Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

EPCG: Građani i javna uprava da racionalno troše energiju

EPCG
  • Autor onogost.me
  • 10.08.2022. u 09:45
Dok vlade širom Evrope već nekoliko mjeseci uvode konkretne mjere kod nas je sve još na nivou apela za štednju električne energije.

Iz Ministarstva kapitalnih investicija RTCG nije uspjela saznati da li će i kada po uzoru na evropske države nedavno formirani Nacionalni savjet za energetiku predložiti smjernice za racionalizaciju potrošnje u javnim ustanovama.

Procjene da od jeseni slijedi energetska kriza izazvana ratom u Ukrajini alarmirala je vlade širom evrope, pa mjesecima unazad uvode mjere štednje energije kako bi sačuvale rezerve gasa za zimu.

Po uzoru na ostale i Španija je nedavno preporučila da se nakon 22 sata isključuje rasvjeta u prodavnicama, kao i na spomenicima dok u javnim i privatnim ustanovama, restoranima i prodavnicama temperatura na klima uređajima ljeti ne smije biti ispod 27, a zimi iznad 19 stepeni celzijusa.

Kao i u ostatku Evrope, ove mjere izazvale su i u Španiji negodovanje građana.

Za razliku od evropskih država u Crnoj Gori još nema konkretnih smjernica za štednju u javnim ustanovama.

Krajem jula pri Ministarstvu kapitalnih investicija formiran je Nacionalni savjet koji će pratiti sigurnost snabdijevanja tržišta energijom, a da li će i kada predložiti neke mjere danas iz tog resora u RTCG nijesu uspjeli da saznaju.

Preporuke savjeta čekaju i u nacionalnoj energetskoj kompaniji iz koje opet apeluju na racionalnu potoršnju.

Kako kaže Tomaš Damjanović iz EPCG, nijesu pribjegli ni povećanju cijena ni restrikcijama, popusti ostaju na snazi i svedeni su na kupce koji troše manje od 500 kilovat sati.

“Ta mjera je sugreisana namjerom da sugerišemo štednju kao preduslov za uspješno suočavanje sa krizom”, naveo je Damjanović.

Uspješno suočavanje sa krizom na jesen, kako kažu u Elektroprivredi, zavisiće od cijena na tržištu, domaće proizvodnje ali i svih potrošača.

“Ako nam se okolnosti poklope, ako privreda, građani i javna uprava na jedan racionalan način budu trošili energiju, iako se na kraju krajeva i sama izvršna vlast prvenstveno resorna ministarstva aktivnije uključe u rješavanje ovog problema, onda vjerujem da ćemo biti u poziciji da za ovu godinu možemo reći da smo uspješno riješili ovaj problem”, naglasio je Damjanović.

Da bi se ublažio energetski problem koji na jesen izvjesno čeka cijeli svijet iz Međunarodnog monetarnog fonda su nedavno sugerisali i da se visoke cijene struje prenesu na potrošače kako bi se podstakli na štednju.

Tu opciju, kako poručuju iz Elektroprivrede, zasad nijesu razmatrali jer su, kako kažu, svjesni da uvećane račune ne bi mogle da izmiruju ni redovne platiše.

Izvor: TVCG, rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorska ekonomija bi, prema najnovijim prognozama Evropske komisije (EK), u ovoj godni trebalo da ojača tri odsto, a u narednoj 3,2 odsto.
Osnivanjem Agencije za planiranje prostora izrada planskih dokumenata se decentralizuje, a planovi dijele na državne i lokalne.