Od naknade odustalo 30 majki, hoće penzije nazad
- Autor onogost.me
- 07.02.2017. u 13:29
Nakon smanjenja naknada za majke za 25 odsto, 30 žena odreklo se prava na to primanje i ,,odmrzle“ su svoje penzije.
Direktor Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Dušan Perović kazao je Pobjedu da svakodnevno primaju zahtjeve žena koje žele da se opet vrate primanju penzije. On je podsjetio da je 4.761 majka zamrzla penziju nakon što je prošle godine na snagu stupio izmijenjeni Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti koji im je omogućio primanje nadoknade.
“Za sada se 30 žena vratilo penziji”, rekao je on. Perović je istakao da je procedura za ,,odmrzavanje“ tog primanja jasna. Potrebno je da se Fondu dostavi dokaz o prestanku prava na dobijanje naknade, nakon čega podnosi zahtjev za uspostavljanje prava na penziju. On je precizirao da se od dana kada se podnese taj zahtjev utvrđuje i donosi novo rješenje.
“Njima se isplaćuje penzija redovno kad i svim ostalima”, rekao je Perović.
Nezadovoljstvo
Tu penziju čeka i jedna peteset devetogodišnja Podgoričanka koja je Pobjedi ispričala da se odrekla naknade zato što joj je nakon smanjenja to primanje od penzije veće za samo šest eura.
“Izmijenjeni zakon koji nam je omogućio naknade jeste diskriminatorski i to svi znamo. Bolje mi je sada da primam penziju i zbog toga što mogu da podignem kredit i tu su razne druge povoljnosti. A nijesam više ni mogla slušati prepucavanje u javnosti o ovim naknadama”, rekla je ona.
Vlada je krajem prošle godine usvojila prijedlog budžeta za 2017. godinu u sklopu kojeg je donešena odluka o smanjenju naknada za majke. Prema toj odluci, primanja od 336 eura smanjena su na 264, a ona od 192 eura na 144. U pojedinim crnogorskim gradovima su nakon ove odluke uslijedili protesti žena, a na Cetinju je juče organizovano okupljanje stotinak nezadovoljnih majki ispred Centra za socijalni rad. One su poručile da će angažovati advokata, te da će se pridružiti i protestima i u ostalim opštinama. Ivanka Otašević je na skupu negodovala što su mnoge žene napustile radna mjesta, jer će im naknada biti manja od plate koju su primale.
Protest Cetinjanki
“Kada sam poslije 30 godina staža otišla sa radnog mjesta nijesam dobila otpremninu. Imala sam platu od oko 430 eura, ali sam se ipak odlučila za naknadu. Tražimo da naknade budu 336 eura ili da nas vrate na prvobitna radna mjesta”, rekla je Otašević.
Majke su na skupu poručile i da nijedna od njih ne bi pristala na primanje naknade da su znale da će biti smanjene. Negodovale su što im u rješenjima nigdje nije naznačeno da je moguće to primanje umanjiti.
“Ove godine su nam primanje smanjili za ovoliko, za pola godine im može pasti na pamet da ih još smanje, a za godinu i da nam naknade ukinu. Na naša radna mjesta su zaposlili nekog drugog. Mislili smo da tačka zakona predstavlja nešto. Smatrale smo da jednom zakonski ostvareno pravo ne može da se poništi, ali evo kod nas može sve”, kazale su majke.
Na protestu je bila i Olivera Latković, koja je ispričala da je ostvarila pravo na naknadu preko Zavoda za zapošljavanje, gdje je bila na evidenciji više od 20 godina.
“Povremeno sam radila sezonski posao, a sa Biroa su mi ponudili ovu naknadu, ali ne u iznosu od 144 eura, već 192. Ovo je mizerija. Svoju petočlanu porodicu ne mogu izdržavati ni sa 192 eura, a kamoli sa ovom umanjenom naknadom”, rekla je ona.
Majke su najavile da će svakodnevno protestovati na ulici, a petkom će izražavati nezadovoljstvo ispred zgrade prijestonice.
Na Cetinju je pravo na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece steklo oko 800 žena.
Rožajke tuže ZZZCG i Centar za socijalni rad
Ministarstvo rada i socijalnog staranja je, kako je za Pobjedu kazala Rožajka Rafeta Murić, odgovorilo negativno na drugu žalbu stotinak žena koje nijesu stekle pravo na primanje naknade. Ona je rekla da su u tom resoru mišljenja da ove majke nemaju dokaza za dobijanje tog primanja.
“Angažovale smo advokata i napisale smo tužbu koja će da se dostavi Upravnom sudu ovih dana. Tužićemo Zavod za zapošljavanje, Centar za socijalni rad, sve odgovorne, jer imamo pravo na dobijanje naknade”, kazala je Murić.
Rožajke koje nijesu dobile ovo primanje u više navrata organizovale su proteste, jer smatraju da im je uskraćeno pravo na naknadu po osnovu toga što su se javljale birou 15 godina. One su optužile nadležne da im je spaljena dokumentacija koja se nalazila na birou, a od tog stava nijesu odustale ni nakon što je inspekcija kontrolom ustanovila da se papirologija čuva u ZZZCG.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 7
- Biznis
- u
- 0