Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Hoće li se na slivu Pive izgraditi elektrane „Komarnica“, RHE „Piva 2“ i „Kruševo“?

pivsko_jezero1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 10.04.2017. u 07:26

Poznato je da najznačajniji i jedini neiscrpni „izvor“ za proizvodnju ekološki najčistije električne energije Crna Gora ima u rijekama: Tara, Morača, Piva, Lim, Zeta i Ibar. 

Hidroenergetski potencijal tih glavnih vodotoka prilično je izučen. O tome postoji obimna i na visokom nivou obrade kvalitetna projektna dokumentacija sa tehničkim rješenjima, koja se, nažalost, odavno ne realizuje, tako da je iskorišćeno svega oko 18 odsto tog najdragocjenijeg resursa, a struju uvozimo.

Ovo i podatak da je Hidroelektrana „Piva“, koja je 28. marta obilježila 41. godišnjicu rada, potrošačima „darovala“ 31 milijardu kilovatsati najkvalitetnije vršne električne energije i značajno doprinijela razvoju plužinske opštine i Crne Gore, nameće pitanje koliko bismo tek imali koristi da je u tom slivu izgrađen predviđeni „niz“ elektrana, koje bi jedna drugoj jednu te istu vodu „navrtale“.

Njihova izgradnja bi, prema nezvaničnim procjenama, koštala oko 400 miliona eura, a godišnje bi „davale“ oko milijardu kilovat sati struje vrijedne četrdesetak miliona.

Pivski „niz“ elektrana

Govoreći za Pobjedu o mogućem optimalnom energetskom korišćenju sliva Pive, odgovorni inženjer za mašinske poslove u EPCG Miroslav Perović naglašava da se ovakav koncept prirodno nameće, pošto se u dobroj stručnoj praksi na bogatom vodotoku hidroelektrane ne ostavljaju same, bez gradnje još neke uzvodne i nizvodne, jer se tako postižu znatno veći energetski i ekonomski efekti.

„Sliv Pive obuhvata oko 1784 kvadratna kilometra, od kojih 1731 u Crnoj Gori, a 53 u Republici Srpskoj. Dosta je izdužen i predstavlja jedno od vodnijih područja na ovom prostoru. Energetsko korišćenje bogatog sliva započeto je još 1976. godine puštanjem u rad HE „Piva“ (snage 360 megavata, a proizvodnje 860 miliona kilovatsati godišnje), kada je i planirano da se eksploatacija hidropotencijala zaokruži elektranama „Buk bijela“ i „Komarnica“. Nakon isključivanja HE „Buk bijela“ (zbog Deklaracije o zaštiti rijeke Tare), kao zajedničkog projekta Crne Gore i Republike Srpske, mogućnost za optimalno korišćenje hidropotencijala Pive vidimo u „nizu“ elektrana: „Komarnica“, postojeća „Piva“, reverzibilna „Piva 2“ i „Kruševo“, koje bi proizvodile visoko vrijednu vršnu električnu energiju“ , objašnjava Perović.

Ekonomična RHE „Piva 2“

Najuzvodnija elektrana na ovom slivu planirana je na Komarnici, čiji je značajni hidroenergetski potencijal dijelom iskorišćen u HE „Piva“. Projekat HE „Komarnica“ još je u fazi razmatranja dvije varijante, po kojima bi bila snage 168, odnosno 172 megavata, dok bi se brana gradila u profilu Lonci, na oko 45 kilometara uzvodno od Mratinja.

Prva varijanta je povoljnija sa tehničkog i ekonomskog as pekta, ali bi se potopio kanjon Nevidio i varošica Šavnik ugrozila u slučaju velikih voda, što se u drugoj ne bi dogodilo, zbog niže kota uspora akumulacije i manje zapremine (130 umjesto 160 miliona kubikavode), pa Strategija energetike uzima u obzir to rješenje, po kojem bi elektra na godišnje proizvodila 227 miliona kilovatsati.

 

Izvor: portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Privredna komora Crne Gore ne podržava bilo koju vrstu bojkota njenih članica bez obzira na sektor u kojem posluju i smatra ga neopravdanim, jer direktno pogađa privredu koja nije odgovorna za izazove koji se na ovaj način pokušavaju riješiti, saopštili su oni medijima.
Sve vrste goriva od danas su skuplje tri do četiri centa, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Od ponoći će u Crnoj Gori biti skuplje sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.