Janović: Moramo potencirati sportove u kojima smo tradicionalno dobri

- Autor onogost.me
- 01.01.2017. u 08:19
Iskustvo koje je Ministarstvu sporta donio ministar Nikola Janović je ogromno i dragocjeno. Bivši vaterpolista i kapiten „ajkula“ svjestan je daje sada u politici, ali i takođe svjestan da će cijelog života razmišljati i voditi se sportskim aršinima. To jedino umije tako kaže. Istakao je da zna da cijeni, ali i da prepozna pravi trud i uspjeh.
Kada ste nedavno govorili o prioritetima Ministarstva sporta, izdvojili ste posjetu školama i prepoznavanje talentovane djece. Kako će konkretno izgledati ta akcija, kada ćete krenuti, od kojih škola?
– Napravićemo jasan plan u Ministarstvu i kao što sam rekao, otići do svake opštine i škole da se uvjerimo kakva je situacija i koji su problemi sa kojima se srijeću profesori fizičke kulture i djeca koja pohađaju te škole. Takođe, želim da ispratim kako funkcioniše školski sistem takmičenja i da li djeca imaju uslove da se takmiče u okviru svojih škola u određenim sportovima.
Na koji način ćete riješiti probleme sa kojima se susrijeću nastavnici fizičkog počev od uslova u kojima se nastava odvija, pa do zainteresovanosti djece i njihove sve veće okrenutosti savremenim tehnologij ima?
– Smatram da se danas mlade generacije slabo kreću, daje na niskom nivou fleksibilnost i motorika, zato treba pogledati situaciju sa te strane i vidjeti što se može uraditi u narednom periodu. Kao ključne nosioce tih aktivnosti vidim škole, jer tamo su i ona djeca koja nijesu angažovana u lokalnim klubovima i tu vidim prostor da bude šira baza. Djeca su prioritet, tu pričamo o zdravlju nacije i tu je važno napraviti iskorak. Veliki posao čeka Vas i u izradi novog strategijskog okvira Nacionalnog programa razvoja sporta.
Odakle ćete krenuti u tom poslu, koji su prioriteti?
– U toku mandata moramo donijeti dva strateška dokumenta: nacionalna strategija razvoja sporta, koja je zapravo trebala da bude već donijeta u 2016. godini, jer je sa ovom godinom ona koja je bila aktuelna istekla. Tako da, zapravo, u 2017. Ministarstvo će morati da, u kordinaciji sa nacionalnim Savjetom za sport, izradi strategiju za naredne četiri godine. Takođe, ono što je krucijalno to je novi zakon o sportu koji neće biti moguće donijeti u sljedećoj godini, jer je proces njegove izrade i donošenja, zbog procedura dosta složen. Ima dosta nekih stvari koje će biti potrebno izmijeniti, da bi napravili uređeniji sistem sporta u Crnoj Gori. Ipak, treba imati u vidu da sport nije imao svoje Ministarstvo mnogo godina i to je, nažalost, ostavilo posljedice na stanje kakvo je danas i koje je potrebno uređivati na način na koji su i zemlje u regionu to uradile, a na dobrobit našeg sporta i naše države. Sljedeće godine moramo se truditi da funkcionišemo u okvirima zakona koji je danas na stolu i napraviti neki najpravičniji model sa posebnim osvrtom na razvojne projekte u sportu. Dakle, one akcije koje za cilj imaju promociju naše zemlje, odnosno podržavanja onih projekata koji imaju karakter javnog interesa. Svaka opština bi morala da ima svoju lokalnu strategiju razvoja sporta. Nijesu svi sportovi jednako zastupljeni u pojedinim opštinama, jer svaka ima specifičnosti i trebalo bi da ih prepozna.
Koji su glavni nedostaci Zakona o sportu koje su norme najspornije?
– Najspornija norma je da država sufinansira sportske subjekte i to je preopširan pojam. Država treba da daje podršku onome što je od javnog interesa za Crnu Goru, takvim sportskim projektima. Nije nijedina norma problematična, ali detaljnije ćemo kada budemo još više ušli u datu materiju.
Novac je redovno kamen spoticanja, o kojoj god oblasti da je riječ, pa i u sportu. Da li mislite da će ga biti dovoljno za sve što želite da ostvarite i kako najpravednije raspodijeliti kolač?
– Upravo to pitanje proizilazi iz prethodnog, a i odgovor. Kada se budu postavile stvari onako kako bi trebale i onako kako treba da funkcionišu, onda će biti i više pravednosti i bolje za sve koji se bave sportom u bilo kom obliku.
Po kojim ćete kriterijumima određivati prioritete u obnovi i izgradnji sportskih objekata?
– U okviru našeg budžeta nemamo mogućnosti da gradimo sportske objekte, ali imamo mogućnosti da iniciramo one koje smatramo da su najvažniji i da se u sljedećoj godini potrudimo da naše ideje budu podržane u kapitalnom budžetu za narednu godinu. Prioritet je apsolutni bazen u Kotoru i to ne kao prioritet tog grada, nego cijele države, jer je to pitanje koje je odavno trebalo da bude završeno. Znamo koja je Kotor baza za ne samo rezultate naše vaterpolo selekcije, već ijedan pravi sportski grad i zaslužuje svu pažnju na tom polju. Veliki broj djece trenira svakog dana na tom bazenu, a uslovi su katastrofalni i prema mom mišljenju upitni za zdravlje. Nažalost, kapitalni budžet je donijet za narednu godinu još ovog ljeta, prije nego stoje formirano Ministarstvo sporta. Svakako da ćemo insistirati, u saradnji sa lokalnom samoupravom i svim relevantnim institucijama, da sa jednim adekvatnim projektom iniciramo taj problem. Takođe, ima još mnogo opština koje imaju u planu izgradnju sportske infrastrukture i imaće svu podršku našeg Ministarstva. Samo će biti potreban adekvatan plan, a u skladu sa mogućnostima i realnom stanju. Kada bi svake godine po jedan objekatbio urađen i stvorili se uslovi za neke nove talente, bio bih zadovoljan.
Prilikom ovogodišnjih izbora konstatovano je da nijesu postignuti rezultati za ponos. Sto uraditi da iduće godine u ovo doba budemo zadovoljniji učinkom naših sportista?
– Mislim da ne treba biti opterećen sa rezultatima. Više se treba bazirati na nekim prioritetima koje sam ranije naveo. Medalje, na najznačajnijim svjetskim i evropskim takmičenjima su međunarodna afirmacija naše zemlje, sa te strane je jako važno i to je suština takmičenja, ali moramo stvoriti bolje uslove da bi medalje došle kao nagrada. I svi koji smo u sportu moramo pomoći jedni drugima, ako to iskreno želimo. Jer, mi smo mala zemlja po površini i broju stanovnika, ali velika po rezultatima koje je ostvarila i smatram da smo prava sportska nacija. Ali, moramo znati u kojim sportovima smo tradicionalno dobri i njih potencirati. To svaka država radi, jer ne možemo podržavati 50 sportova, jer to nije realno, a negdje ni iskreno prema roditeljima i djeci koja se odluče za bavljenje sportom da budu svjesni i te činjenice i da se prema tome odrede.
Donedavno ste bili aktivan igrač, uspješan klupski vaterpolista i reprezentativac, otišli ste nakon evropskog srebra. Koliko Vam iskustvo iz igračkih dana koristi (ili će tek koristiti) u ministarskom manadatu?
– Svjestan sam da sam sada u politici, ali i takođe svjestan da ću cijelogživota razmišljati i voditi se sportskim aršinima, jer to jedino umijem. Svakako će mi iskustvo mnogo značiti, mnoge godine koje sam proveo i van Crne Gore igrajući za klubove u inostranstvu, a posebno iskustvo koje je rijetko, a to je da sam imao čast da budem reprezentativac i SR Jugoslavije, i Srbije i Crne Gore i naše države Crne Gore. Znam da cijenim, ali i da prepoznam pravi trud, ali i pravi uspjeh.
Pobjeda
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0