Neovlašćeno potrošeno pola miliona eura struje

- Autor onogost.me
- 05.03.2018. u 08:19
Tokom prošle godine Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) izdao je više od 400 računa za neovlašćenu potrošnju struje, i to najviše u Nikšiću, za razliku od 2016. kada je to bio slučaj sa korisnicima u Podgorici.
Ukupan iznos obračuna po ovom osnovu, prošle godine je bio veći od 530.000 eura, dok je u 2016. on bio 630.000.
Iz CEDIS-a podsjećaju kako savršeni elektroprenosni sistem ne postoji, te da se na mreži uvijek pojavljuju tehnički gubici koje je nemoguće izbjeći, a zavise od karakteristika mreže, njene konfiguracije, obima potrošnje. Tako nastali gubici do nivoa od 8,43 odsto sastavni su dio cijene električne energije, prema odluci Regulatorne agencije za energetiku.
S druge strane, komercijalni gubici nastaju upravo kao posljedica krađe i samovoljnog priključenja na mrežu. Kako ističu iz ove kompanije, to je isključivi trošak CEDIS-a, koji korisnici ne plaćaju.
“Preuzimanje električne energije mimo brojila krađa, kao i samovoljno priključenje na mrežu bez elektroenergetske saglasnosti, samopriključenje nakon isključenja zbog duga i oštećena brojila. To su nepravilnosti koje se tretiraju kao neovlašćena potrošnja i Zakon o energetici to eksplicitno zabranjuje, kazali su Dnevnim novinama u CEDIS-u.
Takođe, isti zakon obavezuje operatora distributivnog sistema da, bez prethodnog upozorenja, obustavi isporuku električne energije i preduzme mjere prema takvim korisnicima.
“Ističemo da je svaka neovlašćena radnja na brojilima i instalacijama je visokorizična. Potrošači koji pribjegavaju ovom vidu krađe, ne samo što će pretrpjeti rigorozne pravne posljedice, već dovode u pitanje sopstvenu bezbjednost, kao i bezbjednost svoje imovine”, navode u CEDIS-u.
Oni pojašnjavaju da gubici znatno finansijski opterećuju poslovanje ovog preduzeća, pa je kompanija “u konstantnoj borbi sa neovlašćenom potrošnjom”. Neovlašćena potrošnja ne može direktno da ugrozi druge korisnike, ali može indirektno uticati na preopterećenje djelova mreže. Zato je jedan od ključnih zadataka CEDIS-a suzbijanje neovlašćene potrošnje u cilju kvalitetnijeg napajanja korisnika.
“Nove tehnologije koje CEDIS primjenjuje omogućavaju praćenje tokova energije, koje daju i smjernice za pronalaženje dijela mreže gdje postoji problem. Dakle, savremene tehnologije nijesu apsolutno imune na mogućnost neovlašćene potrošnje, ali je proces otkrivanja znatno olakšan”, dodaju u kompaniji.
Kontrole obavljaju svakodnevno prema utvrđenim planovima, a po potrebi i vanredno. Otkrivanje neovlašćene potrošnje i kontrola planiraju se prema slučajnim uzorcima, nelogičnim potrošnjama i različitim prijavama. Kada je u pitanju kontrola u cilju otkrivanja neovlašćenog korišćenja mreže, iz CEDIS-a potcrtavaju kako to nije lak posao za koji je potrebno mnogo iskustva i znanja kako bi se ona otkrila.
Kazne i do tri godine zatvora
Ukoliko potrošač ne izmiri dug po osnovu obračuna koji je napravljen za ukradenu struju, CEDIS pokreće izvršni postupak preko nadležnog javnog izvršitelja, propisan Zakonom o izvršnom postupku.
Kada nadležna ekipa ustanovi neovlašćenu potrošnju električne energije, korisnik se isključuje sa mreže. Korišćenje energije bez ili mimo mjernih uređaja, tretira se kao krađa tuđe pokretne stvari, za koju Krivični zakonik podrazumijeva novčanu kaznu ili kaznu zatvora do tri godine. Takođe, potrošaču se prema Metodologiji za obračuna i naplatu neovlašćeno preuzete električne enegije obračunava na taj način ostvarena potrošnja”, preciziraju iz ove kompanije.
Izvor: Dnevne novine
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0




