Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Iz Agrobudžeta 50 odsto podrške za kvalitet i bezbjednost hrane

pexels-photo-533360
pexels.com
  • Autor onogost.me
  • 09.02.2018. u 14:26

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je danas Javni poziv za podršku uvođenju, sertifikaciji i resertifikaciji sistema kvaliteta i bezbjednosti hrane, saopšteno je iz Ministarstva.

Maksimalna vrijednost projekta može iznositi 8.000 eura, a maksimalno učešće budžetskih sredstava iznosi 50 odsto ukupnih troškova, odnosno 4.000 eura.

Poziv je prvi u nizu javnih poziva za podršku poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima, predviđenih Agrobudžetom za 2018. godinu.

Namjena podrške je nadoknada dijela troškova za uvođenje, sertifikaciju i resertifikaciju sistema kvaliteta i bezbjednosti hrane, kao što su ISO standardi, GLOBAL GAP, BRC, IFS, FSSC 22000, GOST – R, HALAL, KOSHER.

Navodi se da se ovim Javnim pozivom uređuju uslovi, kriterijumi i način prijavljivanja za korišćenje podsticajnih sredstava.

Korisnici podrške mogu biti pravna lica kojima je pretežna djelatnost proizvodnja i promet poljoprivredno – prehrambenih proizvoda i hrane za životinje, koja su upisana u registre Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Podrška za uvođenje, sertifikaciju i resertifikaciju sistema kvaliteta i bezbjednosti hrane utvrđuje se u odnosu na procijenjenu vrijednost projekta, bez PDV-a.

Prihvatljive investicije su investicije realizovane od 01.01.2018. godine do datuma podnošenja prijave.  Rok za podnošenje prijave je 1. decembar 2018. godine.

Uvođenje standarda kvaliteta i bezbjednosti hrane u proizvodnji poljoprivredno – prehrambenih proizvoda je preduslov za podizanje kvaliteta i dalji rast konkuretnosti domaćih proizvođača, kako bi se poboljšao plasman na domaćem, posebno turističkom tržištu, ali i stvorili preduslovi za nastup i na regionalnom i širim tržištima.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Tri najveće crnogorske kompanije koje se bave preradom i prodajom mlijeka i mliječnih proizvoda – Lazine, Nika i Srna ostvarile su ukupni prihod od 26,06 miliona eura. Sa druge strane, samo Imlek Boka, koji na crnogorskom tržištu distribuira uvozno mlijeko i mliječne proizvode, uključujući i popularnu “kravicu”, imao je ukupni prihod od 34,68 miliona eura.
Na kraju prvog kvartala bilježi se kontinuirani trend rasta budžetskih prihoda, te je za prva tri mjeseca prihodovano 580,4 miliona eura, što je 7,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno 4,7 miliona eura više u odnosu na isti period prethodne godine, saopšteno je iz Ministarstva finansija (MF).
Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u martu je, prema podacima Monstata, iznosila hiljadu eura i bila je 0,1 odsto veća u odnosu na februar.