Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Vazduh u Nikšiću prošle godine zagađen tokom 72 dana

dim_zeljezara
Čitalac portala Onogošt
  • Autor onogost.me
  • 03.03.2017. u 08:55

Kontrolom ekološke inspekcije tokom 2016. godine utvrđene su nepravilnosti u Tosčeliku, TE Pljevlja, DOO Grijanje i KAP-u, koje utiču na zagađenost vazduha.

Osim industrijskih ložišta, zagađenost vazduha u gradovima izazivali su i pojedinačna ložišta, difuzioni emiteri, saobraćaj i nepovoljni vremenski uslovi.

Komercijalni, institucionalni i stambeni sektor odgovorni su za emisije oko 50 odsto primarnog PM2,5 i oko 20 odsto PM10 u Crnoj Gori, zaključuje se u studiji procjene Uticaja zagađenog vazduha na zdravlje stanovništva iz 2015. godine.

Kako su Dnevne novine juče prenijele, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, PM 10 čestice su tokom prošle godine u Pljevljima bile iznad graničnih vrijednosti 181 dan, u Podgorici 81, u Nikšiću 72, a u Baru 37 dana.

Na osnovu prijave građana Nikšića, koji su se žalili na prašinu, ekološka inspekcija je tokom prošle godine naložila da se u preduzeću Tosčelik izvrše ispitivanja.

“Tosčelik je postupio po zahtjevu inspekcije i 25. 12. 2016. godine su ispratili proces proizvodnje, pri čemu su utvrdili da se uslijed punjenja elektrolučne peći korpom sa čeličnim otpadom, prilikom otvaranja svoda peći, iznad krova Čeličane, pojavljuje manja količina gasova, koja ne ide na sistem za otprašivanje. Tosčelik je obavijestio inspekciju da je našao i realizovao tehničko rješenje za usmjeravanje i tih gasova preko sistema za otprašivanje, što će inspekcija utvrditi nakon dobijanja izvještaja novih mjerenja”, saopštili su iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP).

U Upravi ističu da navedene nepravilnosti nijesu prošle nekažnjeno.

“Ekološka inspekcija je u prethodnom periodu, protiv gore navedenih subjekata nadzora podnosila zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka i pristupala administrativnom izvršenju rješenja, donošenjem Zaključaka o izricanju novčane kazne, a plaćaju i ekonaknade zbog zagađivanja životne sredine tj. zbog ispuštanja zagađujućih materija u vazduh.

Što se tiče Pljevalja, u Upravi za inspekcijske poslove napominju da je veoma loš kvalitet vazduha u ovom gradu uslovljen kumulativnim uticajem ložišta, difuzionih emitera (deponije, kopovi), saobraćaja i nepovoljnih vremenskih prilika.

Međutim, kako su objasnili, na osnovu Zakona o zaštiti vazduha, ekološka inspekcija kontroliše stacionarne izvore zagađenja kod kojih je ukupna snaga ložišta veća od 1 MW i difuzione emitere. To znači da se pojedinačni izvori zagađenja ne kontrolišu, a “u opštini Pljevlja instalisan je veliki broj individualnih kotlova u domaćinstvima, ložišta, manjih kotlarnica, koje nemaju instalisane kaptaže za izlazne gasove, a kao gorivo koriste ugalj”.

U TE Pljevlja visok sadržaj S02

Kontrolom potencijalnih industrijskih zagađivača, tokom 2016. godine ekološka inspekcija je utvrdila određene nepravilnosti, a Izvještaj je dostavljen Dnevnim novinama.

Tako je, između ostalog, na osnovu mjerenja sa AMS TE Pljevlja, tokom februara 2017. godine, utvrđen visok sadržaj sumpor(IV)oksida SO2 .

“Uzrok visokih vrijednosti koncentracije sumpor(IV) oksida SO2 u dimnim gasovima je visok sadržaj sumpora u uglju koji sagorijeva u ložištu kotla termoelektrane. Visoke vrijednosti koncentracije azotnih oksida u dimnim gasovima su direktna posljedica konstrukcije kotla i procesa sagorijevanja u prisustvu vazduha jer isti sadrži slobodan azot -N2. Rješavanje ovog problema se vrši postupkom desumporizacije i denitrogenizacije koji je jako skup i planiran je izgradnjom drugog bloka TE”, napominju u UIP.

Osim Te Pljevlja, jedan od izvora zagađenja u ovom gradu je i DOO “Grijanje” na osnovu mjerenja od 9. decembra 2016. godine, utvrđeno da je koncentracija PM čestica iznad dozvoljenih vrijednosti.

“Koncentracija PM je i dalje iznad dozvoljenih vrijednosti i granice tolerancije od 105 mg/m3 za ova postrojenja jer nemaju instalisano filtersko postrojenje”, objašnjavaju u UIP.

Kako napominju, u toku su aktivnosti oko realizacije projekta izgradnje gradske toplane koja bi radila na biomasu, odnosno drvenu sječku.

Potrebna zamjena filtera u KAP-u

U Kombinatu aluminijuma KAP, ekološka inspekcija je donosila rješenja da se u cilju smanjenja negativnog uticaja proizvodnih procesa na životnu sredinu sprovodi zamjena filtera i filter vreća na filterskim postrojenjima i urade manje rekonstukcije na filterskim postrojenjima.

“Ispitivanja emisije na tim emiterima su pokazala da su emisije polutanata u graničnim vrijednostima. Izmjerena su prekoračenja praškastih materija na emiterima Anoda i Silumina zbog nepostojanja funkcionalnih sistema za otprašivanje”, stoji u izvještaju inspekcije.

Utvrđeno je i da u pogonu Elektrolize ne postoji sistem za prikupljanje i prečišćavanje gasova i prašine iz proizvodnog procesa.

“Serija A u Elektrolizi nije u radu. U seriji B, tokom proizvodnog procesa, oslobađaju se gasoviti i čestični fluoridi”, zaključuje UIP.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci