Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Neće biti povećanja opšte stope PDV-a, poreza na dobit i dohodak

Skupština Crne Gore
  • Autor onogost.me
  • 14.12.2024. u 16:07
Crna Gora nije imala fiskalnu strategiju od 2021. godine, a ovaj dokument će omogućiti predvidivost politike i vizije Vlade za privredu, investitore i građane, kazao je u Skupštini ministar finansija Novica Vuković tokom rasprave o Nacrtu fiskalne strategije za period od 2024. do 2027. godine.

Riječ je dokumentu koji je bio osnova za zakone koji su već u primjeni odnosno za program Evropa sad 2 u okviru kojeg su povećane minimalne zarade, ali i uvedeni novi porezi privredi i građanima.

Ciljevi 

Vuković je kazao da je osnovni cilj Vlade da stvori preduslove za sveobuhvatnu reformu poreskog sistema i stvaranje novih izvora prihoda. Navodi da su analizirali svaki aspekt uticaja mjera iz Fiskalne strategije na makroekonomsku i fiskalnu stabilnost, kao i na poslodavce i zaposlene. Vuković je naglasio da će nedostajućih 180 do 200 miliona eura zbog smanjenih doprinosa za PIO kompenzovati raznih mjerama, ali da neće biti povećanja opšte stope PDV-a, poreza na dobit i dohodak.

"Glavne karakteristike fiskalne politike u srednjem roku biće nastavak smanjenja poreskog opterećenja na rad, usklađivanje akcizne politike sa EU direktivama, smanjenje sive ekonomije, reforma poreske i carinske administracije i bolje upravljanje poreskim dugom", kazao je Vuković.

Tonći Janović (PES) je ocijenio da će se usvajanjem Fiskalne strategije poslati signal o transparentnosti i predvidivosti poreske politike u naredne tri godine, čime će privrednici, i strani i domaći, biti zaštićeni od ad hoc promjena. Ocijenio je da decenijama niko nije brinuo o životnom standardu građana, kojima su minimalne penzije i plate bile 145 odnosno 250 eura. Janović je naveo da će se Vlada kroz ovaj dokument fokusirati na povećanje standarda i smanjenje poreskog opterećenja kako bi privukli strane investicije.

Neispunjena obećanja

Danijel Živković (DPS) je ocijenio da je ova Fiskalna strategija propali plan PES-a, imajući u vidu da gubi podršku građana na svakim izborima. Kazao je da nijesu ispunili predizborna obećanja, između ostalog, o minimalnoj plati od 700 eura, te o povećanju zarada od 25 odsto, te da danas zaposleni u Vladi imaju povećanje zarada od pet do sedam odsto. Osim toga, kako je naveo, dok je bio ministar finansija Milojko Spajić je obećao hiljadu radnih mjesta u Pljevljima, nultu stopu nezaposlenosti i milijardu investicija iz Japana. Danas, kako je dodao Živković, investitori odlaze iz Crne Gore. Tvrdi i da je životni standard lošiji nego prije 2020. godine imajući u vidu cijene stanova i namirnica.

"Vi ste povećali namete, jer ne znate kako da popunite rupe u budžetu. Za naredne dvije godine zaduženje mora iznositi preko dvije milijarde eura. To je ta čuvena bilbord rasipnička ekonomija koja ima za cilj da zaduži Crnu Goru i dovede pred grčki scenario i uništi finansije Crne Gore", kazao je Živković.

Miloš Konatar (URA) tvrdi da se ovom Fiskalnom strategijom ne poštuju Mastriški kriterijumi te da je jedino izvjesno da će Crna Gora na kraju 2027. godine u odnosu na danas, biti za milijardu eura zaduženija.

Boris Mugoša (SD) je kazao da svako mora biti zabrinut kada pročita ovu Fiskalnu strategiju. Dodao je da podaci Monstata govore da je došlo do pada BDP-a u trećem kvartalu.

"U sljedećoj godini predviđen rast BDP 4,8 odsto, a baziran je na rastu turističke privrede u kontinitetu po osam odsto, a koja je ove godine doživjela pad. Mi smo na bazi 4,8 odsto projektovali Fiskalnu strategiju, tako da smo u ozbiljnom izazovu", kazao je Mugoša dodajući da se nije dovoljno računalo na probleme na tržištu električne energije koje nas čeka iduće godine zbog rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja.

Ocijenio je da u Fiskalnoj strategiji nema strukturnih reformi, optimizacije javne uprave niti jasnog određenja da li ćemo i dalje da budemo ultrapotrošačka ekonomija.

Zdenka Popović (Demokrate) je poručila da ne želimo više „korozivni“ kapital koji potiče iz korupcije, već respektabilne investitore.

Nije usvojen izvještaj o radu REGAGEN-a

Odbor za ekonomiju, finansije i budžet petu godinu za redom nijesu usvojili izvještaj o stanju u energetskom sektoru, niti o radu za prošlu godinu Regulatorne agencije za energetiku i komunalne djelatnosti, jer su poslanici većine bili udržani prilikom glasanja. Ipak, planovi REGAGEN-a za iduću godinu dobili su njihovu podršku. Poslanici su usvojili i izvještaj o prošlogodišnjem radu uz planove za iduću godinu Agencije za audio-vizuelne medijske usluge.

Izvor: pobjeda.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    U državnom budžetu naredne godine opredijeljeno je 14,32 miliona eura za isplatu staračkih naknada i poljoprivrednog osiguranja.
    Domaćinstva su u novembru 2024. godine potrošila 132.153.434 kWh (kilovatsati) električne energije, što je 31,89 odsto više u u odnosu na potrošnju ostvarenu u oktobru, a u odnosu na novembar 2023. potrošnja je veća za 8,30 odsto, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).