Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U Crnoj Gori postoje 54 političke stranke: Izbrisane dvije, registrovane tri partije

bosnjak
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 22.01.2018. u 10:25

U Crnoj Gori su do sada zvanično registrovane zvanično 54 političke partije. U prošloj godini registrovane su tri nove partije: Novska lista Herceg Novi, Demokratski savjet Albanaca i Ujedinjena Crna Gora, kazali su iz Ministarstva javne uprave.

Osim što su registrovane tri nove partije, iz Registra su u prošloj godini izbrisane dvije partije.

“Iz Registra političkih partija Crne Gore 21. aprila 2017. godine izbrisan je Demokratski centar Boke, dok je u 6. decembra prošle godine izbrisana i Građanska partija Crne Gore”, kazali su Dnevnim novinama iz Ministarstva javne uprave.

Prema Zakonu o partijama dolazi do brisanja iz Registra ukoliko se ustanovi da je upis partije bio obavljen na osnovu neistinitih podataka, da u roku od jedne godine od isteka mandata utvrđenog statutom, partija još nije izabrala svoje statutarne organe, ili ukoliko partija samostalno ili u koaliciji šest godina nije učestvovala na parlamentarnim ili lokalnim izborima.

Nove partije u Crnoj Gori formiraju se uglavnom unutar opozicionog bloka. Nakon što je u prethodne tri godine nezadovoljno članstvo SNP-a formiralo Demokratsku Crnu Goru, desio se rascjep i u Pozitivnoj Crnoj Gori, čiji je dio članova formirao Građanski pokret URA. Nekadašnji lider DF-a Miodrag Lekić je zbog neslaganja sa članovima Predsjedništva formirao DEMOS. Upravo je DEMOS posljednja partija u kojoj se desio rascjep, pa su članovi okupljeni oko Gorana Danilovića odlučili da osnuju Ujedinjenu Crnu Goru.

Osnivanje nove partije najavio je i Aleksandar Damjanović, bivši visoki funkcioner SNP.

U Crnoj Gori je za osnivanje političke partije potrebno sakupiti 200 potpisa građana. U odnosu na broj stanovnika, kojih je u Crnoj Gori 625.000, odnosno na broj građana sa pravom glasa, kojih je oko 500.000, Crna Gora je lider u regionu kada je u pitanju broj političara i partija po glavi stanovnika.

Po jedna partija dođe na nešto više od devet hiljada građana Crne Gore.

Kako je u drugim zemljama?

U Hrvatskoj na 3,8 miliona birača ima 168 stranaka, dok u Srbiji, na sedam miliona birača, postoji 118 partija. U Bosni i Hercegovini, na 3,2 miliona birača ima 149 partija.

U Srbiji je za osnivanje partije, prema novom za­konu o po­li­tič­kim stran­ka­ma potrebno umjesto nekadašnjih 100 potpisa, 10.000, što je iz­i­ski­va­lo ve­ći trud i ve­će tro­ško­ve za re­gi­stro­va­nje.

Je­dan od va­žnih raz­lo­ga za par­tij­sku „po­pla­vu” u našoj i su­sjed­nim ze­mlja­ma si­gur­no je i ma­li broj po­treb­nih pot­pi­sa. Pre­ma na­vo­di­ma me­di­ja od 2016. go­di­ne, u Fe­de­ra­ci­ji BiH još je na sna­zi za­kon iz 1989. go­di­ne po ko­me je za osni­va­nje stran­ke po­treb­no 50 pot­pi­sa, dok je u Re­pu­bli­ci Srp­skoj do­nijet za­kon po ko­me je po­treb­no 500 pot­pi­sa za re­gi­stra­ci­ju po­li­tič­ke par­ti­je. U Hr­vat­skoj je uslov za re­gi­stro­va­nje – 100 pot­pi­sa. Dvomi­li­on­ska Slo­ve­ni­ja ima tri­de­se­tak stra­na­ka.

Zanimljivo je da je u In­di­ji, kako navode ne­ki iz­vo­ri, tre­nut­no re­gi­stro­va­no oko 1.850 par­ti­ja na svim ni­vo­i­ma, ali sa­mo se­dam dje­lu­je na na­ci­o­nal­nom ni­vou. Pre­ma ne­kim me­dij­skim na­vo­di­ma, Bu­gar­ska ima vi­še od 170 re­gi­strov­nih par­ti­ja, Grč­ka pe­de­se­tak, Šved­ska 75.

 

Izvor: Dnevne novine

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ko god ukaže Marku Kovačeviću na nepočinstva, on bi da ga ukine, da ga nema, da ga ne podsjeća na njegova kršenja zakona, kupovinu glasova, nezakonito zapošljavanje, nezakonitu prodaju državne zemlje, nezakonitu kupovinu pokvarenih mašina, ugrožavanje zdravlja građana, nezakonito zaduženje Opštine od oko devet miliona, negativno mišljenje o poslovanju Opštine, mrziteljske govore i širenje međunacionalne i vjerske mržnje, poručili su iz Kluba odbornika Demokratske partije socijalista u Nikšiću.