Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Aparati za klađenje ostaju u kafićima?

terminali1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 17.05.2017. u 07:00

Iako je Ustavni sud ukinuo dio Pravilnika koji se odnosio na postavljanje terminala za klađenje u ugostiteljskim objektima, aparati i dalje stoje, u upotrebi su, a na adresu Vlade stižu pozivi da se oni uklone i time ispoštuje odluka suda.

Poslanik Aleksandar Damjanović i ADP Zid, koja se bavi problemom zavisnosti od kockanja, pozvali su nadležne da se ispoštuje odluka Ustavnog suda i uklone terminali iz ugostiteljskih objekata. 

Damjanović: Vlada dužna da sprovede odluku Ustavnog suda

Damjanović je poslao pismo premijeru Dušku Markoviću u kojem traži da ga Vlada obavijesti o mjerama koje su preduzete da bi se ispunila odluka Ustavnog suda.

Ustavni sud je dio pravilnika poništio prije dva i po mjeseca, prije mjesec je ta odluka objavljena u Službenom listu, ali terminali i dalje rade u ugostiteljskim objektima.

“Vlada, odnosno nadležni organ državne uprave, nijesu preduzeli mjere za izvršenje ove odluke na način da se iz ugostiteljskih objekata širom Crne Gore uklone takozvani aparati za klađenje i spriječi epidemija maloljetničkog klađenja”, naveo je Damjanović, napominjući da je Ustavom definisano da “izvršenje odluke Ustavnog suda, kada je to potrebno, obezbjeđuje Vlada”.

On je kazao da prema njegovim saznanjima ni Ministarstvo finansija, Uprava za igre na sreću, ni Uprava za inspekcijske poslove ne preduzimaju bilo kakve mjere.

ADP Zid: Sve prisutnija zavisnost od kockanja među mladima

ADP Zid je u petak, 12. maja, uputio otvoreno pismo Vladi, Ministarstvu finansija, Upravi za igre na sreću i Upravi za inspekcijske poslove povodom odluke Ustavnog suda  u vezi sa neustavnim postavljenjem terminala za klađenje u ugostiteljskim objektima.

Traže hitnost sprovođenja mjera kako bi se ispunila odluka suda i poštovao zakon. ADP-Zid je stava da je to  veoma važno i da treba da bude prioritet jer smatraju da mladi u Crnoj Gori, i društvo generalno, zaslužuju zdraviju sredinu za odrastanje i življenje i sigurniji ambijent.

U otvorenom pismu su ukazali na činjenicu, koju i medicina potvrđuje, da kao što je pogrešna podjela na “lake” i “teške” psihoaktivne supstance, tako je i pogrešna podjela na “manje” i “više” štetne kockarske igre. Zavisnost od kockanja jednaka je po posljedicama i ozbiljnosti problema bilo kojoj drugoj bolesti zavisnosti, i spada u grupu nehemijskih zavisnosti.

Tombola i sve ostale igre na terminalima koji se nalaze u ugostiteljskim objektima podjednako su opasne i rizične za pojedinca i podjednako mogu izazvati zavisnost od kockanja kao i igranje ruleta, slot aparata i sl. Na to ukazuje i slučaj momka koji se tokom maja javio za stručnu pomoć usljed razvijene zavisnosti od kockanja koja je nastala igranjem tombole na terminalima za klađenje u ugostiteljskim objektima. Ovaj momak je usljed razvijene zavisnosti kockao i po 12 sati bez prestanka, pa se postavlja i pitanje odgovornog poslovanja samih objekata koji ne prepoznaju rizično ponašanje i ne reaguju u slučaju da ga primijete. Ova oblast, takođe, zakonom nije uređena, što nije slučaj sa praksom u svijetu, naveli su iz ove NVO.

Organizatori klađenja: Problem kockanja među mladima se ne rješava uklanjanjem automata iz kafića

Kako su FOS-u nezvanično saopštili iz jedne od kompanija koje se bave priređivanjem igara na sreću, Ustavni sud nije donio odluku da su terminali nezakonski postavljeni, već samo da se ova stvar ne može regulisati podzakonskim aktom, već zakonom, te da će ovo pitanje u dogledno vrijeme urediti zakonom.

“Svi ljudi koji su dobili koncesije, na račun onoga što je bilo propisano podzakonskim aktom, i dalje potpuno legalno vrše svoje pravo i nisu ni u kakvom prekršaju, jer su po tom aktu investirali i ušli u taj posao”, navodi sagovornik FOS-a koji je želio da ostane anoniman.

Na pitanje FOS-a kakva je praksa u drugim zemljama, mogu li aparati za klađenje da budu postavljeni u ugostiteljskim objektima, sagovornik ističe da u Hrvatskoj, Španiji, itd. ima mnogo ozbiljnijih slot aparata postavljenih u ugostiteljskim objektima, od onih koji sada postoje u Crnoj Gori.

Naš sagovornik navodi da je pitanje klađenja maloljetnika u ugostiteljskim objektima zamjena teza, jer takve terminale “klinci danas nose u svojim telefonima, mnogo su spretniji od svojih roditelja i mogu da imaju i taj terminal, bez ulaska u kafiće”, uz naznaku da “ima slučajeva da se maloljetnici klade, ali da menadžeri obilaze objekte i upozoravaju kako se ne bi maloljetniku dozvolio pristup”.

FOS je uputio pitanja Upravi za inspekcijske poslove, odnosno Upravi za igre na sreću, na koju smo upućeni od strane Ministarstva finansija. Stigla je potvrda da su primili pitanja, ali odgovori nisu stigli do objave teksta. 

 

Izvor: fosmedia.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ni nakon dva zahtjeva švajcarska kompanija “8B Capital”, koja je u zakup uzela pogone nikšićke Željezare, Čeličanu i Kovačnicu, nije ispunila ugovorne obaveze za 2024. godina i platila zakup koji na mjesečnom nivou iznosi 31.000 eura.