Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Simović: Apel za osnivanje regionalnog fonda za borbu protiv epidemija

kkk-2
gov.me
  • Autor onogost.me
  • 25.01.2017. u 17:34

Države regiona podržale su danas inicijativu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore da se na izazove vezane za epidemije bolesti životinja, prevashodno aktuelnu bolest plavi jezik, pronađe zajedničko rješenje za pravovremenu i efikasnu borbu i eliminisanje ekonomskih gubitaka,saopšteno je iz ministarstva poljoprivrede.

Na regionalnom sastanku održanom u Podgorici upućen je apel Evropskoj uniji da pruži i finansijsku podršku zemljama regiona na tom planu, s obzirom na zajednički interes u borbi protiv bolesti koje ne poznaju granice.

Ministar Milutin Simović, istakao je potrebu regionalne i globalne saradnje, na političkom i ekspertskom nivou.

“Očigledno je da se suočavamo sa bolestima čije suzbijanje zahtijeva velike napore i znatna finansijska sredstva. Potrebno je hitno da pronađemo zajedničko rješenje na regionalnom nivou”, kazao je ministar.

Simović je podsjetio da je Crna Gora, kao i ostale zemlje regiona, prethodne godine, zbog bolesti kvrgave kože goveda, a zatim i plavi jezik, pretrpjela značajne ekonomske gubitke.

“Stočari su bili pogođeni, jer su ostali bez značajnog stočnog fonda i očekivane dobiti. To je nevolja koja traži naš odgovor. Crna Gora je uložila napore da umanji te gubitke i svima je izvršena nadoknada u novcu ili grlima”, kazao je Simović i tom prilikom se zahvalio EK na pomoći u suzbijanju bolesti, posebno finansijskoj u dijelu nabavke vakcina.

On je istakao važnu i tehničku i ekspertsku podršku Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), kao i Međunarodnoj organizaciji za zdravlje životinja (OIE).

U cilju definisanja optimalnog odgovora na bolest plavi jezik, bolesti za koju ne postoji jedinstven način suzbijanja, Simović je pozvao partnere iz EK i OIE da pruže podršku zemljama regiona.

“Znamo da su procedure za korišćenje pretpristupnih fondova zahtjevne i da nijesu prilagođene hitnim situacijama i zato bih zamolio da danas pošaljemo apel za osnivanje jednog posebnog fonda za rješavanje hitnih situacija u regionu, kao što su pojave epidemija. Ukoliko, na nivou EU već postoji takav fond, da se sagleda mogućnost da budu na raspolaganju i zemljama kandidatima, odnosno državama našeg regiona”, kazao je Simović.

Obrazlažući potrebu partnerskog odnosa zemalja regiona sa EU, ministar Simović je kazao da je riječ o bolestima koje predstavljaju prijetnju i zemljama regiona i članicama EU.

On je izrazio očekivanje da se na ekspertskom nivou razmotri situacija i nađe najbolje zajedničko rješenje za suzbijanje bolesti plavi jezik.

Simović je predložio da se razmotri mogućnost formiranja ekspertske radne grupe za veterinu, bezbjednost hrane i fitosanitarnu politiku i to na nivou Stalne radne grupe za ruralni razvoj jugoistočne Evrope (SWG), koja je zajedno sa Ministarstvom organizovala današnji skup.

Predstavnik Direktorata za zdravlje i potrošače EK (DG Sante) Dimitrios Delaveris predstavio je stanje u zemljama članicama EU po pitanju pojave bolesti plavi jezik, kao i regulative koja je osnova za praćenje i suzbijanje bolesti na nacionalnim nivoima.

Predstavnik Vlade Srbije i predsjednik regionalne komisije Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE) za Evropu Budimir Plavšić pohvalio je inicijativu Crne Gore, podsjećajući da je upravo na temelju potrebe za zajedničkim odgovorom na pojave sve učestalijih zaraznih bolesti životinja i nastala ova međunarodna organizacija.

Inicijativu o zajedničkom regionalnom odgovoru potpisali su ministar poljoprivrede, ruralnog razvoja i voda Albanije Edmond Panariti, zatim visoki predstavnici ministarstava i uprava nadležnih za veterinu Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Kosova, Mađarske i Makedonije.

 

CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ni nakon dva zahtjeva švajcarska kompanija “8B Capital”, koja je u zakup uzela pogone nikšićke Željezare, Čeličanu i Kovačnicu, nije ispunila ugovorne obaveze za 2024. godina i platila zakup koji na mjesečnom nivou iznosi 31.000 eura.
Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.