Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Mladi nastavnici nedovoljno pripremljeni za izvođenje nastave

Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 04.01.2017. u 15:15

Na Univerzitetu Crne Gore postoji prilični disbalans kada je riječ o nastavi iz pedagoško-metodičke grupe predmeta, koja ima važnu ulogu u obrazovanju budućih nastavnika razredne i predmetne nastave. 

Stiče se utisak da i po završetku studijskih programa u kojima je zastupljena ova grupa predmeta svršeni studenti započinju radni angažman u školi nedovoljno pripremljeni za rad u realnim radnim uslovima, tj. da tek tada počinju da stiču praktična znanja o funkcionisanju nastavnog procesa, ocijenjeno je iz Ministarstva prosvjete.

Zbog nedovoljne opremljenosti i škola i fakulteta neophodnim učilima, svršeni studenti nijesu dovoljno pripremljeni za izvođenje nastave u kabinetima, čak ni u onim školama koje te kabinete imaju (kabinet za fiziku, hemiju i biologiju).

„S obzirom na to da Univerzitet Crne Gore nije više jedina visokoobrazovna institucija u Crnoj Gori u kojoj se školuju kadar za rad u obrazovnim ustanovama, potrebno je na nacionalnom nivou propisati minimum zastupljenosti pedagoško-metodičke grupe predmeta u studijskim programima na kojima se školuju budući nastavnici u obrazovno-vaspitnim ustanovama“, navodi se u Strategiji obrazovanja nastavnika u Crnoj Gori.

Za nastavnike koji realizuju nastavu u stručnim školama, a koji su završili nenastavničke studijske programe (inženjeri različitih profila, ekonomisti, pravnici i dr.), potrebno je sagledati mogućnost stvaranja uslova da u toku inicijalnog obrazovanja studenti mogu da izaberu nastavničke smjerove i tako steknu potrebna pedagoško-psihološka i didaktičko-metodička znanja. Definisanje i propisivanje pedagoško-psihološkog i didaktičko-metodičkog minimuma znanja i vještina koji svi budući nastavnici moraju imati u svom kurikulumu, bez obzira na to da li univerzitetske diplome stiču na državnom ili privatnim univerzitetima i fakultetima, nameće se kao neophodnost.

„Potrebno je u toku inicijalnog obrazovanja nastavnika osnažiti partnerstvo između institucija u kojima nastavnici rade, u kojima će biti zapošljeni, industrije, licenciranih organizatora obuke i institucija visokog obrazovanja kako bi se dobila kvalitetna obuka i efikasna praksa. Promovisanje doprinosa istraživanja kvaliteta obrazovanja nastavnika i kvaliteta rada nastavnika i unapređenja na osnovu rezultata istraživanja je preporuka za donosioce odluka, ustanove koje obrazuju nastavnike i vaspitno-obrazovne ustanove. 13 Mogućnost da se unapređuje znanje stranih jezika nastavnika, uključujući stručnu terminologiju, tokom početnog obrazovanja nastavnika i programa stručnog usavršavanja potrebno je dodatno promovisati i cijeniti“, zaključuje se u dokumentu.

 

portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija podnijelo je još četiri krivične prijave Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da su I.S., M.D., S.O. i S.K. dostavila lažne i neistinite obrazovne isprave za koje su u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave, nadležne ustanove utvrdile da nisu vjerodostojne javne isprave.
Borba za pravo na dom. Tako su iz Udruženja podstanara najavili protest ispred Skupštine 25. maja. Preko 30.000 podstanarskih porodica u Crnoj Gori konačno moraju da dignu glas, kaže predsjednik Udruženja Dragan Živković. Razloga je, kaže, mnogo.