Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Krivokapić: Imamo realan budžet za narednu godinu, bez novih kreditnih zaduženja

dsc_0011
Darko Bulatović
  • Autor onogost.me
  • 23.12.2016. u 12:48

Govoreći o budžetu za narednu godinu, koji je planiran na oko 20,5 miliona eura, sekretar sektretarijata za finansije, razvoj i preduzetništvo, Đoko Krivokapić, kazao je na današnjoj sjednici SO Nikšić da je iza lokalne uprave godina skoro potpune stabilizacije lokalnih javnih finansija.

Kako je istakao, tome je posebno doprinio pozitivan privredni ambijent jer je, kako smatra, najveći broj kolektiva koji je dugo bio u stečajnim postupcima, uspio prebroditi probleme i otpočeti svoj rad sa novim vlasnicima i na novim osnovama. 

"To je umnogome poboljšalo cjelokupnu situaciju u Nikšiću. Neću biti neskroman ako saopštim da je i Opština Nikšić tome dala puni doprinos, kako u normativnom dijelu tako i u dijelu potpuno redovnog i urednog izmirenja svih svojih obaveza. Opština Nikšić danas nema neizmirenih tekućih obaveza po bilo kom osnovu“, ocijenio je Krivokapić.

On je dalje kazao da Budžet za 2017. godinu, ima jasnu koncepciju te da je planiran dosta realno i konzervativno. Ukupni prihodi iz kojih se finansira javna potrošnja, iznose  20.546.476 eura, od čega se na sopstvene prihode odnosi 10,6 miliona eura, Zakonom ustupljeni prihodi su oko 3 miliona eura, dok je od državnog Egalizacionog fonda prihod oko 5,5 miliona eura.

„U strukturi sopstvenih prihoda najveće učešće ima porez na nepokretnost 4,5 miliona eura, prirez porezu na dohodak fizičkih lica 1,5 miliona eura, takse 272.500 eura, naknada za uređivanje građevinskog zemljišta-komunalno opremanje 900.000, naknada za puteve 780.000 eura, dok su ostali prihodi 821.876 eura” naveo je Krivokapić.  

Kada su u pitanju Zakonom ustupljeni prihodi, koji se raspodjeljuju opštinama po utvrđenim kriterijumima, najveće učešće ima porez na dohodak fizičkih lica  1,7 miliona eura , naknade (koncesije i naknada za puteve) oko milion eura  i porez na promet nepokretnosti 230.000 eura. Priliv od pozajmica i kredita iz inostranih izvora je oko 930.000 eura.

Kada su u pitanju rashodi, na bruto zarade uposlenih ide oko 4,98 miliona, zatim tu su rashodi za materijal 791.840 eura, rashodi za usluge 519.300 eura, tekuće održavanje javne infrastrukture sredstava i opreme je 1,5 miliona eura,  kamate na kredite 770.000 eura, rentu u pogledu zakupa objekata i zemljišta 294.000 eura, transferi javnim institucijama (NVO, političkim partijama, strankama i udruženjima, pojedincima, javnim preduzećima i javnim ustanovama) 3,86 miliona eura, otplata dugova domaćim i inostranim kreditnim institucijama 2.78 miliona eura i tekuća budžetska rezerva od oko 760.000 eura.

Kapitalni budžet planiran je na oko 3,94 miliona eura i odnosi se na izdatke za lokalnu infrastrukturu od 2,84 miliona eura, od čega se na izgradnju Vodovoda odnosi 245.000 eura, izgradnju i rekonstrukciju ulica i trgova 1,45 miliona eura, od čega se iznos od 950.000 eura odnosi na završetak radova na Trgu Slobode, 300.000 eura na uređenje gradskih kvartova.

"Kao što je pokazala praksa prethodnog perioda, evidentno je da su tekući izdaci planirani krajnje restriktivno, a kapitalni izdaci, koji, slobodan sam reći imaju značajno učešće u ovom budžetu, planirani su samo za one investicije za koje postoje realni izvori finansiranja. Znači nema bilo kakvog novog kreditnog zaduženja", zaključio je Krivokapić.

Grbović najavio nove infrastrukturne projekte

Prvi čovjek opštine, Veselin Grbović, posebno je naglasio činjenicu da je opština na kraju ove godine, uprokos brojnim finansijskim izazovima, obezbijedila značajnu rezervu koja se prenosi u narednu godinu, od oko 2 miliona eura. Ona će, kako je kazao, poslužiti da se u prvom kvartalu, kada je slabije punjenje budžeta, obezbijede plate za sve zaposlene.  

On se potom osvrnuo na Kapitalni budžet i zamjerke da ne postoji dovoljno sredstava kad su u pitanju infrastrukturni projekti. Kako je istakao, pored planirane rekonstrukcije Trga, u planu je prva faza uređenja Doma revolucije kojoj je već prethodilo postavljanje zaštitne ograde i izgradnja parkinga, ali u planu su i brojni drugi projekti.

"Pored Doma revolucije planirana je i izgradnja Doma za stare, investicija vrijedna oko 3,5 miliona eura obezbijeđenih donacijama, a mi ćemo sa državom tu učestvovati sa oko 1,5 miliona eura. Biće to moderni Dom za stare za oko 200 korisnika. Nastavićemo saniranje dvorca kralja Nikole, a sa Udruženjem penzionera planiramo izgradnju još jedne zgrade , kao i zgrade za zdravstvene radnike. Zvaršene su vjetrenjače na Krnovu, tu ćemo imati prihod od poreza na nepokretnosti, a  u planu je i izgradnja novog bloka gdje će se raditi vjetrenjače bez subvencionisane cijene struje. Očekujemo izgradnju pogona za preradu bilja, u koji će kineski investitori uložiti oko 10 miliona eura“, naveo je Grbović.

Radulović: Budžet je napravljen kao priprema vlasti za lokalne izbore

Jovo Radulović, nezavisni odbornik, nekadašnji član Pozitivne Crne Gore, smatra da je predlog budžeta, kako je istakao, po svim parametrima u dijelu rashoda, priprema lokalne vlasti za predstojeće lokalne izbore i da je kao takav više socijalnog karaktera.

On navodi da planirani prihodi od poreza nijesu realni, jer postoji pad zaposlenosti u Nikšiću posljednjih godina. Dodaje da su planirani lokalni porezi na većem nivou nego prethodnih godina što je, kako tvrdi, jasna poruka građanima, ali malim i srednjim preduzećima da će morati da finansiraju izbore i taj socijalni budžet, što kroz povećanje taksi i povećanje nameta.

Za njega je to pokušaj opštinara da se uhvate za slamku sapsa, ne vodeći brigu o budućnosti već samo o trenutnom održavanju slike opštine u kojoj je, naizgled, sve u redu.

"Umjesto da se pribjegne mjerama štednje, lokalna uprava radi suprotno. Vidljiva su povećanja za materijal, troškove energije, putovanja i reprezentacije, transferi za jednokratne socijalne pomoći su za oko 60.000 eura veći nego prethodne godine, partijama za 170.000 eura, transferi institucijama, pojedincima i javnom sektoru su za oko pola miliona eura veći nego u prošlom budžetu što je smišljeno i projektovano da bi se stvorile mogućnosti za uticaj na rezultate lokalnih izbora“, smatra on zaključujući da su planirani kapitalni izdaci na nemoguće niskom nivou obzirom na nagomilane potrebe u svim mjesnim zajednicama.

Odgovarajući na ove optužbe Krivokapić je kazao da se radi o lošem tumčenju budžeta jer, kako je naveo, opština ne planira uvođenje novih poreza, već se budžetski prihodi u pojedinim poreskim stavkama povećavaju zbog postavljenih zakonskih okvira.

"Političke partije dobijaju 1,1 odsto od tekućeg budžeta i to je Zakon propisao, a stižu izbori i sve te troškove trpi budžet. Operativni budžet za 2017. godinu veći je od onog iz 2016. godine za nešto preko 655.000 eura. Povećanje se u prvom redu odnosi na povećanje izdataka za bruto zarade zaposlenih, za iznos od 516.000 eura, tako da bih otklonio dilemu koja se ovih dana eksponira u dijelu javnosti da je povećanje nastupilo zbog novog zapošljavanja, jer ođe, de fakto, imamo povećanje u odnosu na 2016, godinu iz razloga dosljedne primjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru koji se u organima lokalne uprave primjenjuje od marta 2016. godine“, kazao je Krivokapić.

Radovan Perović, odbornik SDP-a, pohavlio je stabilizaciju budžeta, ali izrazio sumnju u njegovu ostvarivost.

"Pitanje je da li će se realizovati planovi od tekućih prihoda, koje čine porezi na nepokretnost najvećim dijelom, jer su teško naplativi, zbog veoma velike nezaposlenosti. Stavka od oko 5,5 miliona eura na račun donacija i transfera pokazuje koliko opština Nikšić zavisi od budžeta države“, kazao je Perović dodajući da problem za budžet predstavlja i to što se pored plata opštinarima ogromna sredstva izdvajaju drugim ustanovama čiji je osnivač lokalna uprava.

"Plate Javnim ustanovama su 1,15 miliona eura, Sportskom centru 350.000 eura, FK Sutjeska dobija više od 500.000 eura, televizija Nikšić oko 600.000, to su ogromna sredstva koja u narednom periodu treba redukovati i ulagati u korisnije projekte za građane Nikšića“, zaključio je on. 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Dvije prosječne zarade u Crnoj Gori nijesu dovoljne da podmire troškove iz sindikalne potrošačke korpe koje iznosi 2.000 eura, što nam i dalje govori da su troškovi života mnogo veći u odnosu na zarade, kažu sagovornici Portala RTCG.