Ministarstvo: Borovnice da se beru ručno, nikako upotrebom grebena

- Autor onogost.me
- 13.07.2018. u 13:13
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja izdalo je brošuru „Branje šumske borovnice“, sa ciljem da u susret sezone branja ovog dragocjenog šumskog ploda ukaže na potrebu pravilnog branja, zakonske propise za branje u komeracijalne svrhe i da preporuke kako bi izbjegle posledice nesavjesnog branja.
„Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja podsjeća na zakonsku obavezu i primjenu dobre poljoprivredne prakse koja se odnose na branje šumske borovnice, što podrazumijeva isključivo ručno branje zrele borovnice i zabranjenu upotrebu grebena“, navode iz Ministarstva.
Sakupljanje borovnice u komercijalne svrhe dozvoljeno je, kako objašnjavaju, u optimalnoj fazi vegetativnog razvoja (fazi sazrijevanja bobice) pod uslovom da se: ne upotrebljavaju mehanička sredstva (grebeni i dr); ne čupaju ili oštećuju podzemni organi; na području sakupljanja ostavi najmanje 25 odsto od ukupno utvrđene količine biljne vrste; ne lome, oštećuju stabla i grane žbunova i ne nanosi druga šteta borovnici i njenom staništu; sakupljaju na rastojanju većem od 100m od prometnih saobraćajnica; sakupljaju na rastojanju većem od 1000m od deponija otpada.
„Borovnicu u komercijalne svrhe mogu brati pravna i fizička lica koji posjeduju dozvolu za branje, sakupljanje i korišćenje borovnice, a zahtjev za izdavanje dozvole podnosi se Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine. Kontrolu poštovanja zakona vrše ekološki inspektori Uprave za inspekcijske poslove, a za nepoštovanje zakonskih odredbi predviđene su novčane kazne su od 2.000 eura do 40.000 eura“, kažu iz Ministarstva.
Posledice nesavjesnog branja borovnice upotrebom grebena i drugih mehaničkih sredstava, kako kažu, dovode do: mehaničkog oštećenja biljaka; umanjenog kvaliteta (zeleni i nedozreli plodovi imaju nizak sadržaj šećera i lakši su od zrelog ploda); neujednačenog kvaliteta (borovnica ubrana na ovaj način je puna nečistoća, grančica, lišća i može se koristiti za preradu i nije pogodna za upotrebu u svježem stanju); uništavanja mješovitih pupoljaka što za posledicu ima značajno smanjenje roda za narednu godinu.
Iz Ministarstva su uputili i preporuke za berače savjetujući branje isključivo zrele borovnicu, branje borovnice isključivo ručno. Zabranjena je upotreba grebena/češljeva, a pri svemu tome neophodno je voditi brigu o zaštiti prirode.
Pored toga, dali su i preporuke za otkupljivače: upoznati berače od kojih otkupljuju borovnicu sa pravilnim i zakonom dozvoljenim načinom branja borovnice; pravovremeno početi sa otkupom, odnosno kada borovnica sazri za branje, ne ranije; otkupljivati isključivo borovnicu ubranu ručno (ovako ubran plod se jasno razlikuje od ploda ubranog mehaničkim sredstvima – kako po količini, tako i po kvalitetu i čistoći).
Brošura se može preuzeti sa sajta Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja http://www.mpr.gov.me/vijesti/187760/Brosura-Branje-sumske-borovnice.html .
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0


