Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Crnogorski paradoks: Štednja veća nego odobreni krediti, postoji višak novca

novac
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 02.11.2016. u 17:33

U Crnoj Gori zabilježana je pojava koja se veoma rijetko dešava u svjetskim okvirima. Naime, depoziti u bankama iznose 2,74 milijarde eura, dok odobreni krediti iznose svega 2,45 milijarde eura. To praktično znači da je kod nas veoma slaba bankarska aktivnost i da postoji višak novca u bankama.

Na pitanje Portala Analitika nedavno postavljeno guverneru Radoju Žugiću šta misli o povećanom nivou depozita u odnosu na odobrene kredite, on je naveo da je to znak da banke ipak moraju aktivnije podržavati kompanije i privredu, a sa druge strane da je to znak da u Crnoj Gori ima i onih koji raspolažu sa novcem.

”Znak da banke ipak moraju malo aktivnije podržavati kompanije i privredu jer oporavkom i liječenjem ranjivosti realnog sektora liječi se ranjivost i samog monetarnog sektora to je sistem spoljnih sudova- ako imate zdravog klijenta imaćete i zdravu banku. Mi ćemo da ubuduće sarađujemo intezivnije frekventije preko udruženja banaka. preko ovakvih koordinacija, nije nam problem da pođemo u bilo koju od banaka i da potpuno javno i jasno saopštimo što je naš stav ovdje u državnoj banci kada je u pitanju zdravlje bankarskog sistema i zdravlje realne ekonomije i fiskalne ekonomije. Mislim da moramo da upotrijebimo sve svoje kapacitete u toj funkciji a to što ima depozita znak je da imamo i one koji raspolažu novcem”, objasnio je Žugić.

Podaci: Depoziti u bankama su u julu 2016. godine iznosili 2.741,9 miliona eura, i bilježe rast od 4,4% na mjesečnom nivou, dok u odnosu na jul 2015. godine bilježe rast od 10,7%. U ročnoj strukturi ukupnih depozita na kraju jula najveće učešće od 52,9% imali su depoziti po viđenju, dok su oročeni depoziti činili 46,9% ukupnih depozita.

Preostalih 0,2% odnosilo se na sredstva na escrow računu. U strukturi ukupnih oročenih depozita, najveće učešće imali su depoziti ročnosti od jedne do tri godine (47,9%) i depoziti ročnosti od tri mjeseca do jedne godine (40,3%).

Ukupno odobreni krediti banaka su na kraju jula 2016. godine iznosili 2,452.4 miliona eura, i bilježe rast od 3,1% na mjesečnom nivou, odnosno rast od 1,8% na godišnjem nivou. Koeficijent krediti/depoziti je iznosio 0,89 na kraju jula 2016. godine, i niži je nego u julu 2015. godine kada je iznosio 0,97. Po osnovu kredita banke su na kraju jula 2016. godine najviše (79,2%) potraživale od privrede i stanovništva.

 

portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Iako imaju mogućnost da ostvare penziju, poljoprivrednici malo koriste to pravo. Za sada se samo dvije i po hiljade proizvođača upisalo u registar poljoprivrednih osiguranika, saopštili su Radiju Crne Gore u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Jedan od ključnih izazova u sprovođenju Strategije digitalizacije obrazovnog sistema 2022–2027. jeste nedostatak adekvatno obučenog stručnog kadra u oblasti informacionih tehnologija, a zbog deficitarnosti ovih zanimanja, otežano je pronalaženje kvalifikovanih profesionalaca na tržištu rada.
Crna Gora ima značajan potencijal mineralnih sirovina, zaključeno je na okruglog stola održanog na temu „Strategije za ubrzanje finansiranja rudarske industrije“ u organizaciji Biroa za energetske resurse SAD (ENR) i Ministarstvo energetike i rudarstva, uz podršku Ambasade SAD i Privredne komore Crne Gore“.