Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za godinu u stečaj pošla 522 preduzeća

99dd37c62da5754499e838f841823be4
vijesti.me
  • Autor onogost.me
  • 07.01.2017. u 07:13

U protekloj godini otvoren je stečajni postupak nad 522 preduzeća, što je približno broju kompanija koje su u 2015. pošle u stečaj, kazao je Dnevnim novinama predsjednik Privrednog suda Crne Gore Blažo Jovanić.

“U 2016. godini je nad 522 društva otvoren stečajni postupak. Ukoliko se taj broj uporedi sa brojem otvorenih stečajnih postupaka u 2015. godini, kada je nad 535 društava otvoren stečajni postupak, primjećuje se da je on na približno istom nivou. Svakako je najveću pažnju javnosti izazvalo otvaranje stečajnog postupka nad stečajnm dužnikom “Radoje Dakić” AD Podgorica. Ukoliko se posmatra broj podnijetih prijava potraživanja, kao i obimnost samog postupka, slijede stečajni postupci koji su otvoreni nad stečajnim dužnicima Bast DOO Nikšić, Vuk Petrol DOO Kotor i Štampa AD Podgorica”, kazao je Jovanić.

Stečajni postupak, odnosno sami institut stečaja, ne treba samo posmatrati kao likvidaciju dužnika i njegovo gašenje, odnosno nestajanje iz privrednog i pravnog života.

Naime, objašnjava Jovanić, stečaj osim što ima za cilj namirenje povjerilaca, isto tako ima i mogućnost oporavka stečajnog dužnika kroz reorganizaciju, kao i kroz prodaju imovine stečajnog dužnika u cilju nastavljanja obavljanja djelatnosti i uspostavljanja pređašnjeg stanja, prije nego što je nastupila insolventnost stečajnog dužnika i posljedice otvaranja stečajnog postupka.

“U prilog tome, stoji činjenica da je u 2016. godini u “Izbor” AD Bar plan reorganizacije uspješno realizovan, te da se ovo društvo kroz reorganizaciju finansijski oporavilo. Slična situacija je u društvima “PKB Herceg Novi”, u kojem je započet plan reorganizacije, zatim sa “Olio prom” DOO Bar, u kojima je, dakle, obustavljen steačjni postupak i za koje se očekuje da će uspjeti da kroz plan reorganizacije izmire svoje obaveze. Ukazao bih i na uspješnu prodaju imovine kada su u pitanju “Rudnici boksita” AD Nikšić, u kojima je nastavljeno sa proizvodnim procesima što će dovesti do otvaranja novih radnih mjesta i unapređenja i modernizacije tehničkih kapaciteta ove kompanije”, kazao je Bojanić.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ni nakon dva zahtjeva švajcarska kompanija “8B Capital”, koja je u zakup uzela pogone nikšićke Željezare, Čeličanu i Kovačnicu, nije ispunila ugovorne obaveze za 2024. godina i platila zakup koji na mjesečnom nivou iznosi 31.000 eura.
Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.