Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Dijaspora poslala oko 15 miliona eura manje nego lani

scissors-893152_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 20.10.2020. u 06:09

Zbog posljedica pandemije korona virusa, u prvoj polovini 2020. godine, priliv po osnovu doznaka je manji za 5,7 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine, pokazuju zvanični podaci Centralne banke.

Centralna banka nije objavila tačnu sumu, ali ako se ima u vidu da je lanjski prihod po osnovu doznaka bio oko 540 miliona eura (za pola godine 270 miliona), onda se prostom računicom dobija podatak da je dijaspora u prvih pola godine poslala oko 255 miliona ili oko 15 miliona eura manje nego lani, pišu Dnevne novine.

Podsjetimo, u skladu sa novom metodologijom MMF-a, koju CBCG primjenjuje od 2014. godine, lični transferi su nova kategorija koja predstavlja širi koncept od do tada korišćenog koncepta radničkih doznaka.

Osim radničnih doznaka, koje obuhvataju samo transfere emigranata koji su zapošljeni u stranim ekonomijama, lični transferi obuhvataju i sve druge transfere između fizičkih lica.

Takođe, uključena je procjena doznaka koje se šalju neformalnim kanalima u kešu, a u doznake se računaju i sva socijalna primanja iz inostranstva.

U crnogorskim ekonomskim novinarskim krugovima priliv doznaka se prepoznaje kao novac koji uglavnom šalje dijaspora, iako takvo računanje nije potpuno tačno.

Kad je u pitanju Crna Gora, priliv po osnovu doznaka pokazuje trend rasta od 2006. godine, čak i u periodu svjetske ekonomske krize 2008. godine, sve do ove godine, kada prvi put pokazuje pad.

U susjednoj Srbiji, za prvih pet mjeseci zabilježen je pad doznaka za oko 24 odsto.

U 2020. godini očekuje se veliki pad vrijednosti doznaka, čija ukupna vrijednost na globalnom nivou iznosi 715 milijardi dolara.

Prema predviđanjima Svjetske banke, očekuje se pad vrijednosti doznaka u zemljama sa niskim i srednjim primanjima u iznosu od 19,7 odsto, odnosno sa 554 milijardi na 445 milijardi dolara.

“Prema procjenama, u zemljama latinske Amerike i području Kariba, kao posljedica pandemije i niskih cijena nafte, očekuje se pad u iznosu od 12 odsto. U 2020. godini, kod zemalja subsaharskog regiona se očekuje pad od 23,1 odsto, dok se najveći pad očekuje u zemljama Evrope i Centralne Azije 28 odsto”, prognozira Centralna banka.

Za region Južne Azije i Pacifika očekuje se pad od 13 odsto, Bliski istok i Sjever Afrike će pretrpjeti pad vrijednosti doznaka u iznosu od 19,6 odsto, dok se za jug Azije predviđa pad od 22 odto.

Pad vrijednosti doznaka rezultat je porasta nezaposlenosti i smanjenja nadnica, čemu su najviše podložni radnici zaposleni van svojih matičnih zemalja.

“Pored navedenog, zatvaranje granica i zabrana putovanja su natjerale veliki broj migrantskih radnika na povratak u matičnu zemlju i onemogućile dalju cirkulaciju radnika ka željenim zemljama. U određenim situacijama, koje uključuju ekonomske krize i epidemije u određenim zemljama ili regionu, doznake su ispoljavale kontraciklično kretanje, što ne možemo očekivati u ovom slučaju zbog globalnog opsega COVID-19”, poručuje se u dokumentu CBCG.

Tokom svjetske ekonomske krize 2008. godine ostvaren je prosječni pad vrijednosti doznaka u iznosu od 5,5 odsto, dok je smanjena vrijednost za određena područija bila i znatno veća.

U 2019. godini procijenjeno je da oko 200 miliona migrantske radne snage šalje novac ka svojima matičnim zemljama, pa pad u vrijednosti doznaka može imati velike negativne ekonomske efekte na cjelokupne ekonomije država sa velikim udjelom vrijednosti doznaka u BDP-u, a posebno na dio stanovništva koji su primaoci ličnih doznaka.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) saopštili su da je došlo do kašnjenja u realizaciji poslovnih procesa propisanih Ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji sa kompanijom EPCG-Željezara, zbog čega kasni isplata martovskih zarada radnicima. Oni su to kazali nakon što su danas radnici EPCG Željezare protestvovali ispred upravne zgrade tog preduzeća zahtijevajući isplatu marsovske zarade.
Akcija za socijalnu pravdu (ASP) uputila je Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) krivičnu prijavu protiv N.N. lica u Ministarstvu energetike i rudarstva, a u vezi sa najavljenom dodjelom koncesije za istraživanje i eksploataciju rude crvenih boksita u "Bloku 4" u Nikšiću, saopštili su iz te nevladine organizacije.
Članovi Udruženja prerađivača mlijeka Crne Gore i Udruženja farmera Crne Gore dobili su ponudu mljekare "Franco" iz Bosne i Hercegovine koja se ponudila da otkupi višak mlijeka po 40 centi po litru. Oni su o tome informisali resornog ministra Vladimira Jokovića, sa kojim će se ujutru sastati.