Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Pokrenut projekat o važnosti ljekovitog bilja i šumskih plodova

5bc12b1ec58f587ce2e4a6767cb777b2
vijesti.me
  • Autor onogost.me
  • 17.06.2017. u 06:12

Kako bi ukazali na veliki, a neiskorišćeni potencijal, kada je u pitanju ljekovito bilje i šumski plodovi, NVO „Morakovo“ iz Župe nikšićke realizuje projekat „Župa dio ruralne Evrope“.

„Želimo da projektom povećamo nivo svijesti građana o mogućnostima ekonomskog razvoja, kao i da damo doprinos za stvaranju uslova za uzgoj, zaštitu i eksploataciju ljekovitog bilja i šumskih plodova“, kazala je na konferenciji za novinare Marina Kovačević.

Oni će u sklopu projekta organizovati obuku o važnosti, uzgoju, obradi i korišćenju ljekovitog bilja i šumskih plodova za 60 učenika završnih razreda Osnovne škole „Dušan Bojović“, kao i za 20 nezaposlenih mladih ljudi iz Župe, postaviće 15 informativnih tabli o lokacijama bogatim različitim ljekovitim biljem i šumskim plodovima, a uradiće i informativno propagandni materijal. Kako je Kovačević kazala, planirane su i dvije studijske posjete primjerima dobre prakse, kao i učešće izlagača na Sajmu zdrave hrane i ljekovitog bilja u Župi.

„Crna Gora je prva u Evropi po zastupljenosti ljekovitog bilja. Oko 3.000 vrsta koje ovdje rastu ljekovita svojstva ima njih 400, dok je 50 endemično. Nažalost, u Crnoj Gori na hiljade tona ljekovitog bilja i šumskih plodova godišnje propadne, a domaće i svjetsko tržište je nezasićeno ovim prozvodima“, kazala je Kovačević.

Prema njenim riječima zbog nestručne i nekontrolisane berbe često su ugrožena staništa rijetkih vrsta ljekovitog bilja, poput lincure i srčanika, dok je za one koji se bave berbom problem taj što nema organizovanog otkupa.

„Albanija ima 22 otkupne stanice za ljekovito bilje i šumske plodove. Lovorov list iz Crne Gore otkupljuje se u Albaniji, prerađuje ga i pakuje njemačka firma ‘Bajer lorear’, a velike trgovačke kuće ga prodaju u Crnoj Gori“, istakla je Kovačević.

Podsjetila je da je Crna Gora osamdesetih godina prošlog vijeka bila najveći izvoznik ljekovitog bilja i šumskih plodova u ovom dijelu Evrope, kao i da je prva plantaža ljekovitog bilja u Evropi bila u Crnoj Gori, daleke 1903.godine.

Vrijednost projekta je 7.000 eura, a finansijski je podržan od strane Fors Montenegro.

   vijesti.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Brojne su inicijative USSCG u prethodnom periodu ostale bez odgovora od strane Vlade Crne Gore, a naša višegodišnja stremljenja da Socijalni savjet učinimo efikasnim uzaludna budući da su dogovori socijalnih partnera i predstavnika Vlade, koji učestvuju u radu ovog tijela, nerijetko mijenjani u Skupštini Crne Gore i to od strane parlamentarne većine, poručio je generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) u dopisu premijeru Milojku Spajiću.
Nastavnici mogu da pokrenu štrajk koji podrazumijeva obustavu nastave ukoliko ne dođe do dogovara nadležnih sa predstavnicima Sindikata prosvjete koji traži da im se ne umanjuje plata kroz novi obračun zarada koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od ovog mjeseca.