Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

IPA fondovi rudnici para, FORS Montenegro primjer kako se dolazi do njih

ipa1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 02.05.2016. u 08:26

FORS Montenegro je regionalna razvojna agencija, koja je preuzela vrlo važnu ulogu u implementaciji razvojnih projekata na sjeveru Crne Gore. 

Tokom godina kod nas prepoznata je po čitavom nizu uspješno realizovanih aktivnosti koji se finansiraju iz EU fondova. 

Trenutno u saradnji sa NVO „Opstanak“ realizuju projekat  “Let's grow together with IPA 2“ koji ima za cilj jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za pisanje i realizaciju projekata, kao i promovisanje Instrumenata za pretpristupnu podršku – IPA i ostalih programa podrške Evropske unije među mogućim korisnicima.

Projekat traje dvije godine i realizuje se u opštinama: Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Petnjica, Plav, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Šavnik i Žabljak.

Glavne aktivnosti podrazumijevaju prezentacije i publikacije o dostupnim fondovima EU, treninge za pisanje i realizaciju projekata, štampanje priručnika na ove teme, konferenciju na temu iskustva, prepreka i dobrih praksi u privlačenju sredstava EU, kao i realizaciju malih grantova za organizacije koje prođu program obuke.

“Projekat će trajati dvije godine, i biće realizovan u četrnaest opština sjevernog i centralnog dijela Crne Gore. Cilj projekta je promovisanje Instrumenata za pretpristupnu podršku i programa Evropske unije, kako bi se što više korisnika upoznalo sa načinima apliciranja i sl., što bi u krajnjem rezultiralo što većim povlačenjem sredstava EU“, navodi Tamara Todorović, menadžer za implementaciju projekata.

Ona dodaje da je pored toga cilj FORS-a osnaživanje kapaciteta organizacija civilnog društva, a tokom projekta promovisaće dostupne fondove IPA 1 i IPA 2, kao i programa Unije koji su prevashodno namijenjeni zemljama članicama EU, a u posljednje vrijeme tim programom obuhvaćene su zemlje koje su u procesu pridruživanja, među kojima je i Crna Gora.

„U drugom dijelu projekta organizovaćemo i dva treninga za pripremu projekata, kao i dva treninga za realizaciju projekata, kao i štampanje priručnika za pisanje i njihovu implementaciju“, kaže Todorović za portal Onogošt.

IPA program je prvi put urađen za naš prostor za period 2007 - 2013. godine, kao dio sedmogodišnjih budžedskih planova EU. Dok je Crna Gora bila potencijalni kandidat, postojao je određen broj mogućnosti. Danas, kada zemlja ima status zvaničnog kandidata, broj mogućnosti je mnogo veći. Eventualnim ulaskom u EU, tek bi se otvorile šanse za apliciranje kod mnogo većeg broja fondova.

U FORS-u samtraju da nijesu maksimalno iskorišćeni potencijali i sredstva koja je pružao program IPA 1, i da se moglo mnogo više uraditi, kroz širu uključenost NVO sektora, opština, kao i državnih organa.

“Mi smo do sada dobili i realizovali nekih petnaestak projekata, od kojih su dva u toku. Prvi smo dobili kada je prvi put objavljen program prekogranične saradnje, gdje je kasnije uspostavljena saradnja sa svim zemljama u okruženju. Od državnih organa možemo naglasiti da je Vodovod dobio već na početku tri projekta, kao i komunalna preduzeća. Trećina novca je raspodijeljena za NVO i javne uprave, tako da su i oni bili svakako uključeni“, ističe Veselin Šturanović, izvršni direktor.

Demokratija i upravljanje, vladavina prava i temeljna prava, ljudska prava, saobraćaj, konkurentnost i inovacije, poljoprivreda i ruralni razvoj, obrazovanje, zapošljavanje i socijalna politika su osnovni sektori koji će biti ciljevi i oblici podrške na osnovu kojih će moći da konkurišu nevladine organizacije, opštine i državni organi u okviru IPA 2 programa.

Instrument za pretpristupnu podršku – IPA, predstavlja mehanizam finansijske i tehničke podrške Evropske unije zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima u procesu evropskih integracija.

 IPA je objedinila sve dotadašnje oblike podrške EU zemljama u procesu integracija u jedan univerzalni instrument. Djelovanje IPA-e usmjereno je ka dva prioriteta:

• Podrška u ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma, kao i kriterijuma koji se odnose na usvajanje pravne tekovine EU i izgradnju administrativnih kapaciteta i jačanje pravosuđa;

• Podrška u procesu priprema za korišćenje Kohezionog fonda i Strukturnih fondova Evropske unije, koji su dostupni zemljama članicama.

IPA treba da doprinese naporima zemalja koje teže ka članstvu u Evropskoj uniji u cilju jačanja demokratskih institucija i vladavine prava, reforme državne uprave, reforme privrede, poštovanja ljudskih i manjinskih prava, promocije rodne ravnopravnosti, jačanja civilnog društva, unapređenja prekogranične i regionalne saradnje, kao i dostizanja održivog razvoja i smanjenja siromaštva.

Za period 2007 - 2013, ukupan budžet IPA-e iznosio je 11,5 milijardi eura, dok je za naredni period 2014 - 2020. opredijeljeno 11,7 milijardi eura. Zemlje korisnice IPA-e su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Kosovo* , Crna Gora, Srbija i Turska.

Crnoj Gori namijenjeno je 270,5 miliona eura.

Na ponuđenom linku možete pogledati i preuzeti brošuru sa detaljima o mogućnostima koje nudi IPA.

http://www.forsmontenegro.org/images/pdf_files/BrosuraIPAII.pdf

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Isplata majskih penzija počeće danas, saopšteno je iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).
U pogonima Željezare Nikšić počeće da se proizvodi eloksirana bravarija za građane po veoma povoljnim cijenama, najavio je ministar energetike i rudarstva Saša Mujović.
Na sastanku ministra energetike i rudarstva Saše Mujovića, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimira Jokovića sa direktorom Elektroprivrede Republike Srpske (BiH) Lukom Petrovićem, koji je održan danas u Podgorici, formirani su zajednički radni timovi koji će tražiti najbolje rješenje za obije države po pitanju naplate nadoknade od potopljenog zemljišta Bilećkog jezera.