Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Oko 500 bespravno sagrađenih objekata u Nikšiću, naknada od 13,5 do 144 eura po kvadratu

niksic_panorama_2_2
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 27.03.2018. u 06:17

Po riječima sekretara Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Nebojše Adžića, na osnovu katastarske dokumentacije u Nikšiću ima 500 bespravno sagrađenih objekata.

„Pretpostavljamo da ih ima mnogo više. Tačan broj će se znati kada  dobijemo ORTO-FOTO snimak kao zvanični podatak Uprave za nekretnine, a na osnovu kojeg ćemo moći precizno da sagledamo stanje i saznamo tačan broj bespravnih objekata”, kaže Adžić.

Šest zona

Naknada za bespravno podignute objekte u Nikšiću iznosi od 13,5 do 144 eura po kvadratu, zavisno od zone. Koliko će iznositi naknada zavisi od  vrijednosti, komunalne opremljenosti i udaljenosti objekta od centra. U skladu sa tim, određeno je šest zona. U strogom centru, ili prvoj A zoni kvadrat će se plaćati 144 eura, u prvoj zoni 135, drugoj 90, trećoj 63, četvrtoj 27, petoj 13,5 eura, dok oni koji se nalaze u šestoj zoni neće plaćati naknadu.  Građani imaju mogućnost i da iznos plaćaju na rate za bespravne objekte osnovnog stanovanja  do 20 godina, a za ostale 10 godina manje.

Objekti moraju biti upisni u katastar nepokretnosti

Zakonom je predviđeno da se legalizuju samo oni objekti koji su upisani u katastar nepokretnosti, pa Adžić apeluje na građane da prvo to urade.  

„Da bi krenuli sa postupkom legalizacije vlasnici uz zahtjev treba da podnesu elaborat premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta, koji je sačinila licencirana geodetska kuća, kao i izvod iz katastra nepokretnosti. Za objekte do 200 kvadrata osnovnog stanovanja date su povoljnosti u formi potrebne dokumentacije, a za sve ostale definisan je model svih potrebnih dokumenata koje moraju da dostave. Procedura je dosta jednostavna. Sada je jednostavnije legalizovati objekat nego ga graditi nanovo“, tvrdi Adžić.

Opštinska služba otvorena za građane

O postupku legalizacije objekata građani se mogu svakodnevno informisati u Građanskom birou od 9 do 11h, a nakon toga u kancelariji broj 3 na osmom spratu zgrade Opštine Nikšić. Adžić napominje da je sve manje nedoumica kod građana, te da je interesovanje veliko.

“Ovo je jedna velika povoljnost. Nije ovo na štetu, već naprotiv, u korist građana”, tvrdi Adžić.

Naknadu za komunalno opremanje građevinskog zemljišta za bespravno sagrađene objekte koju je utvrdila Opština Nikšić čeka da dobije saglasnost Ministarstva održivog razvoja i turizma, nakon čega se može početi i sa praktičnom primjenom.

Prijave do 15. jula

Prijave za legalizaciju objekata građani mogu podnositi do sredine jula. Na osnovu avionskih snimaka i poreskih prijava utvrđivaće se  kada su objekti sagrađeni, te da li su postojali ili ne nakon utvrđivanja planske dokumentacije u Nikšiću 1986. godine. Kako je ranije saopšteno iz resornog ministarstva, oni građani koji ne legalizuju objekat kasnije će plaćati naknadu za korišćenje prostora sve do uklanjanja objekta, što znači i da nakon isteka roka za prijavljivanje legalizacija neće biti moguća.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u martu je, prema podacima Monstata, iznosila hiljadu eura i bila je 0,1 odsto veća u odnosu na februar.
Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je da je Vlada produžila akciju ”Limitirane cijene” koja obuhvata preko hiljadu artikala. Nove mjere, trebalo bi da stupe na snagu 15. Maja, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.