Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Manja zainteresovanost fizičkih lica za moratorijum

pare_youtube_print
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 25.07.2020. u 12:56

Podaci Centralne banke pokazuju da je moratorijum dva odobren u ukupnom iznosu od 99,3 miliona eura, što predstavlja 3,43 odsto svih aktivnih kredita banaka na 30.jun 2020. godine. 

U toj instituciji za Radio Crne Gore su saopštili da je za odgađanje otplate zainteresovano više pravnih nego fizičkih lica. Analitičar Predrag Drecun ocjenjuje da je slabo interesovanje posljedica troškova koje na kraju, kako kaže, ipak plaća klijent.

Podaci Centralne banke pokazuju da je moratorijum dva  odobren u ukupnom iznosu od 99,3 miliona eura, što predstavlja 3,43 odsto svih aktivnih kredita banaka na 30.jun 2020. godine. U toj instituciji za Radio Crne Gore su saopštili da je za odgađanje otplate zainteresovano više pravnih nego fizičkih lica. Analitičar Predrag Drecun ocjenjuje da je slabo interesovanje posljedica troškova koje na kraju, kako kaže, ipak plaća klijent.

Od 22.maja zainteresovani klijenti još jednom mogu odložiti otplatu kredita tri mjeseca. Uslovi su izmjenjeni u odnosu na prvi moratorijum kada su to  mogli iskoristiti svi građani i pravni subjekti. Da je interesovanje za moratorijum dva  slabije potvrđuju i podaci koje je za  Radio Crne Gore saopštila Željka Asanović iz Centralne banke.

„Prema podacima koje su banke dostavile Centralnoj banci moratorijum dva je odobren u ukupnom iznosu od 99,3 miliona eura, što predstavlja 3,43 odsto svih aktivnih kredita banaka na 30. jun 2020. godine“, navela je Asanović.

Statistika monetarne vlasti pokazuje i to da je na kraju juna u moratorijumu bilo preko 154 miliona zajmova po prvobitnoj odluci Centralne banke iz marta. Asanović naglašava da su drugi put odlaganje otplata rata iskoristili uglavnom pravni subjekti.

„Najveći dio kredita u moratorijumu dva se odnosi na kredite pravnih lica i to 59,5 miliona ili 3,98 odsto ukupnih kredita pravnih lica. Krediti u moratorijumu fizičkih lica iznose 39,7 miliona eura i čine 2,84 odsto ukupnih zajmova odobrenih građanima“, rekla je Asanović.

Analitičar Predrag Drecun smatra da je interesovanje za moratorijum dva slabije nego što je to bilo u prvom krugu odlaganja otplate, jer postoje kriterijumi ko može da traži moratorijum, pa klijenti ne žele da se izlažu procedurama i na kraju im ne bude odobreno odlaganje otplate.

“Drugi razlog za slabije interesovanje je što taj moratorijum nije besplatan i na kraju troškove plaća klijent što se desilo i nakon prvog. Znači, dobije se vazduh ili kiseonik u finansijskom smislu, ali na kraju kratkog roka svi troškovi „padnu“ na klijenta“, prokomentarisao je Drecun.

Podsjećamo, pravo na odlaganje plaćanja rata, koje je Centralna banka predložila bankama u martu kada je i počeo prvi talas virusa korona, iskoristilo je gotovo 65 hiljada klijenata, a u moratorijumu je bilo milijardu i 350 miliona eura. Da kažemo i to da je nedavno saopšteno da monetarna vlast neće predložiti i treći moratorijum, pa klijentima koji imaju problem sa otplatom na raspolaganju je restrukturiranje, a kako je zaključila Asanović u toj situaciji klijenti imaju mogućnost u neposrednom dogovoru sa bankama da dobiju i grejs period i da se takav zajam tretira kao novoodobreni.

Izvor: Radio Crne Gore

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Švajcarska kompanija “8B Capital” uplatila je Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) na ime duga 40 hiljada eura, a državna energetska kompanija će do kraja mjeseca sačekati eventualnu uplatu preostalog duga.
Domaćinstva su u aprilu 2025. godine potrošila 117579241 kWh (kilovat-sati) električne energije, što je 16.02 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u martu 2025, a u odnosu na april 2024. potrošnja je veća za 14,94 odsto, podaci su koje je saopštila Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).