Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nudolski vinogradi Aćima Dabovića nadaleko čuveni

vinograd
Milovan Danilović
  • Autor onogost.me
  • 21.01.2016. u 17:09

Aćim Dabović iz Nudola najmlađi je vinar u Crnoj Gori.  Selo u kojem živi i ima vinariju bio je najpoznatiji vinarski kraj u Crnoj Gori,  a „Žilavka“, čuveno autohtono bijelo vino koje se proizvodilo u nudolskim vinogradima, završavalo je i na Bečkim dvoriovima.  

Iako mlad vinar, Aćim svojim proizvodima može da parira i onim najiskusnijim u tom poslu. Vino iz njegove vinarije koja se nalazi na granici sa Hercegovinom, jedine na teritoriji opštine Nikšić, osvaja tržište, a lozova rakija, na Međunarodnom ocjenjivanju u Zagrebu, osvojila je srebrnu medalju.

Godinama je proizvodnja vina u tom kraju  bila zanemarena, iako skoro svaka kuća ima svoj vinograd,  a mladi Dabović odlučio je da tradicionalnu proizvodnju vina njegove porodice pretvori u biznis.

“ Uz oca i strica počeo sam da  proizvodm vina.  Vremenom imao sam sve veću želju da se tom poslu u potpunosti posvetim.  2012. godine počeo sam da se profesionalno bavim proizvodnjom vina“, kaže Aćim.

Početak, kao i svaki, nije bio lak. Trebalo je uložiti dosta truda, vremena, znanja i novca. No pomoć nije izostala, uz nešto ušteđevine, kredit i podršku Ministarstva poljoprivrede, subvencijama od 50 odsto,  Dabović je uspio da adaptira podrum za odlaganje vina i proširi vinograd. Danas mladi vinar posjeduje oko 7.000 čokota vinove loze. 

Osvaja tržište i turiste

Kvalitet uvijek nađe i put do potrošača. Mladi vinar, koji koristi grožđe samo sa svojih i vinograda koje uzima u zakup,  svoje proizvode plasira hotelima na crnogorskom primorju, ali velikio dio kupe turisti koji u organizovanim turističkim turama dolaze da posjete vinariju.

„ Za sada sam zadovoljan prodajom. U pojedinim periodima je i mnogo veća od očekivane. Od ovog posla može da se živi. Zarada je dobra i trud se isplati“, kaže naš sagvornik.

 U prošloj godini vinar iz Nudola uspio je da proizvede oko 9.000 litara vina, a već ove očekuje veću proizvodnju jer na proljeće planira proširenje vinograda.

„ Nadam se da ću svojim sredstvima uspjeti da proširim vinograde za oko 4.000 čokota.  A ako uspjem da upostavim saradnju sa Investiciono razvojnim fondom na ljeto bih imao i degustacionu salu i nove podrume. Nadam se da će moja ideja naići na odobrenje IRF-a“, kaže Dabović.

„Žilavka“ i „Vranac“

Najmlađi vinar u Crnoj Gori u svojoj vinariji pravi crno vino Vranac, kao i bijelo vino Žilavka proizvedeno od  najstarije sorte u Crnoj Gori koja zbog specifične klime i sastava zemljišta uspjeva isključivo na Nudolskom regionu.

„ Naša vina se proizvode i održavaju na tradicionalna način. Cijeđenje se vrši bez prese, održavaju u barik buradima, zemljanim podrumima gdje je temperatura između 17 i 19 stepeni“,objašnjava Dabović.

Srebrna medalja za rakiju

Pored vina u vinariji se proizvodi i lozova rakija od najmanje pet sorti grožđa.

„ Krajem prošle godine na Međunarodnom ocjenjivanju u Zagrebu  na kojem je učestvovalo devet država i 147 proizvođača osvojio sam srebrnu medalju za proizvodnju jakih alkoholnih pića. To mi je dalo vjetar u leđa da nastavim dalje“, naglasio je uspješni vinar.  

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U narednom periodu neće biti povećanja cijene električne energije, kažu u Elektroprivredi Crne Gore. Uoči ekološke rekonstrukcije Termoelektrane "Pljevlja", koja će trajati do 15. novembra, obezbijeđene su nedostajuće količine struje i za tu namjenu izdvojeno 70 miliona eura.
Nikšićka Željezara dobila je od matične kompanije garancije za reprogram poreskog duga. Pozitivan je to signal za sve zaposlene u fabrici. S druge strane, prava je nepoznanica šta će biti sa pokretanjem proizvodnje čelika, jer je švajcarska kompanija od potpisivanja ugovora platila samo dvije rate za zakup čeličane i kovačnice.