Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšić dobio drugu prenosnu trafostanicu

prava
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 28.12.2016. u 13:49

Davne 1957. godine prva prenosna trafostanica u Crnoj Gori započela je sa radom baš u Nikšiću, a danas je zvanično otvorena druga.

Dragan Laketić, predsjednik Odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema, prilikom otvaranja, kazao je da zadovoljstvo predstavlja što su baš ovdje izgradili drugu prenosnu trafostanicu, a zatim prisutne upoznao sa detaljima projekta.

“Podsjetiću da je ukupan projekat podrazumijevao izgradnju trafostanice 110/10 KV, snage 2x31,5 MVA, 110 kilovotnog kabla od Kličeva do Željezare kojim je trafostanica priključena na postojeću prenosnu mrežu, kao i izgradnju dalekovodnog polja u trafostanici Nikšić”, kazao je on dodajući da primjenjena tehnička rješenja imaju minimalan negativni uticaj na životnu sredinu i ljude, što je, kako je naglasio, bio jedan od glavnih ciljeva.

Ova trafostanica je izvedena u GIS tehnologiji i kompletno razvodno postrojenje je smješteno u zgradi, što je, prema riječima Laketića, znatno bolje rješenje od klasičnog.

Takođe, umjesto standardnog nadzemnog visokonaponskog voda, ugrađen je visokonaponski kabal dužine četiri kilometra, čime je sačuvan prostor u užem području grada za drugu namjenu. Ukupna vrijednost investicije je preko 9,5 miliona eura, ugrađene aparate i opremu proizvele su evropske kompanije ABB i “Prizmijan”, a radove su izvodile domaće kompanije “Volvoks”, “Bemaks” i “Energomontaža” sa partnerima.

Pored ovog projekta na koji su, kako je kazao Laketić, posebno ponosni, realizuju još jedan u Nikšiću, koji je, takođe, prema njegovom mišljenju, vrlo specifičan i zahtjevan.

“To je rekonstrukcija i zamjena opreme u pomenutoj, najstarijoj trafostanici u Crnoj Gori, lociranoj pored Željezare. Nakon završetka planiranih radova, koji su vrlo složeni zbog nemogućnosti proširenja trafostanice i zbog činjenice da se radovi izvode u postrojenju koje je u pogonu, imaćemo potpuno rekonstruisani objekat koji će, zajedno sa trafostanicom koju danas otvaramo, uveliko izmijeniti sliku napajanja potrošača sa prenosne mreže u Nikšiću”, uvjeren je on.

Ovih dana završen je i jedan od segmenata ove rekonstrukcije, a to je zamjena transformatora koji je bio u pogonu skoro 60 godina, novim transformatorom snage 40 MVA.

“Vrijednost radova na zamjeni transformatora je 800.000 eura. Ukupna vrijednost ostalih radova koji se odnose na rekonstrukciju je oko 700.000 eura, što znači da je Crnogorski elekrtoprenosni sistem u ove dvije investicije u Nikšiću uložio ukupno 11 miliona eura. Kao rezultat ovog ulaganja imamo novih 73 MVA snage sa prenosne mreže, što je povećanje od skoro 80 odsto u odnosu na dosadašnju snagu transformacije”, istakao je on naglasivši da je ovim investicijama stvoren bitan preduslov za nesmetan privredni razvoj na ovim prostorima na duži rok.

Sa tim se složio i predsjednik opštine Nikšić Veselin Grbović. On je kazao da stara trafostanica nije davala sigurnost za napajanje Nikšića električnom energijom, ali da izgradnjom nove, i rekonstrukcijom postojeće Nikšić rješava svoje kapitalne probleme.

Dodao je da se ovih dana završava izgradnja vjetrenjača od 72 MW na Krnovu, ali i da se vode pregovori sa novim investitorima koji treba da rade drugi blok od 48 MW.

“Sa izgradnjom ove trafostancice i vezom tog drugog bloka sa trafostanicom, zaista se obezbjeđenje energije Nikšića rješava na dugi vijek. Sve investicije druge koje se rade u Nikšiću ovom se rješavaju jer je uvijek postojala bojazan da li možemo bilo kakvu veliku investiciju sprovesti. Ovim je sve to riješeno”, zaključio je Grbović.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Dvije prosječne zarade u Crnoj Gori nijesu dovoljne da podmire troškove iz sindikalne potrošačke korpe koje iznosi 2.000 eura, što nam i dalje govori da su troškovi života mnogo veći u odnosu na zarade, kažu sagovornici Portala RTCG.