Dječiji dodatak prima 612 punoljetnih srednjoškolaca
![](https://onogost.me/wp-content/uploads/2025/02/money-2801485_1280-1024x576.jpg)
- Autor onogost.me
- 07.02.2025. u 08:42
Kako su pojasnili iz tog resora djeca kada napune 18 godina gube pravo na dječiji dodatak, osim ako su iz neke od kategorija socijalno ugroženih i ako su na redovnom školovanju.
Pojedini roditelji obratili su se Portalu RTCG sa nedoumicom, da li njihova djeca kada napune 18. godina, a i dalje su na redovnom školovanju imaju pravo na dječiji dodatak.
U resoru socijalnog staranja, brige o porodici i demografije pojašnjavaju ko, kada i kako ima to pravo.
Podsjećaju u Ministarstvu, da je članom 19 stav 1 tačka 6 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisano je da je dijete lice do navršenih 18. godina života.
“Članom 42 stav 1 tačka1 propisano je da dodatak za djecu može ostvariti bez socijalno zaštitnih kriterijuma dijete do 18. godine života, koje nema obavezu dostavljanja potvrde o redovnom školovanju i bez mogućnosti da se navedeno pravo produži i poslije 18. godine života”, pojašnjavaju u tom resoru.
To znači da djeca kada napune 18 godina gube pravo na dječiji dodatak, osim ako su iz neke od kategorija socijalno ugroženih i ako su na redovnom školovanju.
“Dodatak za djecu za dijete po socijalno zaštitnim kriterijumima može ostvariti dijete i to: koje je korisnik materijalnog obezbjeđenja, koje je korisnik dodatka za njegu i pomoć koje je korisnik lične invalidnine, bez roditeljskog staranja i čiji je roditelj, usvojilac, staralac, hranitelj, odnosno kome je dijete povjereno na njegu, vaspitanje i obrazovanje kao korisnik materijalnog obezbjeđenja zasnovao radni odnos na osnovu sporazuma o aktivnom prevazilaženju nepovoljne socijalne situacije takođe je ograničeno do 18. pod uslovom da su na redovnom školovanju, što znači da su i do 18. godine u obavezi da donose potvrde o redovnom školovanju. Navedene kategorije djece mogu ostvariti dodatak za djecu i poslije 18. godine života, pod uslovom da su na redovnom školovanju u srednjoj školi”, saopšteno nam je iz Ministarstva socijalnog staranja.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
1
I dalje nejasno,ovo je nevjerovatno!😂😂😂