U Crnoj Gori registrovano 25 klastera
- Autor onogost.me
- 11.04.2017. u 12:30
Ministarstvo ekonomije saopštilo je da je u Crnoj Gori do sada formalno-pravo registrovano 25 klastera u oblastima prehrambene industrije, drvoprerade, turizma i IT-a.
To su oblasti koje su i prepoznate kao najveći potencijal za razvoj klastera, kako na sektorskom, tako i na međusektorskom nivou.
“Pored toga, dodatan izazov za klastere predstavlja mogućnost internacionalizacije, prije svega sa partnerima zemalja iz okruženja, što je ujedno i uslov za apliciranje za sredstva različitih međunarodnih fondova“, istakla je savjetnica u Direktoratu za razvoj Ministarstva ekonomije Milena Jovetić na Konferenciji o klasterima u Jugoistočnoj Evropi koja se održava u Dubrovniku.
Dvodnevnoj Konferenciji koja se završava danas prisustvovala je Crnogorska delegacija koju čine predstavnici Ministarstva ekonomije, UNDP-a i četiri klastera drvoprerade iz opština Andrijevica, Berane, Rožaje i Žabljak.
„Dosadašnjim aktivnostima u Crnoj Gori ostvareni su pozitivni rezultati, posebno kada je riječ o sektorskim klasterima u kojima su privredni subjekti prepoznali značaj udruživanja i mogućnost prevazilaženja individulanih problema i ograničenih kapaciteta kroz klastere. Takođe, započete su aktivnosti na unapređenju klastera i na verikalnom nivou“, kazala je Jovetić u diskusiji na temu da li su klasteri adekvatan alat za jačanje konkurentnosti u zemljama Jugoistočne Evrope.
Ministarstvo ekonomije, u cilju jačanja konkurentnosti i razvoja preduzetnika, mikro, malih i srednjih preduzeća kroz udruživanje, od 2012. godine u kontinuitetu radi na implementaciji politike razvoja klastera u Crnoj Gori. Jedna od aktivnosti jeste program državne pomoći čiji je cilj finansijska podrška efikasnijem funkcionisanju klastera i njihove bolje promocije, u pravcu ostvarivanja bolje konkurentske pozicije malih i srednjih preduzeća na nacionalnom i međunarodnom tržištu.
Pored toga, razvoj klastera u Crnoj Gori prati značajna ulogu međunarodnih organizacija u uspostavljanju klastera, kao i implementaciji aktivnosti.
„Ministarstvo ekonomije, počev od izrade Strategije za održivi ekonomski rast Crne Gore kroz uvođenje klastera, kao krovnog dokumenta klasterske politike, a dalje i kroz implementaciju programa tehničke i finansijske podrške razvoja klastera, ima uspješnu saradnju sa UN organizacijama. Podrška međunarodnih organizacija posebno je značajna u slučajevima ograničenih nacionalnih kapaciteta, a svjesni smo da je proces uspostavljanja klastera dugotrajan i da zahtijeva kontiniranu realizaciju aktivnosti“, navela je Jovetić.
Ona je predstavila IPA projekat Jačanje konkurenosti malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori kroz razvoj kalstera, koji je Ministarstvo ekonomije implementiralo uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj i Organizacije Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj , kao i tekući projekat Unapređenje konkurentnosti privrede u Crnoj Gori, koji se, takođe, realizuje u saradnji sa UNDP-jem.
„Saradnja sa navedenim organizacijama usmjerena je ne samo na klastere, već i na jačanje kapaciteta državnih institucija i jedinica lokalne samouprave, kako bi iste na adekvatan način bile podrška razvoja klastera“, kazala je Jovetić.
Učešće crnogorske delagacije na Konferenciji realizovano je u okviru projekta Unapređenje konkurentnosti privrede u Crnoj Gori, koji zajednički finansiraju i implementiraju Ministarstvo ekonomije i UNDP. Stoga, obezbjeđivanje učešća predstavnika četiri klastera drvoprearde na Konferenciji još jedan je vid tehničke podrške koji Ministarstvo pruža klasterima.
Izvor: rtcg.me
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0