Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Bivši radnici nikšićkog Metalca nakon razgovora sa Đurovićem: Izbora nema, a ni pomoći

  • Autor onogost.me
  • 27.06.2022. u 14:14

Bivši radnici nikšićkog Metalca Termochem ne mogu se pohvaliti da će njihovi problemi uskoro biti riješeni, ali zato mogu da su „upoznali“ ministre ekonomije prethodne tri Vlade i od svih dobili ista obećanja.

„Nijesmo se pomjerili s mrtve tačke. Išli na razgovor sa ministrom Goranom Đurovićem. Otkako traje naš problem, ovo je treće ministarstvo. Novi su, tek ulaze u priču, predočili su nam da nijesu bili skroz u tome, da treba da sagledaju situaciju. Ministar je naložio načelniku za privredni kriminal da uđe i ispita privatizaciju i sve što je išlo uz to. Rečeno je da će kad sagledaju situaciju da nas zovu na razgovor da vidimo šta dalje. Prethodni su bili upoznati i počelo je nešto da se radi, ali je u međuvremenu Vlada pala i tako mi čekamo. Agonija se produžava, ali šta ćemo, čekati moramo, nema nam druge“, kazao je predstavnik radnika Radisav Bulatović nakon razgovora sa ministrom Đurovićem.

Bivši radnici Metalca u krugu fabrike protestuju već četiri mjeseca tražeći isplatu potraživanja. Češka kompanija Termochem, koja je imovinu Metalca kupila iz stečaja 2016. godine, a proizvodnju su obustavili krajem 2019, od kada su radnici bez posla i primanja, radnicima na ime zaostalih plata i povezivanja radnog staža duguje oko 1,3 miliona eura. U oktobru prošle godine uveden je stečaj, a češka kompanija je imovinu Metalca prepisala na drugu svoju firmu koju je prodala nikšićkoj firmi, Centar za reciklažu, dok je oko 110 zaposlenih ostalo evidentirano u Metalcu Termohem koji nema imovinu, pa samim tim radnici iz stečajne mase ne mogu naplatiti pomenuta potraživanja.

“Pričali smo sa novim vlasnikom i on je nudio određenu svotu novca da nam uplati. To je njegova dobra volja. Mi smo to rekli ministru, ali on to zna jer je razgovarao sa njima i isto su mu ponudili. Rekli smo da mogu s njim da se dogovore da se poveže taj radni staž i osiguranje i ovaj dio novca da isplate radnicima, kad već neće da se bave proizvodnjom kao Metalac. Mi smo insistirali na priči o nastavku proizvodnje, ali izgleda da niko nema volje. E kad je već tako, neka nam riješe problem, isplate nas i srećno bilo i njima i nama“, poručio je Bulatović.

Radnici su svjesni da novi vlasnik nije kriv za njihove probleme, ali neko, kako su kazali, mora da im isplati njihova potraživanja.

„Nama odavde nema izlaska. Jedino je ovo mjesto gdje možemo da se borimo. Da čuvamo mašine i firmu dok se ne riješi situacija, a kada nam ispune zahtjeve, mi izlazimo i neka rade što god žele. Iz ministarstva su nam rekli da im se javimo za jednokratnu pomoć i koliko je sjutra poslaćemo mejl. I prethodno je ministarstvo obećalo, ali nijesu ispunili, a nadam se da ovi hoće. Već je četvrti mjesec počeo kako smo ovdje, ali moramo se boriti, nema nam druge. Dolazi teška jesen, skaču sve cijene, teško se preživljava, ali mi moramo ostati da bismo dobili svoja potraživanja“, poručio je Bulatović, u ime bivših radnika Metalca.

Njegov kolega Darko Damjanović ističe da su na ivici snage, da su iscrpljeni kako finansijski, tako i psihički i fizički.

„Ne znamo šta da radimo. Kucamo na sva vrata, niko glave ne okreće. Znamo samo jedno – da se trenutno u Nikšiću održavaju bilo kakvi izbori, lokalni, parlamentarni, predsjednički, svi bi se ovdje gurali, slikavali i utrkivali ko će da nam pomogne. Izbora nema – pomoći nema“, jasan je Damjanović.

Lokalna uprava je za 77 radnika, u aprilu, uplatila pomoć od po 400 eura i obezbijedila im advokatski tim s ciljem da se provjeri dokumentacija fabrike.

Kosanović: Ponuda od 400 hiljada važi još nekoliko dana

Zdravko Kosanović, jedan od vlasnika Centra za reciklažu, firme koja je kupila imovinu Metalca, kazao je „Vijestima“ da su „kao znak dobre volje“ bili raspoloženi da radnicima uplate 400 hiljada eura ali da će od te ponude, ukoliko se situacija ne riješi u narednih nekoliko dana.

„Bili smo kog ministra Đurovića koji je kazao da je naš predlog korektan i pošten, ali da država u ovom momentu nema mogućnost da radnicima izađe u susret. U međuvremenu, dva moja investitora, od kojih je jedna kineska kompanija, odustala su. Dozvolili smo da nam odu dva takva investitora koja bi zaposlila 200-300 ljudi. To smo samo mi mogli da dozvolimo“, kazao je Kosanović.

Dok su ga radnici, kada su saznali za prodaju Metalca, optuživali da hoće fabriku da sasiječe u željezo, tvrdio je da im je cilj da izvrše prenamjenu djelatnosti i da se, umjesto metalskom industrijom, bave proizvodnjom auto-djelova. Odlaskom kineskih partnera, kako je kazao, nije siguran u kom će smjeru ići proizvodnja u Metalcu.

“Radnici moraju da nam dozvole da uđemo u Metalac jer će nam na ovaj način svi eventualni investitori otići. Vidjećemo čime ćemo se baviti, nešto ćemo proizvoditi. Kupili smo imovinu Metalca, imamo ugovor, veliki dio novca smo, po dogovoru, isplatili. Nećemo odustati od Metalca, ali ćemo najvjerovatnije odustati od isplate radnika. Moramo to rješavati, moramo nešto uraditi, ali ako ovo ne riješimo u narednih nekoliko dana sigurno nećemo uplatiti radnicima to 400 hiljada eura“, kategoričan je Kosanović.

 

Izvor: vijesti.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vlada Crne Gore je na 26. sjednici, održanoj 18. aprila 2024. godine, usvojila Program gazdovanja šumama za 2024. godinu, koji su izradile stručne službe i odsjeci Uprave za gazdovanje šumama i lovištima u skladu sa članom 81 Zakona o šumama („Službeni list Crne Gore“ broj 74/10,47/15), saopšteno je iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.