U sivoj zoni radi do 47.000 građana

- Autor onogost.me
- 09.04.2018. u 07:53
Oko 47 hiljada građana radi na sivom tržištu, odnosno ostvaruje imovinsku korist bez zvaničnog ugovora o radu. To se može zaključiti upoređujući podatke Monstata o broju radno aktivnog stanovništva i onih koji imaju neki od zvaničnih vrsta ugovora o radu.
Prema anketi Monstata o radnoj snazi za 2017. godinu, 273,2 hiljade građana u Crnoj Gori je radno sposobno od kojih je 229,3 hiljade ili 83,9 odsto zaposlenih i 43,9 hiljada ili 16,1 odsto nezaposlenih.
Sa zvaničnim ugovorima o radu prošle godine je radilo 182 hiljade zaposlenih, dok je broj nezaposlenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje na kraju prošle godine iznosio 51,2 hiljade ili 21 odsto.
Podatke iz ankete o radnoj snazi Monstat je dobio anketirajući 8.980 domaćinstava sa 26.806 članova. Na osnovu njihovih odgovora određeni su podaci za cijelu populaciju.
Pod pojmom zaposlenih u ovoj metodologiji smatraju se svi koji su izjavili da su u sedmici anketiranja obavljali bilo kakav redovan posao za platu ili bilo kakvu dobit u novcu, robi i uslugama.
Obrazovna struktura zaposlenih osoba iz ankete pokazuje da 60,2 odsto ima završenu srednju školu, sa višim ili visokim obrazovanjem je 30,3 odsto, a osoba sa završenom osnovnom školom ili nižim obrazovanjem je 9,5 odsto.
Među nezaposlenima je 66,7 odsto onih koji imaju završenu srednju školu, slijede nezaposleni sa višim ili visokim obrazovanjem 19,4 odsto, a zatim osobe sa osnovnom školom ili nižim obrazovanjem 13,9 odsto.
Prema podacima Zavoda među nezaposlenim prema evidenciji za 2017. godinu 47,4 odsto bili su srednjoškolci, visokoškolca je bilo 19,4 odsto a sa osnovnom školom ili bez kvalifikacija 33,2 odsto.
Izvor: vijesti.me
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0