Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Građani Crne Gore plaćaju najskuplju struju u regionu

racun_ya_struju1111111111111_0
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 11.09.2019. u 11:08

Domaćinstva u Crnoj Gori plaćaju najskuplju struju u regionu kada se njena cijena svede na paritet kupovne moći građana, pokazuju podaci Eurostata za 2018. godinu, koji su navedeni u izvještaju Regulatorne agencije za energetiku (RAE).

Kada se gleda samo cijena struje, Crna Gora je skuplja po tom pitanju od Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, dok je jeftinija od Hrvatske i Slovenije.

Cijena električne energije u Crnoj Gori lani je iznosila 10,3 centa po kilovat-satu sa porezom na dodatu vrijednost (PDV) i bila tri puta jeftinija nego u najskupljoj Danskoj, gdje je kilovat-čas 31,2 centa, a skoro dva puta skuplja nego na Kosovu, gdje je 6,4 centa.

Međutim, kada se uporede cijene struje za domaćinstva svedene na paritet kupovne moći, onda je situacija drugačija, pa je električna energija u Crnoj Gori skuplja nego u svim zemljama regiona, a skoro je ista kao u zemljama EU. Prosjek u EU je 21,1 cent.

Po toj računici Eurostata, cijena struje u Crnoj Gori je 20,7 centi po kilovat-satu, što je duplo više nego kada se gleda samo cijena struje sa PDV-om.

U Hrvatskoj je 20,5 centi, Sloveniji 19,8, Albaniji 18,4, Sjevernoj Makedoniji 17,9, a Srbiji 14,5 centi. Po paritetu kupovne moći najjeftiniji je Island sa 9,9 centi, dok je najskuplji Portugal sa 28,2 centa. Danska u kojoj je najskuplji kilovat-sat, kada se cijena svede na paritet kupovne moći iznosi 23,4 centa, 2,7 centi više nego u Crnoj Gori.

Podaci pokazuju da je struja u Crnoj Gori skuplja nego u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Švedskoj, Holandiji, Finskoj, Norveškoj…

U dokumentu RAE se navodi da Eurostatov izvještaj prikazuje da su cijene električne energije za domaćinstva u zemljama EU u periodu između druge polovine 2017. i druge polovine 2018. godine u prosjeku povećane za 3,5 odsto. Prosječna cijena u EU za 2018. godinu, uključujući sve takse i PDV, iznosi 21,1 cent po kilovat-satu, a kretale su od 10,1 centa u Bugarskoj do 31,2 centa, koliko iznosi cijena u Danskoj. Promjene cijena električne energije bile su različite po državama. Tako je, primjera radi, u Letoniji došlo do smanjenja od 4,5 odsto, dok je na Kipru došlo do povećanja od 19,6 procenata.

Kada se poredi 2017. i 2018. godina, najveće povećanje cijena električne energije za domaćinstva registrovano je na Kipru 19,6 odsto, u Španiji 13,8 odsto, Holandiji 9,7 odsto, Velikoj Britaniji 8,6 odsto, Irskoj 7,8 odsto, Estoniji 7,5 odsto i Švedskoj sedam procenata. Najveće smanjenje registrovano je u Letoniji 4,5 odsto, Poljskoj 2,5 i Njemačkoj 1,6 odsto.

“Iskazano u eurima, uključujući sve takse i PDV, prosječne cijene električne energije za domaćinstva u drugoj polovini 2018. godine bile su najniže na Kosovu 6,4 centa po kilovat-satu, u Srbiji 7,1 cent i Sjevernoj Makedoniji 7,9 centi, a najviše u Danskoj 31,2 centa, Njemačkoj 30 centi, Belgiji 29,4 centa i Irskoj 25,4 centa”, piše u izvještaju.

 

Izvor: Dan

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.
Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) je u prošloj godini ostvario rekordan profit od 35,7 miliona eura, saopštio je predsjednik Odbora direktora te kompanije, Aleksandar Mijušković, i dodao da je poslovni put od 2021. obilježen istorijskim rezultatima.