Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Manje nezaposlenih, ali i stanovnika: Stanovništvo Plužina u prosjeku najstarije u državi

pluzine
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 16.04.2025. u 11:55
Na kraju prošle godine na evidenciji Biroa rada Plužine nalazilo se 163 nezaposlenih, a od toga je skoro 54 odsto žena (88), dok je 31. 12. 2023 bilo je 219 nezaposlenih, a oko 47,5 odsto bile su žena (104).

To pokazuje izvještaj koji potpisuje mr Aleksandra Radulović, načelnica Područne jedinice Zavoda za zapošljavanje Nikšić, u okviru koje funkcionišu i biroi rada u Plužinama i Šavniku. Izvještaj će se danas naći pred odbornicima Skupštine opštine Plužine.

Imajući u vidu podatak da je na popisu iz 2023. godine u Plužinama bilo 2.177 stanovnika, 1.109 manje nego 2011, na kraju prošle godine u Pivi je na Birou rada bilo skoro 7,5 odsto stanovnika (od 1.026 žena, na Birou je nešto više od 8,5 odsto).

Najviše nezaposlenih u opštini Plužine je sa trećim i četvrtim stepenom (110 osoba, od toga 57 žena). Među nezaposlenima u plužinskoj opštini je i jedna žena koja ima završen osmi stepan, kao i osam osoba sa sedmim stepenom, od kojih je šest žena.

Čak devet žena, od ukupno 13 osoba, na posao čeka duže od osam godina, dok njih deset, od 17 osoba, zaposlenje čeka od pet do osam godina. Jedino, prema podacima sa Biroa rada, više muškaraca u odnosu na broj žena, posao čeka od jedne do tri godine – od ukupno 35 osoba, 20 su muškarci.

Najveći broj nezaposlenih starije je od 50 godina (47 osoba- 26 žena), a zatim slijede oni koji imaju između 40 i 49 godina (35 osoba – 15 žena).

Skoro dvije trećine nezaposlenih iz plužinske opštine, njih 105, od toga 51 žena, je imalo priliku da radi, a njih dvoje čak ima preko 30 godina staža, dok 11 osoba (osam žena) ima od 20 do 30 godina staža, a njih 18 (devet žena) od 10 do 20 godina.

U toku prošle godine raspisan je konkurs za 42 radna mjesta, najviše iz oblasti obrazovanja, i to 13 za osobe sa sedmim stepenom, dva za lica koja imaju četvrti stepen, i isto toliko za prvi stepen. Državna uprava je raspisala sedam konkursa, za pet se tražio sedmi, a za dva peti stepen. Zanimljivo je i da je u trgovini bio raspisan jedan oglas u kome se tražilo da osoba ima završen osmi stepen.

“U toku 2024. godine u Plužinama je posredovano 171 put na ponuđene oglase, za 114 lica, od kojih je njih 22. zasnovalo radni odnos. Radi se uglavnom o radu na odredeno vrijeme. U 2024. godini u Plužinama se zaposlilo: jedno lice sa prvim stepenom, po šest sa trećim i četvrtim stepenom, osam lica sa VII1 i jedno sa VII2 stepenom”, stoji u izvještaju.

Kada je u pitanju sezonski rad, u toku ljetnje sezone 2024. godine, radni odnos je zasnovalo 17 osoba, po jedno u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji, dvije osobe u građevinarstvu, četvoro u trgovini i devet u uslugama smještaja.

“Kroz mjere aktivne politike zapošljavanja Zavoda za zapošljavanje, dva lica su bila uključena u javni rad, tri lica u program osposobljavanja za samostalan rad i jedno lice u program obrazovanja i osposobljavanja odraslih, u Podgorici”, navodi se u izvještaju.

Na evidenciji Biroa rada Plužine nalazi se i 15 osoba sa invaliditetom (OSI), od kojih je šest žena. Čak devet osoba sa invaliditetom koje se nalazi na Birou rada je starije od 45 godina. Dvije OSI su u toku prošle godine bile zaposlene i poslodavci su koristili subvencije za njihove zarade.

Iako je lokalna uprava u Plužina godinama unazad bila jedina u Crnoj Gori koja je sopstvenim mjerama i izdvajanjem iz lokalnog budžeta pokušavala da spriječi ili ublaži raseljavanje sa tog područja, to im teško polazi za rukom. Razlog je ugašena privreda i nedostatak radnih mjesta, kao i negativna stopa prirodnog priraštaja.

Zemljoradnička zadruga “Bajo PIvljanin”, Fabrika elektroda Plužine, Pilana u Breznima, Ugostiteljsko preduzeće “Piva”, neka su od ugašenih preduzeća u kojima su Pivljani zarađivali plate, u većini slučajeva i po dvoje iz jedne porodice. Oko 1.300-1.400 radnika je 2003. godine bilo zaposleno u privredi. Ostala je jedino Hidroelektrana (HE) “Piva” gdje najveći broj radnika na posao dolazi iz Nikšića. Pivljani svu nadu polažu u turizam. Međutim, potrebna je pomoć države da u Plužinama, ali i na sjeveru uopšte, privreda ponovo zaživi i raseljavanje se zaustavi. Dok je Piva privredno bila “živa” radila je svaka škola, a danas su mnoge zatvorene, jer je đaka iz godine u godinu sve manje.

Stanovništvo Plužina je u prosjeku najstarije u državi sa 47,32 godine (muškarci 47,18, a žene 47,48). Prosječna starost stanovništva Crne Gore je 39,73 godina (muškarci 38,52, a žene 40,90).

Opština Plužine nastavlja sa podsticajnim mjerama i čeka razvojnu strategiju države. Tako porodiljama isplaćuju po 200 eura mjesečno dok dijete ne napuni dvije godine, za prvorođeno dijete isplaćuje iznos od 500 eura, za drugo hiljadu, a za treće 2.000 eura. Stipendiraju studente, nagrađuju najbolje akademce i učenike, zapošljavaju pripravnike, stanovništvo na seoskom području oslobađaju poreza na nepokretnosti…

Izvor: vijesti.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore saopštio je da danas počinje isplata redovnog mjesečnog primanja penzionera za mart.
    Ponovo, uoči sezone, Unija poslodavaca potencira radnu nedjelju i o tome će, kaže predsjednik Unije Slobodan Mikavica, upoznati ne samo socijalne partnere već i poslanike. Informacije Unije poslodavaca koje su dobili od Udruženja malih trgovaca pokazuju nagli pad te djelatnosti od usvajanja Zakona o trgovini iz 2019. godine.
    Jedna od najvećih niskobudžetnih avio-kompanija, "Wizz Air" najavila je, nakon dužih pregovora sa izvršnim direktrom Aerodroma Crne Gore Rokom Tolićem, da razmatra mogućnost otvaranja baze na Aerodromu Podgorica početkom 2026. godine.