Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

I dalje radije pijemo vodu iz uvoza

aqua-3543817_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 17.03.2019. u 07:37

Iako domaći proizvođači flaširanih voda za piće kontinuirano povećavaju proizvodnju, koja je lani dostigla 26,6 miliona litara, njihov plasman i dalje je daleko od polovine ukupnih količina koje se prodaju na tržištu, saopšteno je iz Privredne komore Crne Gore.

Prema raspoloživim podacima Privredne komore, o uvozu, izvozu i ostvarenoj proizvodnji domaća proizvodnja u potrošnji učestvuje sa oko 38 odsto, dok je to učešće u 2017. godini iznosilo oko 34 procenta.

“U ovoj godini zbog početka rada fabrike za flaširanje prirodne gazirane vode može se očekivati znatno veće učešće domaćih voda u ukupnoj potrošnji”, ističe direktor sektora za marketing Privredne komore Novica Bulatović.

Podaci Privredne komore ukazuju da je proizvodnja od 2006. godine, kada je otvorena prva fabrika za flaširanje voda, raste i u 2018. godini je 4,3 puta veća nego prije 13 godina. Povećanje prošle godine u odnosu na 2017. je 13 procenata.

“U istom periodu došlo je i do povećanja uvoza voda, tako da je u 2018. godini uvezeno 47,6 miliona litara, što je u odnosu na 2017. godinu veće za 7,4 odsto. Konstantan rast proizvodnje i uvoza ukazuje na promjenu navika potrošača da sve više koriste flaširanu vodu što u ranijem periodu nije bio slučaj”, navodi Bulatović.

Na pitanje koje su ključne barijere za plasman domaćih voda van Crne Gore, a koje okolnosti otežavaju utakmicu na crnogorskom tržištu sa ino konkurencijom, iz Privredne komore ističu da postoji više aspekata problema, od toga da domaći proizvod ne dobija pravu šansu, preko siromašne palete proizvoda, do činjenice da se domaći proizvođači marketinški ne mogu nositi sa jakim igračima sa ino tržišta.

 

Izvor: Pobjeda

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Odbijena je ponuda "8B Kapitala" švajcarske firme u vlasništvu Igora Šamiza, za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare. Pojašnjeno je da kompanija nije dostavila bankarske garancije i depozit od 150.000 eura
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.