Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kod hranitelja u Crnoj Gori 375 djece

29597-hraniteljska-porodica-ilustracija
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 03.01.2018. u 07:55

U Crnoj Gori je u hraniteljskim porodicama ukupno smješteno 375 djece, saopštili su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja. Za uzimanje djece u hraniteljstvo su, prema podacima ovog resora od 2017. godine, osim porodica u Crnoj Gori bile zainteresovane i one van zemlje.

“Za uzimanje djece u hraniteljstvo jednako su bile zainteresovane porodice širom Crne Gore, pa je do kraja 2017. godine u hranitelj ske porodice smješteno 375 djece do 18 godina. Od toga je 188 djevojčica i 187 dječaka”, navodi Ministarstvo.

U domu 84 mališana

U srodničkim porodicama smješteno je 316 djece, dok je u nesrodničkim dom pronašlo njih 59.

U Dječjem domu “Mladost”, kako su rekli iz resora Kemala Purišića, smješteno je 84 djece do 18 godina, od čega su 34 djevojčice i 50 dječaka. Ipak, kada je riječ o mališanima iz Doma, na smještanje u hraniteljsku porodicu od njih ne čeka nijedno dijete.

“Trenutno nijedno dijete ne čeka da bude smješteno u hraniteljsku porodicu. Imamo osam porodica koje su od strane stručnih radnika centara za socij alni rad procijenjene kao podobne, ali nemaju djecu na smještaju”, precizirali su iz Ministarstva.

Oni objašnjavaju da u hraniteljsku porodicu može biti smješteno svako dijete bez adekvatnog roditeljskog staranja za koje stručni tim centra za socijalni rad procijeni da je hraniteljstvo za njega najbolji oblik zaštite.

“Hraniteljstvo može pružiti porodica, par ili pojedinac, koja ima želju i mogućnost da djetetu obezbijedi njegu, pomoć i uslove za život, neophodne za njegov pravilan rast i razvoj. Status hraniteljske porodice može dobiti porodica koj a ispuni uslove propisane zakonom, koja je ocijenjena podobnom i koja u toku pripreme i procjene pokaže da može razumjeti i na najbolji mogući način zadovoljiti potrebe djeteta”, kazali su iz Ministarstva.

Uvažava se i mišljenje djeteta

Hraniteljske porodice, bez obzira da li imaju jednog ili više članova, ističu, moraju garantovati da će obezbijediti adekvatnu brigu za dijete u pogledu njegove zaštite, zbrinjavanja i obrazovanja.

Djeca imaju pravo da slobodno izraze svoje mišljenje vezano za planiranje njihovog smještaja, a njihova mišljenja će biti uvažena u skladu sa njihovom zrelošću.

“Nadležni organ mora obučiti buduće hranitelje i obezbijediti dodatnu prilagođenu obuku za one koji brinu o djeci koja imaju razvojne probleme”, pojašnjavaju iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Procjena podobnosti

Dijete neće biti smješteno u porodicu, dodaju, ako je član porodice lišen roditeljskog prava ili osuđen za krivično djelo, ako supružnik nije podoban da bude hranitelj, te ako bi na bilo koji način bilo ugroženo zdravlje djeteta. Takođe, dijete ne može biti smješteno u hraniteljsku porodicu ukoliko odnosi u njoj nisu adekvatni ili ako hraniteljska porodica nije tolerantna prema roditeljima djeteta.

Procjenu podobnosti budućih hranitelja i usvojitelja obavlja stručni tim centara za socijalni rad.

“Tim čine socijalni radnik, psiholog, pedagog, pravnik i svi stručnjaci pojedinačno ispituju i daju mišljene o podobnosti budućih hranitelja ili usvojitelja. Pored procjene stručni tim vrši i pripremu budućih hranitelja i usvojitelja. Hranitelji imaju obuke, i to specijalizovane obuke za hranitelje koje sprovode stručni radnici u centrima za socijalni rad individualno ili grupno”, kazali su iz Ministarstva.

Mjesečna naknada hraniteljima od 325 eura

Hranitelj ima pravo na naknadu troškova smještaja korisnika i naknadu za rad. Mjesečna naknada troškova smještaja korisnika na hraniteljstvu utvrđuje se, kako su kazali iz Ministarstva, u visini troškova smještaja u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite što iznosi 250 eura mjesečno.

“Naknada za rad utvrđuje se u procentu od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, i to za jednog korisnika 30 odsto što iznosi 75 eura mjesečno, a 15 odsto za svakog sljedećeg korisnika što iznosi 37,5 eura mjesečno za svakog sljedećeg korisnika”, objasnili su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Naknada za rad pružaoca usluge hraniteljstva uz intenzivnu ili dodatnu podršku, naglašavaju, utvrđuje se u procentu od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite i to za jednog korisnika 50 odsto što iznosi 125 eura mjesečno, a 25 odsto za svakog sljedećeg korisnika, odnosno 62,5 eura mjesečno, kada je na smještaju više od jednog korisnika.

 

Izvor: Dnevne novine

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 86 komada oružja, 3581 komad municije, 21 komad ručnih bombi, detonatorske kapisle, eksplozivna sredstva i djelovi vatrenog oružja.