Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšićanka prihvatila izazov staklenih perli

perle2222
Milovan Danilović
  • Autor onogost.me
  • 13.06.2016. u 12:31

Nina Ilić besprekorno je ovladala komplikovanom i pomalo opasnom tehnikom topljenja stakla, koju koristi u izradi nakita od posebnog Murano stakla, a koji osvaja prefinjenošću i čistotom. 

Mlada dizajnerka pokazala nam je kako izgleda luksuz na crnogorski način, a njeni prelijepi i unikatni komadi za koje vjerujemo da će jednog dana krasiti i svjetske modne časopise, ostavljaju bez daha.

Nina kaže da je sam početak i ljubav prema staklu logičan slijed događaja, budući da se njeni roditelji godinama bave izradom vitraža. 

„Odrastala sam uz staklo raznih boja i teksutra, jer su moji roditelji bili jedini koji su u to vrijeme na ovim prostorima ovladali tehnikom izrade vitraža i pravili najneobičnije oblike, predmete, Tiffany lampe, prostorne vitraže, tako da je svijet bojenog stakla postao i dio mene. To je svijet u kojem sam odrasla. Savladavajući staru tehniku izrade vitraža od livenog i bojenog stakla, javila se ideja da stvaram neke nove oblike od istog materijala, ali na jedan novi i drugačiji način“, počinje svoju priču.

Interesujući se za različite načine obrade stakla, naišla je na lampworking tehniku pomoću koje danas stvara njen nakit.

Pošto kod nas ne postoji škola ili kurs za obuku, Nina je prvobitne informacije pronašla na internetu i u nekoliko kataloga dobijenih iz inostranstva. Svoju tehniku vremenom je unaprijedila.

„Prosto, ona omogućava stvaranje novih oblika bez striktnog vezivanja za šeme, što pruža kreativnu slobodu, a to nije uvijek slučaj sa vitražom. Sjedneš i praviš nakit sa jednom idejom, a tokom izrade i topljenja stakla shvatiš da se dešava nešto novo i drugačije, dolaze neke nove ideje koje možeš tokom procesa da primijeniš. Inspiracija može da dođe sa raznih strana, kao na primjer –  godišnja doba, pozitivni ljudi, životna dešavanja, životinje…“, objašnjava Nina.

Izradom nakita bavi se već dvije godine, ali je veliki problem što teško dolazi do materijala koji je prilično skup. Ističe da u Crnoj Gori nema potrebnih sirovina, te materijal nabalja u Njemačkoj i Italiji.

Upravo je to razlog što se rijetki upuštaju u „igru staklenih perli“, ali i zbog same tehnike topljenja stakla, koja može biti prilično opasna.

„Ova tehnika je mnogo zastupljenija na Zapadu, gdje pokušavaju da sačuvaju te stare zanate. Da bi se staklo istopilo i od njega oblikovale perle potreban je gorionik za koji se koriste plin i kiseonik koji razvija ogromnu temperaturu. Koristi se posebna vrsta stakla, soft Murano staklo, a urađen komad stakla se kali u posebnoj peći predviđenoj za to ili u granuliranom materijalu u 
kojem se hlade manji komadi da ne bi došlo do pucanja pri hlađenju. Ukoliko bi došlo do pucanja nekog komada, upotrebljeni materijal se ne može više koristiti i popraviti“, pojašnjava mlada Nikšićanka. 

Specifične i originalne komade koje izrađuje prvo je predstavila svojim najbližima, a potom je shvatila da bi to mogao biti i dodatan prihod jednom studentu. Do sada je učestvovala na nekoliko sajmova umjetničkih zanata, i ističe da su reakcije bile više nego pozitivne. 

„Međutim, kada je u pitanju  interesovanje za ovaj nakit, postoje se dvije grupe zainteresovanih: oni koji prepoznaju vrijednost i znaju kakav je zanat u pitanju, ali nažalost ne mogu sebi da ga priušte, i oni kojima razlika između bižuterije i nakita od livenog stakla ne znači ništa i kojima su ponekad začuđujuće visine cijena“, pojašnjava kroz smijeh.

Upravo njena ljubav prema umjetnosti i umjetničkom zanatu utrla je put njenom odlasku na umjetnički fakultet. Studirajući Istoriju i teoriju umjetnosti dobila je prliku da sazna šta se to dešavalo kroz istoriju, i da novim saznanjima proširi vidike što joj sada pomaže u stvaranju nakita, ali i povećava odgovornost prema stvaranju. Pored minđuša, ogrlica i narukvica, nedavno je počela da kreira i predmete od vitraža.

„Nije baš lako uskladiti obaveze sa fakultetom, i nekada neke stvari moraju da otrpe moju zauzetost, ali kada se nešto istinski voli i želi onda se pronađe i vrijeme za to. U budućnosti bih voljela da sarađujem sa nekom ozbiljnom modnom kućom, čijoj kolekciji bi odgovarao moj nakit i ujedno je obogatio. U planu je i neka izložba u Nikšiću, gdje bih prikazala sve predmete od stakla koje izrađujem, od nakita do figurica od stakla. Poručila bih mladim ljudima da svoju kreativnost, razmišljanja i osjećanja pretvore u nešto konkretno, da se ne plaše toga i da imaju hrabrosti da zakorače svojim putem i pokažu svoje posebnosti“, zaključuje ova kreativna djevojka.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložiće Skupštini da usvoji Prijedlog zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima kojim bi, prema riječima ministra rudarstva, nafte i gasa Admira Šahmanovića, trebalo da se stvori pravni osnov za podršku Evropske komisije od 7,5 miliona eura za prevazilaženje energetske krize.
Rekonstrukcija 5,5 kilometara duge dionice puta Nikšić - Kuside koju radi kompanija “Mehanizacija i programat” trebalo bi da bude završena do kraja ove godine, a od radova je preostala još obnova mosta “Autobaza”, postavljanje asfalta i 400 metara trotoara, od ovog do Vukovog mosta, kao i montaža javne rasvjete.