Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

EPCG pokreće razvoj baterijskog elektro-skladišnog sistema

EPCG
  • Autor onogost.me
  • 03.09.2024. u 14:43
Odbor direktora Elektroprivrede (EPCG) usvojio је predlog Projektnog zadatka Baterijski elektro-skladišni sistemi (BESS), koji predstavljaju ključni korak ka postizanju ciljeva koji se odnose na održivi razvoj, energetsku efikasnost i stabilnost.

Dalji korak u realizaciji ovog projekta je raspisivanje javnog poziva za izradu Studije izvodljivosti i Idejnog rješenja.

“Projektnim zadatkom je definisano da Elektroprivreda Crne Gore, kao vodeći i najveći proizvođač električne energije u Crnoj Gori, ali i jedno od najznačajnijih crnogorskih preduzeća, pored  brojnih projekata novih obnovljivih izvora energije (OIE), za cilj ima i omogućavanje optimalne valorizacije svih obnovljivih izvora energije. S tim u vezi je i pružanje podrške fleksibilnosti elektroenergetskog sistema kroz izgradnju baterijskih sistema za skladištenje električne energije baziranih na Li-jonskim baterijama”, kazali su iz EPCG.

Baterijski elektro-skladišni sistemi omogućavaju čuvanje viška energije proizvedene iz obnovljivih izvora, što doprinosi smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i jačanju održivog razvoja.

Cilj je iskoristiti raspoloživu mrežnu infrastrukturu za priključenje na prenosnu mrežu, pa su lokacije predviđene Projektnim zadatkom – HE „Perućica“ (kapacitet 60 MWh), EPCG Željezara Nikšić (2x 60 MWh) i TE „Pljevlja“ (60 MWh).

Takođe, jučerašnjom odlukom o usvajanju Projektnog zadatka za SE „Kapino Polje“, instalisane snage 5 MW, predviđen je i BESS kapaciteta 5 MWh.

“U skladu sa globalnim trendovima u vezi sa održivom energijom i smanjenjem emisija ugljen-dioksida, EPCG donošenjem ove veoma važne odluke nastavlja razvoj u pravcu unapređenja efikasnosti energetskog sistema, ali i stabilnosti snabdjevanja energijom, kroz stvaranje mogućnosti za integraciju obnovljivih izvora i smanjenje troška za krajnje korisnike. Dugoročno, primjena BESS-a smanjuje troškove proizvodnje i distribucije električne energije, što će se, bez ikakve sumnje, pozitivno odraziti i na našu kompaniju i na krajnje korisnike. Ulaganje u baterijske elektro-skladišne sisteme je ključni korak ka postizanju ciljeva koji se odnose na održivi razvoj, energetsku efikasnost i stabilnost. Očekujemo da ovaj projekat donese brojne benefite cijelom društvu, čineći nas liderima u tranziciji ka zelenoj energiji”, zaključili su iz EPCG.

 

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    1

    1. Odlicna ideja sa baterijama u Zeljezari. I onda komotno zaposlite 10 ljudi po MWh da je cuvaju i da vas glasaju poslije.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Obavezna rezerva banaka na kraju jula je, prema podacima Centralne banke (CBCG), iznosila 287,3 miliona eura.