Udruženje ”Rijeka je život”: Produžen rok za izmjenu i dopunu Elaborata

- Autor onogost.me
- 30.03.2017. u 06:38
Nakon što su predali dvadesetak pitanja menadžmentu Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) ranije u mjesecu, članovi Udruženja građana ''Rijeka je život'', koje se bori za očuvanje rijeke Zete, održali su prekjuče sastanak sa predstavnicima kompanije.
„Očekujemo pozitivan slijed događaja, po obje strane, jer je zdrava životna sredina svakom građaninu Crne Gore Ustavom zagarantovana, dok s druge strane obostrani nam je cilj da Crna Gora napreduje u hidroenergetskoj industriji“, saopštili su oni nakon razgovora.
Predstavnici EPCG-a kazali su da će u vezi spornih detalja iz Elaborata, vezanih za Projekat prevođenja Zete u Krupac, konsultovati eminentne stručnjake iz oblasti geo-hidrologije u Crnoj Gori.
„Mi, iz organizacije ”Rijeka je život” prepoznajemo i pozdravljamo napore nadležnih i odgovornih. Definitivno su nadležni u EPCG prepoznali našu upornost i brigu o rijeci Zeti i zdravoj životnoj sredini“, saopštili su oni.
Članovima Udruženja predočeno je da je EPCG 13. marta ove godine tražila od Agencije za zaštitu životne sredine, produženje roka za izmjenu i dopunu Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu za Projekat prevođenja rijeke Zete u akumulaciju Krupac.
„Shodno tome, Agencija je 16. marta donijela zaključak da se radi o kompleksnom projektu i utvrdila novi rok od 60 dana za dostavljanje navedenog Elaborata. Pomenutu odluku u pismenoj formi EPCG je dobila 17. marta ove godine uz napomenu da ukoliko investitor ne dostavi Elaborat u pomenutom roku, Komisija će donijeti konačnu odluku na osnovu raspoložive dokumentacije“, saopštili su predstavnici Udruženja i naveli da je novi krajnji rok za odgovore i predaju Elaborata Agenciji 15. maj tekuće godine.
Iz te organizacije ističu da je napredovati, po cijeni ekološke katastrofe, koju vrlo moguće Projekat prevođenja rijeke Zete nosi sa sobom, nešto sa čime niko ne može da se saglasi, a tim povodom konsultovali su i profesora bilogije Vuka Nikolića, koji živi u obližnjem mjestu Zavrh.
„Kao što smo ranije rekli, pojam „biološki minimum“ nije poznat nauci kao što je biologija. Prirodni nivo rijeke ili jezera je visok ili nizak. Za posljedice vještačkog upravljanja i isušivanja rijeka presudan je ljudski faktor. A kao što znate, naši preci su ovaj komad zemlje sabljom iscukali i krvlju natopili. U bilo kakvoj varijanti mi nećemo dati imanja ili pristati da živimo pored baruštine, pored deponija smeća ili pored suvog korita. To bi za nas bilo ravno smaku svijeta, jer ovo je naš svijet, naš raj. Nas pare ne zanimaju“, zaključili su iz Udruženja ”Rijeka je život”.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
