija i sužavanje prostora za pojavu koruptivnih radnji.

Projekat “Penicilin za korupciju“ traje od 1. decembra do 31. marta naredne godine, a ukupna vrijednost je 6.400 eura.

Događaj, koji realizuje NVO Mladiinfo Montenegro, je dio projekta „Penicilin za korupciju“, a podržan je kroz program “Misli lokalno – djeluj lokalno! – Borba protiv korupcije na lokalnom nivou”, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), u saradnji sa NVO “Bonum” iz Pljevalja, NVO Inkubator iz Kotora i NVO Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Podgorice, a koji je finansirala Evropska unija.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.