Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nema naplate zastarjelih dugova

stromkosten-533818_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 23.06.2019. u 15:01
Preduzeća koja građanima pružaju usluge od javnog interesa, kao što je snabdijevanje strujom ili vodom, neće moći da uslovljavaju ponovno uključenje na mrežu plaćanjem dugova starijih od dvije godine, predviđeno je izmjenama Zakona o zaštiti potrošača.

Na izmjene tok akta je Evropska komisija (EK) nedavno dala zeleno svjetlo, piše Pobjeda.

Tokom javne rasprave o tom zakonu, Elektroprivreda (EPCG) je tražila da se taj stav briše nazivajući ga neustavnim i neprihvatljivim, ukazujući da su potrošači dovoljno zaštićeni kroz sudske postupke u kojima se utvrđuje eventualna zastarjelost dugova.

U svojoj primjedbi iskazali su bojazan da će se takvim zakonskim rješenjem pojedinim potrošačima, koji ne plaćaju obaveze, omogućiti zloupotreba instituta prigovora zastare, s obzirom na to da ne mogu biti isključeni.

Time će EPCG biti onemogućena da naplati svoja potraživanja, a redovne platiše biti dovedene u neravnopravan položaj.

“Šta su zastarjela potraživanja, ko to utvrđuje, da li je prekinuta zastara, ako je prekinuta ko računa od kad je počeo teći rok zastarjelosti, da li je u međuvremenu bilo priznanja duga posredno ili neposredno? Sve to čini predlog ove odredbe nezakonitom i neprimjenjivom “, navodi se u primjedbi EPCG-a.

Ekspert na EU projektima za usaglašavanje zakonodavstva, Zvezdan Čađenović, rekao je Pobjedi da je cilj tih izmjena da se omogući efikasno sprovođenje ustavnih načela kao što su pravo na prigovor, pristup sudu i djelotvoran pravni lijek, što je posebno važno kod javnih komunalnih usluga kao što su snabdijevanje vodom i strujom.

“One su na evropskom nivou poznatije kao usluge od opšteg ekonomskog interesa, koje istovremeno, zbog dodijeljenih ekskluzivnih ili specijalnih prava, daju naročite prednosti, ali i veće obaveze, pa država uglavnom reguliše cijene, dostupnost usluge, kao i kvalitet i bezbjednost”, objasnio je Čađenović koji je bio član radne grupe za izmjenu Zakona o zaštiti potrošača.

On je rekao da je pitanje poštovanja prava na prigovor zastare i prestanak nekih nepoštenih praksi prije stvar vladavine prava u jednoj zemlji, nego zaštite potrošača.

Pravna savjetnica Centra za zaštitu potrošača (CEZAP), Jasna Božović, saopštila je da je veliki broj onih koji imaju problem sa dugovima za struju i vodu koji su u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima zastarjeli.

Ona je dodala da se često dešava da ih mnogi od njih nijesu lično napravili, već je riječ o naslijeđenim dugovima od prethodnih vlasnika.

“Kada ovaj zakon stupi na snagu, svi oni koji imaju izmirena dugovanja za posljednje dvije godine, a isključeni su sa mreže zbog duga koji je stariji od dvije godine moći će, u upravnom ili sudskom postupku, da traže nastavak isporuke usluge od javnog interesa”, poručila je Božović.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Odbijena je ponuda "8B Kapitala" švajcarske firme u vlasništvu Igora Šamiza, za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare. Pojašnjeno je da kompanija nije dostavila bankarske garancije i depozit od 150.000 eura
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.